Štefan Margita oslaví své životní jubileum koncertem v rodných Košicích

Narodil se v Košicích, vystudoval fotografii, přes třicet let žije v Praze a stal se mezinárodně uznávaným tenoristou. Koncertoval v Metropolitní opeře v New Yorku, milánské La Scale, Covent Garden v Londýně, operních domech v Paříži a Mnichově a v divadlech v Madridu, San Francisku a Chicagu. Štefan Margita se v srpnu dožil 65 let a narozeniny oslaví slavnostním koncertem ve svém rodném městě – spolu s orchestrem Státní filharmonie Košice pod taktovkou nového šéfdirigenta Roberta Jindry.
Štefan Margita (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Lenka Hatasová)
Štefan Margita (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Lenka Hatasová)

Aktualizace: avizovaný narozeninový koncert Štefana Margity byl zrušen.
Hosty Štefana Margity budou sopranistka Andrea Danková a hudebník Michal Kindl. Slavnostní akce se uskuteční 30. září 2021 v 19:00 v Domě umění. V říjnu Štefan Margita zahájí velké turné 36 koncertů po České republice pod názvem Intimity. Turné je spojeno s vydáním zpěvákova nového alba, na kterém spolupracoval právě s Michalem Kindlem.

Narodil jste se v Košicích, ale Prahu už pravděpodobně považujete za svůj domov. Rozhodl jste se uspořádat narozeninový koncert v obou městech. Co se vám na Košicích líbí a co vás s nimi ještě spojuje?
V Praze jsem sice už více než 30 let, ale domov je tam, kde se člověk narodí. A v Košicích jsem zažil první úspěchy a krásnou atmosféru úžasného publika, které se tak často nepotkává, protože je to publikum velmi přející. Když jsem zpíval svou první Traviatu, lidé byli úžasní a přáli mi, aby to dobře dopadlo. Pro narozeninovou oslavu jsem si vybral svůj domov, protože tu mám rodinu, dva bratry, a vždy se sem rád vracím.

Je o vás známo, že inklinujete k Janáčkovi a Wagnerovi. Na slavnostním koncertě zazní i díla dalších skladatelů. Na základě čeho jste zvolili dramaturgii akce?
První árie, kterou budu zpívat, je árie Lenského z Evžena Oněgina, protože touto rolí jsem začínal v Košicích. Je to vzpomínka na krásné období v košickém divadle. Pak jsme vybrali repertoár, kde člověk může ukázat, co se za ta léta naučil. Proto jsme vybrali Wagnera i Janáčka. Zazní také díla Francesca Cilea a Giuseppe Verdiho. Jsou to mé oblíbené kousky, které dělají divákům radost.

Jste zpěvák, který se věnuje nejen opeře, ale nebojí se zabrousit i do jiných žánrů, například do popových šansonů. Jakou roli v tom hraje Michal Kindl, který bude hostem vašeho slavnostního koncertu v Košicích?
Michal Kindl je nejen textař a skladatel, ale také zpěvák, takže na závěr koncertu zazpíváme dvě věci z nového alba. Rádi bychom divákům ukázali, že umíme nejen operní koncert, ale i šansonový repertoár.
Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments