Sto padesát let divadla v Plzni (2)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Ota Zítek byl pro své pokrokové postoje zatčen okamžitě po 15. březnu 1939. Nějaký čas strávil v koncentračním táboře Buchenwald, z něhož byl v roce 1940 propuštěn, a dokonce mohl znovu zaujmout ředitelské místo (divadlo během jeho nepřítomnosti vedla jeho manželka). Mohl se sice do funkce ředitele vrátit, ale jeho pravomoci byly silně omezeny. Jeho poslední inscenací v divadle byla jevištní verze Janáčkova Zápisníku zmizelého v červnu 1943. V srpnu téhož roku byl jako politicky nespolehlivý z divadla propuštěn. Novým ředitelem se stal Stanislav Langer.

Velmi rušným obdobím prošel v době takzvané první republiky balet. Na vedoucím místě se vystřídaly téměř dvě desítky choreografů. První byla tanečnice Hana Olšovská, která inscenovala v roce 1920 balet Pavla Dědečka Chodské zvyky. Olšovskou vystřídal v roce 1922 František Bálek, který v Plzni poprvé uvedl Labutí jezero. Hvězdou jeho souboru byla sólistka Milada Skřivanová. V éře jeho nástupce Václava Pohana se k ní připojila bývalá bratislavská primabalerína Marie Aubrechtová a nějaký čas s plzeňským baletem spolupracovala Marie Dobromilová. V tomto období mohli Plzeňané poprvé spatřit na svém jevišti Šeherezádu Nikolaje Andrejeviče Rimského-Korsakova, Schumannův Karneval či Dvořákovy Slovanské tance, autorem jejich jevištní podoby byl Achille Viscussi. Z dalších premiér vyberme například Frimlův balet Salambo, Délibesovu Coppélii či balet španělského autora Lany Probuzení bajadéry.

Posilou sólistického souboru se stal nepochybně příchod Josefa Judla. Určitou dobu stál v čele baletu člen slavné taneční rodiny Voloďa Pirnikov, který v roce 1927 uvedl v Plzni Stravinského balet Příběh vojáka. Z dalších choreografů uveďme ještě alespoň rutinovaného Jaro Häuslera. V roce 1937 byl šéfem baletu jmenován Josef Judl. Tuto funkci vykonával až do roku 1945. Během jeho období došlo k nepochybné stabilizaci nevelkého souboru. Z jeho četných choreografií připomeňme alespoň Dvořákovy Slovanské tance a dílo ředitele Zítka Balet o růži, které si oba tvůrci zopakovali po válce v Brně.

(Pokračování)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat