Supraphon vydává DVD k 90. narozeninám klavíristy Alfreda Brendela

Dnes slaví významné životní jubileum světově proslulý rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. U příležitosti jeho devadesátin přichází vydavatelství Supraphon se speciálním dárkem, který potěší příznivce díla této velké osobnosti klasické hudby. Vychází DVD „Alfred Brendel – My Musical Life“, které obsahuje přednášky a masterclass zaznamenané v letech 2019 a 2020, kdy Brendel na pozvání Prague Music Performance a České filharmonie přijel do Prahy.
Alfred Brendel (zdroj Supraphon)

Když se Alfred Brendel v prosinci 2008 před dojatým vídeňským publikem loučil po šedesáti letech s kariérou klavíristy, nebyla to “tečka”, jak se v tu chvíli zdálo. Spíše “středník”. Uvolněnou kapacitu Brendel investoval do dalších svých “životů” – psaní hudebních esejů a poesie, přednášení a vedení mistrovských kurzů. Sám tuto situaci s úsměvem komentoval: „Jako píšícího klavíristu mě kdosi nazval ‚divokým filozofem u klavíru’ a v Americe ze mě dokonce udělali intelektuála. Tak to dopadne, když někdo vydává knížky, nosí brýle a nehraje Rachmaninova.” a k tomu ještě doplnil, jak vnímá své texty: „Jde především o výsledky sebepochybování, bez nichž by se interpret neměl obejít, jako nástroje sebekritiky a jako pokusy o pomoc sobě samému.”

Beethoven, Mozart a Schubert jsou jména nejsilněji spjatá s klavíristou Brendelem. V autobiografické přednášce Můj hudební život pak na DVD dává nahlédnout do světa plného paradoxů, z něhož povstala legenda jménem Brendel – zde odkrývá zdroje své inspirace, svého vzdělání, umění a vidění světa.

Alfred Brendel: autogramiáda v Rudolfinu (zdroj Supraphon)

5. ledna 2021 vstupuje Alfred Brendel do svých devadesátých let – se zkušeností hodnou jeho věku, ale i s chutí stále poznávat nové věci a učit se. A také s humorem, který nezřídka obrací k sobě samému. Málokterá osobnost ovlivnila interpretaci a vnímání hudby jako právě Brendel. Jako první natočil celé Beethovenovo klavírní dílo, podařilo se mu na koncertní pódia vrátit hudbu Franze Schuberta. V posledních letech se stále častěji vracel do Prahy a z jeho přednášek a masterclass v Rudolfinu vzniklo i DVD, které nyní vydává a do celosvětové distribuce posílá Supraphon.

Na vzniku dokumentů, které tvoří DVD Alfred Brendel – My Musical Life se podíleli režiséři Jakub Kořínek a Jordan Dimov. O obrazovou postprodukci se postaral Jakub Mayer a v hudebních částech Alfred Brendel spolupracoval s klavíristou Janem Bartošem a s Triem Incendio

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments