Štefan Margita v době koronaviru: Chmurám nepropadám

Jak se s výzvou koronavirové karantény vyrovnávají naši přední operní umělci? Ptali jsme se Štefana Margity, jaké jsou jeho zkušenosti s rušením operních představení, nucenou dovolenou i pozitivními efekty této nestandardní situace.
Štefan Margita (foto Petr Kozlík)

Epidemie koronaviru nás všechny zastavila uprostřed sezóny. V jaké situaci ohlášení karantény zastihlo Vás?
Těšil jsem se do Chicaga, kde měli v tamní Lyric Opera zcela poprvé uvést celý operní cyklus Richarda Wagnera Prsten Nibelungův. A tudíž na návrat do role Logeho v jedné z oper tohoto cyklu Zlato Rýna. Právě teď už jsem měl též zkoušet Janáčkovu operu Káťa Kabanová v newyorské Metropolitní opeře. Obě divadla zrušila pochopitelně zbytek svých operních sezón. Ještě štěstí, že jsem do USA neodletěl, těžko bych se teď vracel zpátky.

Jak vnímáte nucené přerušení Vaší umělecké činnosti a jaké jsou dopady korona-krize na Váš pracovní i osobní život?
Beru to jako nucenou dovolenou, se kterou jsem v žádném případě nepočítal. Ale přestat cvičit a pracovat na sobě – to si žádný operní zpěvák ani v nucené karanténě nemůže dovolit!

Jak trávíte čas v těchto nestandardních podmínkách?
Jak jsem naznačil, učím se nové role. Bude se mi to určitě hodit, i když samozřejmě nevím, kdy se na operní nebo koncertní jeviště vrátím. Chmurám nepropadám, protože i v této situaci se věnuji přípravě nového koncertního programu, přemýšlím o novém albu…

Chystáte online produkce pro veřejnost? Mohou se Vaši příznivci těšit na nějaké vysílání záznamů Vašich koncertů či představení?
Online produkci zatím nechystám, ale pokud se zklidní situaci, rád bych udělal veliký koncert bez nároku na honorář, na který by publikum mělo vstup zdarma.

Jaký vidíte dopad koronavirové krize na českou i světovou kulturu? Myslíte, že se v něčem změní kulturní provoz či život umělců a hudebníků?
Nejtěžší to už teď mají mladí umělci. Divadla přicházejí o milióny korun měsíčně a mohu jen věřit a doufat, že budou právě pro ně mít vždy peníze, aby se mohli uživit. Mnozí žijí od výplaty k výplatě, musí splácet hypotéky. Ale z čeho? Například chicagská Lyric Opera se zachovala v téhle nelehké době skvěle ke všem sólistům, kteří u ní měli účinkovat. Nabídla všem 10 procent honoráře, které měli dostat. Na rozdíl od toho, ředitel newyorské Metropolitní opery Peter Gelb rozeslal všem sólistům e-mail, ať my, zpěváci, sami tuto scénu finančně podpoříme

Myslíte, že současná epidemie a opatření proti jejímu šíření mají na rozvoj společnost i nějaký pozitivní efekt?
Ano. Projevilo se to v té chvíli, když nám vláda oznámila, že má roušky pro každého a neměla je pro nikoho. V tu chvíli nás fascinovala obrovská solidarita celého národa, kdy všichni začali šít roušky a darovali je těm, kteří je neměli. Díky všem!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat