Stavovské divadlo oslavilo výročí Mozarta

Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová a český basbarytonista Adam Plachetka byli včera hlavními hvězdami koncertu k dvoustému padesátému osmému výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Ve Stavovském divadle spojeném s Mozartovým pražským působením pořádá koncert každoročně Opera Národního divadla. Spolu s pěvci vystoupil na jevišti pod velkým obrazem slavného skladatele Orchestr Národního divadla pod vedením hudebního ředitele opery Roberta Jindry.Zaplněné hlediště aplaudovalo předehrám z Mozartových oper i známým áriím. Program otevřela předehra k opeře Kouzelná flétna a následovala árie Cherubína Voi che sapete a recitativ a árie Hraběte Hai già vinta la causa a Vedrò mentre io sospiro z Figarovy svatby. Právě tuto operu ve Stavovském divadle Mozart 20. ledna 1787 dirigoval. Také další program byl svázán s Mozartovým pobytem v Praze a jeho působením ve Stavovském divadle. Recitativ a árie Leporella z prvního jednání opery Don Giovanni stejně jako recitativ a duet Zerliny a Dona Giovanniho připomněly dílo, které složil pro Prahu Mozart dojatý velkým úspěchem Figarovy svatby. Zazněla i předehra opery La clemenza di Tito, jejíž pražská premiéra se odehrála roku 1791 na počest korunovace císaře Leopolda II. českým králem.

Posluchači na tradičním koncertu vyslechli v podání Kurucové a Plachetky také ukázky z oper Únos ze serailu a Così fan tutte.

Kurucová začínala na operním jevišti v Mozartových operách Kouzelná flétna a La finta giardiniera. V sezoně 2005/06 byla členkou mnichovské Bavorské státní opery, v letech 2006 až 2009 působila v divadle v Heidelbergu. Od roku 2009 je sólistkou berlínské Německé opery.

Plachetka v roce 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. Nastudoval zde například role Dona Giovanniho, Figara (Figarova svatba) nebo Narda (La finta giardiniera). Od září 2010 je stálým členem souboru Vídeňské státní opery.

Národní divadlo připomíná koncertem výročí Mozartova narození pravidelně. Například předloni árie z oper rakouského skladatele, oblíbeného u posluchačů i pěvců, zazpívala sopranistka Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla, a basbarytonista Plachetka. Hlasy operních pěvců loni v tradičním koncertu poprvé ve Stavovském divadle chyběly. Nahradil je lesní roh, na který zahrál jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák.

Klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku a zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni.

Foto ND

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]