Struny podzimu rozezní Prahu poprvé v historii uvnitř i venku

Opera Plus exkluzivně přináší program mezinárodního festivalu Struny podzimu 2020, který reaguje vskutku kreativně na současnou situaci. Neustupuje z vysokých nároků na uměleckou kvalitu a žánrovou otevřenost a nevzdává se ani zahraničních hvězd. Naopak, připravuje s nimi unikátní venkovní koncerty, kterými dá celému kulturnímu světu hlasitě na vědomí, že Praha opět zní. Vystoupí Daniel Hope, Avishai Cohen, Andreas Scholl či Brandt Brauer Frick Ensemble.
Tamar Halperin, Andreas Scholl (zdroj Struny podzimu)

Čtyřiadvacáté Struny podzimu se uskuteční ve dvou blocích – v září venku, v listopadu uvnitř. Festival oznámil první dvě jména zahraničních umělců, kteří vystoupí na venkovních open air scénách a zveřejnil program své tradiční vnitřní části v listopadu. V září rozezní Prahu jazzový kontrabasista Avishai Cohen a hvězdný britský houslista Daniel Hope. Uvnitř v koncertních sálech pak vystoupí v listopadu berlínští průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble, kontratenorista Andreas Scholl, nejčistší brazilskou bossa novu zahraje Vinicius Cantuaria a nakonec vystoupí doyen české hudební scény Jiří Suchý se svým recitálem. „Z původně připravovaného programu jsme pečlivě vybrali tři koncerty ilustrující žánrovou otevřenost Strun podzimu a přidali čtvrtý v podobě dárku pro naše publikum. V jediné repríze uvedeme naposled scénický Recitál Jiřího Suchého. A poprvé v historii festivalu připravujeme venkovní program v kulisách Prahy. Praha je letos jiná, a Praha (zase) bude znít!“ říká zakladatel a prezident festivalu Marek Vrabec. Vstupenky na listopadovou část festivalu jsou v prodeji na webových stránkách Strun podzimu a v předprodejní síti GoOut, lístky na zářijové koncerty uvolní pořadatelé do prodeje v průběhu července.

Daniel Hope (foto Nicolas Zonvi)

Zářijové open air koncerty

Letošní neobvyklý rok sice zhatil kulturním institucím mnohé plány, zároveň však nahrává neotřelým nápadům a dává vzniknout jedinečným počinům. A tak Struny podzimu v rámci svého 24. ročníku uspořádají vůbec první venkovní koncerty, na nichž zahraniční festivalové hvězdy poctí svými vystoupeními k životu se probouzející Prahu. Právě genius loci „města na řece Vltavě“ hraje v zářijových open-air koncertech Strun podzimu hlavní roli. Na prvním z nich vystoupí 11. září jazzový basista Avishai Cohen (vystoupil na Strunách podzimu v naposledy v roce 2013) s projektem Gently Disturbed a s výjimečnou sestavou, která je mnohými považována za tu vůbec nejsilnější – s bubeníkem Markem Guilianou a pianistou Shaiem Maestrem.

Vyvrcholením venkovního programu festivalu bude 19. září unikátní koncert Prague Sounds again/Hope for Prague s britským houslistou Danielem Hopem, který se odehraje na plovoucí scéně na Vltavě, poblíž Národního divadla. Toto bezprecedentní řešení umožní publiku sledovat koncert nejen z vltavských nábřeží, mostů a břehů ostrovů, ale také z lodiček a šlapadel přímo na řece, s pohledem na ikonickou scenérii hlavního města. Jádrem programu koncertu je Vivaldi Recomposed, úprava Vivaldiho Čtvera ročních období od současného britského skladatele Maxe Richtera, kterou Hope nahrál pro Deutsche Grammophone a následně představil na svém debutu v ČR na Strunách podzimu v roce 2013 v Rudolfinu. Festival Struny podzimu myslel také na podporu českých hudebníků, Daniela Hopea tak na pódiu obklopí domácí Epoque Orchestra. „Letošním sloganem festivalu je „Prague Sounds (again)“ a tento optimistický vzkaz pošleme do celého kulturního světa. Mimořádný koncert Hope for Prague/Hope for Europe odehrávající se v jedinečné pražské scenérii a před siluetou pražských mostů a Pražského hradu odvysílá evropský kulturní kanál TV ARTE v koprodukci s Českou televizí prostřednictví televize i internetových streamů do celého světa,“ těší Vrabce. Bližší informace ke kompletnímu zářijovému venkovnímu programu zveřejní pořadatelé v červenci, kdy bude také zahájen předprodej vstupenek na tyto open air koncerty.

Avishai Cohen (foto Andreas Terlaak)

Struny podzimu: Listopadové koncerty v sálech  

Tradiční program Strun podzimu v pražských sálech zahájí 1. listopadu v DOX+ kapela Brandt Brauer Frick Ensemble. Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří prosluli po celém světě svými průlomovými experimenty v elektronické i akustické hudbě. Jako trio se dostali do povědomí především na klubové scéně, a to díky svým minimalistickým, technem ovlivněným skladbám. BBC popsalo jejich přístup jako „hudbu koncertních sálů pro klubovou generaci“. Expanze z tria do desetičlenného živého ansámblu pak už byla jen dalším logickým krokem ve vývoji kapely. V obsazení najdeme klavír, harfu, pozoun, tubu, housle, violoncello, tři perkusionisty a syntezátor.

Příznivci klasiky s přesahem se mohou 6. listopadu těšit na koncert kontratenoristy Andrease Scholla. Ten společně se svojí hudební i životní partnerkou, klavíristkou Tamar Halperin, vstoupí do neprobádaných repertoárových vod lidové hudby. V programu Twilight People pojmenovaném podle písně Ralpha Vaughana Williamse se pohybují ve zvláštní hypnotizující atmosféře pomalu plynoucího bezčasí, jež umocňuje kontemplativní až spirituální vyznění celého písňového výběru.

Komorní, intenzivní zážitek nabídne 8. listopadu v Divadle X10 kytarista, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuaria, který festivalovému publiku zahraje a zazpívá písně Antonia Carlose Jobima v sólovém recitálu. Cantuaria poutavě interpretuje tradiční brazilskou bossa novu, ale zároveň se dokázal prosadit za hranicemi Brazílie především spoluprací s jazzovými a avantgardními umělci na newyorské downtown scéně. Písně nejslavnějšího autora stylu bossa nova, Antonia Carlose Jobima nejprve nahrál (Cantuaria Canta Jobim) a nyní je ve formátu recitálu zažije publikum Strun podzimu.

Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstará 21. listopadu v Rudolfinu živoucí legenda Jiří Suchý. „Reprízu výjimečného scénického Recitálu Jiřího Suchého uvedeného na Strunách podzimu v premiéře v minulém roce zařazujeme jako dárek divákům, přestože zpravidla neuvádíme dva roky pro sobě stejný projekt. Letošní rok je ale výjimečný, stejně jako je naprosto výjimečnou osobností české kultury bezmála devadesátiletý Jiří Suchý. Nedovedu si představit lepší způsob, jak si na konci tohoto zvláštního roku zlepšit náladu,” doplňuje Vrabec, který je zároveň autorem tohoto projektu. Koncept koncertu vychází z legendárního televizního pořadu Recital 64, pásma písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v režii Jána Roháče. Atmosféru v Rudolfinu tak opět umocní scéna Michala Cabana inspirovaná právě černobílou estetikou původního televizního pořadu.

„Pevně věříme, že Struny podzimu přispějí k renesanci kulturního a společenského života, a že díky novému formátu rozezní Prahu víc než kdykoliv předtím,” uzavírá Vrabec. Festival vstupuje do letošního neobvyklého ročníku s novým hlavním partnerem, kterým je ČSOB.

Recitál, Jiří Suchý (foto Petra Hajská)

Program festivalu Struny podzimu 2020

Venkovní open air koncerty, září 2020

11. září 2020
Avishai Cohen: Gently Disturbed
w/ Mark Guiliana & Shai Maestro
Jazz

19. září 2020, plovoucí scéna na Vltavě
Daniel Hope: Vivaldi Recomposed (Max Richter)
Epoque Orchestra
New Classical

Kompletní program, další podrobnosti a prodej vstupenek na outdoorovou část budou v průběhu července.

Koncerty v koncertních sálech, listopad 2020

1. listopadu 2020, 20:00 hodin, DOX+
Brandt Brauer Frick Ensemble
Acoustic Electronica

6. listopadu 2020, 20:00 hodin, Rudolfinum
Andreas Scholl & Tamar Halperin: Twilight People
Classical

8. listopadu 2020, 20:00 hodin, Divadlo X10 (DUP39)
Vinicius Cantuaria: Jobim
Bossa Nova Recital

21. listopadu 2020, 20:00 hodin, Rudolfinum
Jiří Suchý: Recitál
Orchestr divadla Semafor pod vedením Jiřího J. N. Svobody
Autor projektu a dramaturgie: Marek Vrabec
Scéna, režie: Michal Caban
Song Jazz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat