Spojení filmu a opery v projektu Fascinace Wagnerem

Národní divadlo uvádí 25. a 26. října 2018 v koncertním sále Forum Karlín světovou premiéru projektu Fascinace Wagnerem. Po prvním uvedení v Praze má projekt namířeno i na další scény v Evropě. Vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenorů současnosti, operní hvězda Andreas Schager.

Orchestr Státní opery se takového projektu účastní vůbec poprvé. Hudebně ho při této příležitosti povede rakouský klavírista a dirigent Matthias Fletzberger, který podotýká: „Wagnerovy vize překračovaly hranice hudby, chtěl vytvořit souborné umělecké dílo“, které by zaměstnávalo všechny smysly současně. Převedení obsahu živé hudby do filmové podoby propůjčuje Wagnerově hudbě i při koncertu nový rozměr.“ Spolu s Andreasem Schagerem vystoupí jeho manželka, světoznámá houslistka Lidia Baich. Autorem celé koncepce a filmu je německý filmový a divadelní režisér, scénárista a muzikolog tureckého původu Selcuk Cara, který kariéru začal jako operní pěvec. Dnes převážně režisér a spisovatel je autorem bestselleru Turek, ale přesto inteligentní, se ve svém díle zabývá problematikou holocaustu. Richardu Wagnerovi se věnoval ve své doktorské práci.

Andreas Schager (zdroj http://channellarts.com / foto © David Jerusalem)

Hvězdou večera bude nejlepší wagnerovský tenorista současnosti Andreas Schager, k jehož nejnovějším úspěchům patří Parsifal na Bayreuthských slavnostech 2018 pod taktovkou Semjona Byčkova nebo na jaře 2018 Tristan v Berlínské státní opeře pod taktovkou Daniela Barenboima. Schagerův debut na proslulém londýnském festivalu Proms BBC v roli Siegfrieda (Soumrak bohů, Staatskapelle Berlin/Daniel Barenboim) v roce 2013 byl v tisku označen za senzaci večera. Od té doby má Andreas Schager na svém kontě jako wagnerovský pěvec celou řadu ocenění. Jeho fenomenální projev měli možnost poznat i operní fanoušci v Praze, kteří si jej v listopadu 2017 přišli poslechnout do Fóra Karlín jako Siegmunda v koncertní verzi prvního aktu Valkýry (Orchestr Státní opery, dirigent Andreas Sebastian Weiser).

Lidia Baich (zdroj narodni-divadlo.cz)

Spojením vynikajících umělců a zároveň přátel vznikl unikátní projekt Fascinace Wagnerem, který uvede vrcholná čísla oper (Rienzi, Tristan a Isolda a Prsten Nibelungův) Richarda Wagnera (1813–1883). Inspiraci k monumentální tetralogii Prsten Nibelungův našel Wagner ve starogermánských a skandinávských mýtech a pověstech o bojích bohů, polobohů i obyčejných smrtelníků o magický prsten, který svému majiteli umožňuje vládu nad celým světem. Intriky a složité dramatické osudy prožívají tři generace hlavních hrdinů, aby nakonec podlehly zničení v posledním díle, v Soumraku bohů. Provedení celého cyklu čtyř oper trvá celkem 14,5 hodin! Fascinace Wagnerem sice zabere jen dvě a čtvrt hodiny, posluchači ale nebudou o nic ochuzeni. Průřez tetralogie se zaměří především na osudové rodinné vazby – na vztah boha Wotana k jeho synovi Siegmundovi a vnukovi Siegfriedovi, obou ve skvělé intepretaci Andrease Schagera. Souběžně s hudbou bude promítán film, vytvořený speciálně pro tuto příležitost.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na