Stát podpoří miliardou korun hudbu a divadla

Po týdnech jednání vzniká na Ministerstvu průmyslu a obchodu program, který finančně podpoří nezávislou kulturu v oblasti hudby a divadel. Půjde o jednorázovou podporu ve výši až miliardy korun pro subjekty přímo zasažené opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru.
Ilustrační foto (archiv OP)

„Soukromá divadla a letních scény by mohly získat potřebou podporu díky dotačnímu programu na podporu kreativně kulturního průmyslu, který v těchto dnech vzniká na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Až jedna miliarda korun by měla pomoci jak hudebním festivalům, tak divadelním scénám, které od 10. března 2020 na déle, než čtvrt roku zastavily činnost. Bylo nám přislíbeno, že by měl v nejbližších dnech tento program odejít na vládu. Ještě se k tomu musí vyjádřit Ministerstvo kultury, ale i tam je po jednáních přislíbena podpora“ uvedl za sdružení letních divadelních scén Janis Sidovský, producent muzikálu Noc na Karlštejně.

Intenzivní jednání týkající se rozvolňování a podmínek pro konání kulturních akcí probíhají rovněž s Ministerstvem zdravotnictví. „Na pracovní skupině Karanténa, kterou vede epidemiolog Rastislav Maďar, jsme slyšeli přísliby, ale potřebujeme, aby tyto plány byly nahlas řečeny na veřejnost. Přes léto už si dovedeme představit akce až pro 3000–5000 lidí, a od září úplné uvolnění, vždy s dovětkem příznivé situace. Potřebujeme jasná pravidla trhu. Chceme dělat akce bezpečně a dle jasných pravidel. Případně můžeme začít dělat demonstrace,“ podotýká Jana Heřmánková, která za Českou obec hudební vede jednání o podmínkách, které bude nutné z hlediska bezpečnosti dodržet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat