Týden s hudbou

Opět přinášíme pravidelný přehled koncertů a hudebních představení napříč republikou i zahraničím. Tento týden vybíráme události pořádané Národním divadlem, Národním divadlem Brno, Divadlem F. X. Šaldy v Liberci nebo například Svatováclavským hudebním festivalem. Ze zahraničí nabízíme výběr online streamovaných koncertů a operních předstvení newyorské Metropolitní opery a Göteborských symfoniků.

G. Puccini: Tosca – Pavel Černoch a Petra Alvarez Šimková – Státní opera 2020 (foto Patrik Borecký)

Praha
Ve čtvrtek 17. září provede soubor Státní opery Toscu Giacoma Pucciniho. V rekonstrukci režie Karla Jerneka z roku 1947, kterou provedl Martin Otava, pod taktovkou Hilary Griffithse vystoupí Pavel Černoch, Petra Alvarez Šimková, Oldřich Kříž a další. Představení začíná v 19:00 hodin.

Brno
Ve čtvrtek 17. září a v pátek 18. září provede Filharmonie Brno s Maki Namekawou výběr skladeb od Dvořáka, Beethovena a Arvo Pärta. Koncert se oba dny uskuteční v Besedním domě od 19:00 hodin.
Pucciniho operu Madama Butterfly má v pátek 18. září na programu Národní divadlo Brno. Na scéně Janáčkova divadla v čase od 19:00 hodin vystoupí například Linda Ballová, Jana Hrochová, Jitka Klečanská, Luciano Mastro, Vít Nosek, nebo Martina Mádlová. Za dirigentským pultem stane Jiří Štrunc.

Liberec
Divadlo F. X. Šaldy opět uvede v sobotu 19. září Mozartova Dona Giovanniho. V hudebním nastudování Stanislava Vavřínka vystupují Vanda Šípová, Sergey Kostov, Jan Hynk a jiní. Představení začíná v 19:00 hodin.

Svatováclavský hudební festival
V rámci letošního ročníku Svatováclavského hudebního festivalu provedou Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 za řízení Václava Lukse Händelovo stěžejní dílo sakrálního žánru oratorium Mesiáš. Koncert se uskuteční v úterý 15. září od 19:00 hodin v Kostele Panny Marie Královny v Mariánských Horách.
Flétnista Jan Ostrý a cembalistka Barbara Maria Willi zahrají v pátek 18. září výběr z flétnových sonát od Bacha a bratří Jiřího Antonína a Františka Bendů. Koncert se bude konat od 18:00 v Evangelickém kostele v Orlové a reprízu bude mít v sobotu 19. září také od 18:00 v Kostele sv. Vavřince v Paskově.
Zelenkovy Triové sonáty provede opět v rámci Svatováclavského hudebního festivalu Haydn Ensemble. Konkrétně zazní Triová sonáta č. 1 F dur, Triová sonáta č. 2 g moll a Triová sonáta č. 5 F dur. Koncert se uskuteční ve středu 16. září v Kostele sv. Jan Křtitele v Hlučíně. Začátek je v 18:00 hodin. Stejný program se zopakuje o den později, ve čtvrtek 17. září v 18:00 v Kostele Sv. Bartoloměje v Kopřivnicích.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica
V pátek 18. září v Kostele sv. Barbory v Zahrádkách zazní flétnová barokní hudba v rámci koncertu Sladká krásná dáma. Flétnistky souboru i Flautisti Jitka Konečná a Ilona Veselovská budou doprovázet cembalista Filip Dvořák a gambista Jakub Michl.
Houslista Josef Špaček se v sobotu 19. září představí nejen jako sólista, ale premiérově i jako dirigent a povede hráče České studentské filharmonie. Zazní Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Mendelssohn-Bartholdyho a Mozartova Symfonie č. 35 D dur, K. 385 „Haffnerova“. Koncert se uskuteční bazilice Všech svatých v České Lípě v 19:00.
V neděli 20. září také v České Lípě klavírista Jan Bartoš provede výběr ze sonát a bagatel Ludwiga van Beethovena. Začátek koncertu bude v 17:00 v Biberově kapli.

Jukka-Pekka Saraste – BHS Bratislava 3. 10. 2017 (zdroj BHS / foto Ján F. Lukáš)

Koncerty a představení streamované online

Dvacátý sedmý týden svého projektu s názvem Nightly Met Opera Strems Metropolitní opera věnovala dílům italské provenience. V období od  14. do 20. září vysílá vždy od 19:30 hodin newyorského času tyto tituly:
Pondělí 14. září – Gaetano Donizetti – Don Pasquale
Úterý 15. září – Gioachino Rossini – Le Comte Ory
Středa 16. září – Gaetano Donizetti – La fille du régiment
Čtvrtek 17. září – Gioachino Rossini – La Cenerentola
Pátek 18. Září – Vincenzo Bellini – I Puritani
Sobota 19. září – Gaetano Donizetti – L’Elisir d’Amore
Neděle 20. září – Vincenzo Bellini – Norma

Göthenburg Symphony Orchestra (Göteborgs Symfoniker) nabízí tento týden k online poslechu několik čísel ze svého repertoáru. Ve čtvrtek 17. a sobotu 19. září se bude jednat o níže zmíněné koncerty. Oba koncerty začínají v 19:45 místního času a předchází jim malý úvod ve formě diskuse týkající se hraného repertoáru. Oba koncerty diriguje Jukka – Pekka Saraste
Čtvrtek 17. září
Dmitrij Šostakovič – Symfonie č. 9
Jean Sibelius – Symfonie č. 3
Sobota 19. září
Camille Saint-Saëns – Karneval zvířat

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments