Stará hudba v Praze

Je skutečně úžasné, kolik koncertů tzv. staré hudby se v Praze koná. V souvislosti s Velikonočními svátky jich bude ještě více. Podívejme se opět na jeden koncert a na to, co se chystá v nejbližší budoucnosti.

9. března se konal předposlední koncert abonentního cyklu Stará hudba organizovaného Koncertním jednatelstvím FOK. Vystoupila na něm sopranistka Irena Troupová za doprovodu specialisty na barokní klarinet a chalumeau Christiana Leitherera, gambistky Barbary Leitherer a u nás dobře známé cembalistky Barbary Marie Willi. Nejprve zazněla Kantáta Alessandra Melaniho A´ll armi pensieri. Soprán Ireny Troupové je lehounký, v této kantátě snad až příliš, ale je možné, že zpěvačce uškodilo, že zpívala z kazatelny, později se z pódia její hlas nesl dobře. Zejména v úvodní árii bych čekal více průraznosti – vždyť zpívá: „Do zbraně, mé myšlenky. Najdi odvahu, mé srdce… Vražedná krása mne vyzývá v boji…“ To se ovšem diváci nedozvěděli, protože texty v programu uvedeny nebyly. Ve Vivaldiho kantátě Il povero mio cor, RV 658 zaujal zejména procítěný pomalý střední díl, zde jsem skutečně litoval, že nevím o čem je. V árii Süßer Blumen Ambraflocken z Devíti německých árií Georga Friedricha Haendela předvedla zpěvačka i pěkně znějící nižší polohu. Bezchybné výšky a ohebný hlas v koloraturách nadchly v závěrečné kantátě Alessandra Scarlattiho Si riscaldi il Tebro. Jako přídavek zazněla ještě jedna Haendelova árie – In den angenehmen Buschen. Instrumentalisté na vysoké úrovni provedli Telemannovu Metodickou sonátu pro chalumeau a basso continuo a Triovou sonátu c moll a Suitu in C Michela Corretteho, přičemž Christian Leitherer střídal barokní klarinety (in C, in D) a chalumeau. V programu byl pěkně popsán vznik těchto nástrojů, jejich použití a vzájemné vztahy.

Irena Troupová
V nejbližší době se budou v Praze tyto koncerty staré hudby, na které se dle mého názoru vyplatí zajít:
Hned 10. března uvede v kostele sv. Šimona a Judy Ensemble Inégal (umělecký vedoucí a dirigent Adam Viktora) Zelenkovu Missu St. Josephi a Litanie Xaverianae, znovuobjevená díla, která se podařila rekonstruovat z ohněm poničených materiálů. Velice lituji, že se nebudu moci zúčastnit – mám již lístky na jinou akci – v minulé sezóně souboru byly všechny koncerty velkými zážitky.
12., 19. a 26. března pořádá Rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou ve spolupráci s Collegium Marianum Postní pátky – liturgické obřady, jejichž součástí je i liturgická hudba a zpěv. Konají se v kostele sv. Františka Serafínského již od 19 hodin. Program na stránce CM.
16. března v rámci rámci cyklu Hudba Pražského hradu (v Rothmayerově sálu) – Brixi: oratorium Crux Morientis Jesu Christi – Capella Regia Praha, Robert Hugo, sólisté: Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina, Tomáš Král
19.3. v kostele sv. Martina ve zdi provede Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse sepolcro-oratorium Magdalena ai piedi di Cristo.
1. 4. v kostele Panny Marie Sněžné zazní se stejným souborem hudba benátské basiliky San Marco a hudba, která jí byla inspirována.
2. 4. bude v Národním divadle zpívat kontratenorista William Towers za doprovodu souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Na programu budou díla Antonia Vivaldiho.
7. 4. Ensemble Inegal provede „novější“ hudbu – Rossiniho Petite Messe Solennelle v rámci Velikonočního festivalu Praha (pořádá FOK).
12. 4. má Collegium Marianum na programu Velikonoční oratorium Johanna Sebastina Bacha (sólisté Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Tobiáš Hunger a Tomáš Král). Hraje se v kostele U Salvátora.
13. 4. zazní v kostele sv. Šimona a Judy Missa Paschalis Heinricha Isaaca (pořádá FOK v rámci Velikonočního festivalu Praha).

O některých koncertech Vás budeme zcela jistě informovat.

Irena Troupová – soprán
Christian Leitherer – chalumeau, barokní klarinet
Barbara Maria Willi – cembalo
Barbara Leitherer – viola da gamba
9.března 2010 Praha kostel sv. Šimona a Judy

program:
Alessandro Melani
– A´ll armi pensieri
Georg Philipp Telemann
– Metodická sonáta pro chalumeau a basso continuo
– Triová sonáta c moll, TWV 42:c 3
Antonio Vivaldi
– Il povero mio cor, RV 658
Georg Friedrich Händel
– Süßer Blumen Ambraflocken, In den angenehmen Buschen ze sbírky Devět německých árií
Michel Corette
– Suita in C
Alessandro Scarlatti
– Si riscaldi il Tebro

www.fok.cz


Další odkazy:
www.collegiummarianum.cz
www.inegal.cz
www.collegium1704.com

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat