Studio ALTA se přesouvá na veřejné kluziště

Na konci ledna přesouvá pražské Studio ALTA svůj umělecký program na plochu dočasného venkovního kluziště u Velkého mlýna, přímo před brány svého libeňského působiště. Čtyřdenní program ALTA NA LEDU v jedinečných podmínkách se odehraje od 24. do 27. ledna 2024. Na bruslích propojí současný tanec a krasobruslení, ale nabídne i sousedskou slavnost či environmentální témata. Vstupné na většinu programu je navíc pro veřejnost zdarma.

ALTA NA LEDU pojímá ledové kluziště nejen jako jeviště pro současné performativní umění, kterým se Studio ALTA dlouhodobě zabývá, ale i jako environmentální téma či místo pro sousedskou slavnost a společné volnočasové aktivity. První večer pod názvem POVRCHY nabídne setkání tanečníků a krasobruslařů, kteří budou na bruslích zkoumat průsečíky svých disciplín. Další den budou sami návštěvníci na bruslích tvořit umělecké dílo GLISSANDO, speciální zvukovou kompozici maďarského umělce Davida Somló, která vznikne živě, přímo pod ledovým ostřím bruslících. Třetí den pak téma ledu pojímá ve vážnějším duchu – program se přesune do Velkého mlýna a po performance Michaely Daškové bude následovat diskuze s vědci a výzkumníky o ubývajícím ledu na Antarktidě. Dny na ledu pak zakončí závěrečný MASOPUSTNÍ BANQUET, na kterém se podílí hned několik libeňských organizací. Veselý průvod Libní bude zakončen znovu na kluzišti s bruslením a sousedskou hostinou. 

Program ALTA NA LEDU je další z intervencí tohoto kulturního centra do prostoru pražské Libně, kam se Studio ALTA v loňském roce přesunulo. Bude tak pomyslným intermezzem atypické sezóny, kterou organizace připravuje ve ztížených podmínkách rekonstrukce budovy bývalého pivovaru.

24. 1. POVRCHY 19:30 SPOLK (Ester Trčková, Žaneta Musilová, Eliška Fišerová & Nina Letenayová), Katja Grohmann (IceLab Leipzig)
„Tanec na ledu, krasobruslení bez bruslí. 2 světy, které se spojí. Jak se do sebe prolíná současný tanec a krasobruslení? Jak led a brusle vedou pohyb? Přijďte společně s tanečníky a krasobruslaři hledat přesahy tance a radosti z něj.“

VSTUP ZDARMA

25.1. GLISSANDO 19:30 David Somló (Budapešť)
„Poslouchej, slyšíš to? To zpívá kluziště. Veřejné bruslení ve formě, jakou jste ještě nezažili, pod vedením maďarského umělce Davida Somló. Společnými bruslemi postupně vytvoříme živou zvukovou kompozici. Jen my, ostří a led.“

VSTUP ZDARMA

26. 1. ANTARKTIDA 19:00 Michaela Dašková Michal Kindernay: AAIA / NTRCTC /
Projekt AAIA / NTRCTC je průnikem audiovizuální performance s fyzickým divadlem. Odkazuje na nejnehostinnější části světa a člověka, který je jimi fascinován. A také o člověku, který se v nich cítí více doma než ve zbytku společnosti. Je o nutnosti překonat strach z nepohodlí a změny. Představení využívá estetiku polárních míst a zavede nás do černé vody a bílé temnoty, což jsou dvě vlastnosti spojené s geografickými podmínkami Antarktidy. Podmínky takového místa vedou ke zkušenosti jak lidské samoty, tak neoddělitelnosti od lidské komunity a světa. Tato možnost velké míry oddělení, ale přesto nemožnosti pozbýt závislé existence, je skryta v názvu projektu, který se jeví jako shluk písmen bez významu, ale vznikl právě oddělením souhlásek a samohlásek slova Antarktica.

20:00 přednáška: Veronika „Gibi“ Podlasová & Martin Lulák
Veronika „Gibi“ Podlasová je umělkyně, objevitelka a srdcem horolezkyně, která pronásleduje dnešní kry. Její práce je zaměřená na propojení kultury s přírodou. Snaží se vracet k přirozeným aspektům naší planety, přinášet veřejnosti poznatky ze svých cest a informovat o globálních problémech.

Martin Lulák v současnosti působí jako redaktor vědecké redakce ČT24. Je Ph.D. studentem paleoekologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, Polar-Geo-Lab na Geografickém ústavu (v současnosti přerušený). Věnuje se výzkumu polárních oblastí v kontextu klimatické změny. Martin Lulák prováděl výzkum na České arktické stanici na Svalbardu a také byl v r. 2019 členem americké expedice a součástí výzkumné skupiny profesora Johna C. Priscu z Montana State University, která se zabývá dlouhodobým studiem ekologických změn. Na Jihočeské univerzitě PřF přednáší v rámci studijního programu geografie-učitelství dvě přednášky pro bakaláře jako externista.

Přesouváme se z kluziště dovnitř. Ach, ten pocit, když si po dvou dnech sundáš z nohou brusle! 

Taky tě v hlavě tlačí taková divná otázka? Co v tobě vyvolává veřejné kluziště uprostřed zahřátého města? Ledová plocha pro hru a odpočinek jako tematizace ledu samotného a jeho úbytku tam, kam patří. Citlivá performance a diskuze s ledovými výzkumníky.

VSTUPENKY

27. 1. MASOPUSTNÍ BANQUET
„Pochodem vchod masopustním průvodem v Libni! Zveme všechny masky a rozpustilce k veselí. V tomhle průvodu můžete být zcela čímkoliv, na co se zrovna cítíte a spolu se sousedy si užívat radostí a divočin, jaké k masopustu patří. Libni, třes se, maškary přicházejí!“

Co s sebou: masku, hudební nástroje, něco na zub na společný stůl a vlastní hrnek na nápoje. Vycházíme ve 13:00 od Cafe DECADA (Vacínova 876/10, Libeň). A kam dojdeme? Na BANQUET! Sousedskou slavnost, jak se patří. I v zimě je totiž zapotřebí hostiny. Odpoledne na kluzišti, kam může každý přinést svoji trošku na společný stůl.

Případné zapůjčení bruslí a vstup na veřejné kluziště je zpoplatněno správci kluziště.

VSTUP ZDARMA

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments