Šumperské muzeum připomíná 150. výročí tenoristy Lea Slezaka

Vlastivědné muzeum v Šumperku otevřelo výstavu připomínající šumperského rodáka a operního pěvce Leo Slezaka. Expozice s názvem "Leo Slezak (1873–1946) – hrdinný tenor ze Šumperka" má připomenout 150. výročí jeho narození. Slezak působil ve Vídeňské státní i v Metropolitní opeře v New Yorku, po ukončení operní kariéry se proslavil také jako filmový herec, účinkoval ve více než čtyřiceti filmech. Vstoupil i do světa literatury prostřednictvím svých knih memoárů. Výstava bude otevřená do 10. září, řekla.
Leo Slezak (zdroj Vlastivědné muzeum v Šumperku)
Leo Slezak (zdroj Vlastivědné muzeum v Šumperku)

“Životní příběh Lea Slezaka přibližují textové i obrazové panely, návštěvníci se tak dozví o jeho cestě do světa opery, prvním velkém úspěchu na brněnské scéně, angažmá ve Vídni i v Metropolitní opeře v New Yorku, a také o jeho druhé kariéře filmové herce. Nahlédnou i do jeho soukromého života a v neposlední řadě zjistí, zda někdy navštívil své rodné město,” uvedla kurátorka výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku.

Instalaci doplňují exponáty vztahující se k osobě tenoristy nebo předměty se vztahem k jeho době. “Čas strávený prohlídkou výstavy jistě zpestří i přehrávané ukázky nahrávek árií ve Slezakově podání,” doplnila kurátorka.

Výstava primárně cílí na osobnost Lea Slezaka, ale část výstavy se rovněž věnuje hudebnímu životu v Šumperku v období 2. poloviny 19. století a v 1. polovině století následujícího. Přibližuje tak působení pěveckých spolků i některé významné osobnosti, se kterými se setkával pracovně či soukromě také Leo Slezak. “Exponáty prezentované na výstavě pocházejí ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a Vlastivědného muzea v Olomouci, digitalizované zvukové nahrávky poskytlo Národní muzeum – České muzeum hudby,” dodala historička muzea Michaela Kollerová.

Slezak patřil k nejvýznamnějším osobnostem světové operní scény. Od září 1901 byl stálým členem sboru Vídeňské státní opery, kde odstartovala jeho kariéra. Roku 1909 podepsal tříletou smlouvu s Metropolitní operou v New Yorku. V dubnu 1934 vystoupil ve své poslední roli jako Othello na jevišti Vídeňské státní opery, kde během své dlouhé kariéry nastudoval 44 rolí a odehrál více než 1000 představení. Roku 1932 začala jeho druhá kariéra hvězdy německé kinematografie, v nichž ztvárnil zejména komické role a téměř ve všech také zpíval. Natočil kolem 45 filmů.

Výstava se koná ve spolupráci s festivalem Klášterní hudební slavnosti, jehož letošní 17. ročník je Slezakovi věnován. Muzeum k výstavě připravuje na 8. června také přednášku a několik komentovaných prohlídek. Slavného rodáka a výročí jeho narození si letos připomíná i jeho rodné město – zástupci radnice nechali na jeho počest letos v březnu přejmenovat jednu z šumperských ulic.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments