Státní filharmonie Košice ve skandinávském fluidu

Státní filharmonie Košice zve na koncert skandinávských skladatelů, kteří se díky pozitivnímu ohlasu publika stále častěji objevují na jejím pódiu. Program koncertu přináší hudbu severských krajin – Dánska a Finska – současně zastoupenou mladými severskými umělci.
Gustav Piekut (foto Nils Krogh Hansen)
Gustav Piekut (foto Nils Krogh Hansen)

Za dirigentským pultem bude stát Christian Øland z Dánska a sólistou bude jeho krajan, klavírista Gustav Piekut. Skandinávská hudba vděčně čerpá náměty z vlastní mytologie. Večer zahájí krátká a velmi půvabná symfonická báseň Carla Nielsena Saga-Drøm.

Mezi Seveřany se objeví i ruský velikán Prokofjev. Inspirovaný pařížskou avantgardou, pronásledovaný sovětským režimem. Jako geniální klavírista napsal také pět klavírních koncertů. Na akci zazní Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr č. 3, bezesporu jeho nejpopulárnější koncertní dílo. Atraktivní je i tím, že je napsán pro levou ruku.

Po přestávce naplní sál Domu umění postromantickými tóny Symfonie č. 1 e moll Jeana Sibelia, která je z autorových symfonií posluchačsky nejoblíbenější. Koncert Nielsen – Prokofjev – Sibelius se uskuteční 20. dubna 2023 v 19:00 hodin.

Řada vítězství v soutěžích a mezinárodně uznávané nahrávky jsou zárukou, že s mladým klavíristou Gustavem Piekutem je třeba počítat. Jeho hra je oceňována pro svou techniku, inteligenci, půvab a sílu kritiky v Dánsku, Německu a Velké Británii. BBC Music Magazine poznamenal: “Piekut zasáhl sladký bod mezi technickou přesností a bravurním výkonem.”

Gustav Piekut provede v Košicích Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur Sergeje Prokofjeva. Skladba je inspirována ruskou lidovou hudbou, převažuje v ní melodičnost a lyrismus. Její atmosféra se po strmé gradaci vždy náhle zklidní překvapivým lyrickým zvratem nebo zábleskem humoru či ironie, které jsou pro Prokofjeva typické. Umělec dílo představuje takto: “Prokofjevův Klavírní koncert č. 3 je dílem jasného světla a pulzující, rytmické vitality. Je to jedno z nejpozitivnějších Prokofjevových děl. Vzrušující hudba vycházející z intenzivní energie přírody, spíše než dílo lidského dramatu nebo vnějšího patosu. Vyvažuje zázračnou kombinaci sofistikovaného neoklasicismu s téměř nevázaným živelným pohonem. Pro klavíristu je to náročná, virtuózní a vzrušující cesta a orchestr je mu zcela rovnocenným partnerem. Je to souboj a výměna energických výbuchů v mistrovsky zkomponované smršti not. Velmi se těším na provedení tohoto díla s úžasnou Státní filharmonií Košice a maestrem Christianem Ølandem!”

Christian Øland (foto Morten Albek)
Christian Øland (foto Morten Albek)

Christian Øland je jedním z nejslibnějších mladých dirigentských talentů v severském regionu. V osmnácti letech byl přijat na Sibeliovu akademii a po pouhém roce studia ho šéfdirigent Hannu Lintu jmenoval asistentem dirigenta Symfonického orchestru Finského rozhlasu. Christian Øland dále spolupracoval s Dánským národním symfonickým orchestrem, Dánským královským orchestrem, Švédským královským orchestrem, Dánskou národní operou, Kodaňským filharmonickým orchestrem a dalšími severskými baletními a operními domy. Po úspěšném debutu v minulosti přizvala ŠFK Christiana Ølanda k další spolupráci, neboť věří, že bude opět inspirativní. Dirigent na pozvání reagoval slovy: “Jsem rád, že mohu do Státní filharmonie Košice přinést Nielsena a Sibelia – dva skladatele, kteří jsou mi velmi blízcí.”

Severské skladatele představuje následovně: “Carl Nielsen byl mnohem perspektivnějším skladatelem, než si většina lidí myslí. Ve svém díle ‘Saga-Drøm’ z roku 1908 píše fragmentárním stylem, což může na první pohled působit zvláštně. Postupně si však člověk uvědomí, že všechny tyto fragmenty do sebe zapadají – jako když sledujete něco, co je příliš blízko a co lze pochopit jen z dálky. Uprostřed skladby Nielsen napsal orchestrální kadenci, v níž mezi sebou volně hrají různé nástroje – na svou dobu velmi originální nápad. Snová a zvláštní skladba, která se nehraje tak často, jak by si zasloužila!”

Nielsen i Sibelius byli pozdně romantickými skladateli a oba pokračovali v psaní symfonií, ačkoli mnozí v té době komponovali symfonické básně, balety a programovou hudbu. “Na koncertě v Košicích hrajeme Sibeliovu Symfonii č. 1 e moll – symfonii, která je v mnoha ohledech konvenční, ale zároveň hledí do budoucnosti. Skladba začíná poněkud zvláštně – klarinetovým sólem, které doprovází pouze tympány. Poté se rozvine do jedněch z nejkrásnějších Sibeliových melodií. Sólistou večera je Gustav Piekut – skvělý dánský klavírista. Rád ho představím s orchestrem,” zve Christian Øland.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments