Stovka dopisů Bohuslava Martinů putuje do muzea v Poličce

Městské muzeum a galerie Polička převezme ve čtvrtek soubor více než stovky originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů v letech 1940 až 1959 svému krajanovi, příteli Františku Rybkovi. Do sbírek se je rozhodli věnovat potomci skladatelova přítele, kteří žijí v Americe. Ve Spojených státech je loni v říjnu převzal velvyslanec Hynek Kmoníček, který je nyní muzeu společně se starostou města Jaroslavem Martinů předá.

Bohuslav Martinů v roce 1942 (zdroj commons.wikimedia.org/Centrum Bohuslava Martinů v Poličce)

Syn Františka Rybky Francis James Rybka se narodil v roce 1935 v New Yorku rodičům, kteří se věnovali klasické hudbě. Jeho otec, violoncellista a varhaník, emigroval do Ameriky v roce 1913 po absolutoriu brněnské varhanické školy pod vedením Leoše Janáčka. Jeho žena Doris Summers byla klavíristka. Jejich syn James vystudoval lékařskou fakultu Cornellovy univerzity, stal se chirurgem a od roku 1970 žije s rodinou v kalifornském Sacramentu.

Dopisy se stanou součástí rozsáhlé sbírky rukopisů významného českého skladatele v jeho rodném městě. V muzeu je uložena unikátní kolekce jeho notových i nenotových rukopisů. Ostatní písemnosti jsou rozptýlené v různých institucích i soukromých sbírkách po celém světě, neboť Martinů strávil více než polovinu života v zahraničí. Poličské muzeum uchovává nyní asi 3.600 sbírkových předmětů se vztahem k Bohuslavu Martinů.

Bohuslav Martinů s Rybkovými (František Rybka druhý zleva) (zdroj zlin.cz)

“Některé z dopisů jsou zcela neznámé a mohou dokreslit a ozřejmit mnohé souvislosti ze života a díla Bohuslava Martinů,” uvedla ředitelka muzea Pavla Juklová. Veřejnosti budou rukopisy představeny na tématické besedě, která se uskuteční v květnu v rámci Martinů Festu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat