Týden s tancem

Dva taneční filmy z produkce 420PEOPLE, přehled streamovaných baletů ze zahraničí i pohled na aktuální situaci očima choreografky Anny Teresy De Keersmaeker, to vše v dnešním týdeníku.
Balet mezi obrazy: Rembrandt a Saskia (foto Sergei Gherciu)

Tanec online u nás…

Do nového roku vstoupily taneční soubory s vervou a minimálně navenek neutuchajícím optimismem. Ve jménu hesla jak na Nový rok, tak po celý rok uveřejnil na svém Youtube kanálu Balet Národního divadla v Praze krátký film Marca Chiodiho Rembrandt a Saskia s tanečníky Evegeniyí GonzalesFraserem Roachem, který se podepsal i pod choreografii na hudbu Benjamina Gregoryho. Tanečně výtvarný projekt vznikl ve spolupráci Národního divadla s Národní galerií, která v Paláci Kinských uvádí výstavu Rembrandt: Portrét člověka (toho času bohužel nedostupnou veřejnosti).

Soubor současného tance 420PEOPLE si pro své diváky připravil rovnou dva nové taneční filmy. Ohně Stroje – Konkurz, film v režií Jaroslava Brabce a choreografii Václava Kuneše, v němž kromě tanečníků Simony Machovičové, Francescy Amante a Filipa Staňka vystupuje rovněž jakožto znuděný režisér David Prachař, je možné zhlédnout po zakoupení vstupenky na portálu Goout. Druhou novinkou je film Through Glass režiséra Marka Partyše a choreografky Sylvie Šafkové, který se věnuje spojení tance a vizuálního příběhu a zabývá se pokřiveností reality. Oba snímky jsou k dispozici až do 31. ledna, cena vstupenky začíná na prakticky směšných 59 korunách, proto by byla škoda soubor alespoň jednou nepodpořit.

… a v zahraničí

Z netuzemských souborů svou nabídku online zveřejňovaných inscenací nadále rozšiřuje londýnský Královský balet. Na svém Youtube kanálu má do 6. ledna k dispozici zdarma klasický titul Don Quijote v choreografické a režijní úpravě Carlose Acosty s autorem v hlavní roli Basila po boku Marianely Núñez jako Kitri. Za poplatek tří liber je pak možné na platformě stream.roh.org zhlédnout až do 21. ledna fenomén rodinného baletu 21. století Alenka v říši divů ve vynikající choreografii Christophera Wheeldona s kouzelnou hudbou Jobyho Talbota.

Scottish Ballet nabízí ještě dnes na svém Youtube dva baletní tituly, Vílin polibek Kennetha MacMillana a Svěcení jara Davida Dawsona, které bylo možné zhlédnout už během první vlny coronaviru na jaře. Kdo tedy nestihl, má stále několik hodin možnost.

Scottish Ballet: The Fairy’s Kiss (foto: Andy Ross)

A pokud ještě na chvíli zůstaneme v Británií, English National Ballet během vánočních svátků uveřejnil na svém profilu kondenzovanou verzi Louskáčka, v níž můžete sledovat zkrácený 2. obraz 1. jednání s duetem Klárky s Louskáčkem a boj s Myším králem a ze 2. jednání známý Květinový valčík a následně grand pas de deux Cukrové víly a jejího Prince v podání Eriny Takahashi a Josepha Caleyho.

Nový rok kromě Baletu ND oslavil tanečně rovněž berlínský Staatsballett zveřejněním pětačtyřicetiminutového gala představení From Berlin with Love 2021. Na programu jsou jak ukázky tradičního baletu ve formě pas de deux ze 3. jednání Labutího jezera a grand pas de deuxLouskáčka, tak dvě choreografie současných tvůrců – Mare Crisium Arshaka Ghalumyana na hudbu Karla Jenkinse z alba Imagined Oceans a monologem doprovázené sólo The Zero Rosse Martinsona. Vše doplňuje Beethovenova klavírní bagatela Pro Elišku.

Z vod současného tance je možné si 7. a 8. ledna vždy ve 20.00 vybrat choreografii I wonder where the dreams I don’t remember go Yoanna Bourgeoise v podání NDT, která měla svou premiéru a byla natočena 3. prosince loňského roku v Lucent Danstheater v Haagu. Vstupenku za 7,50 EUR můžete pořídit zde.

NDT: I wonder where the dreams I don’t remember go (foto: Ravi Rezhani)

Nad současnou situací, do níž byl (nejen) taneční svět uvržen, nad jejími výzvami, novými možnostmi, otázkami a odpověďmi a rolí tance a choreografie se zamýšlí ve svém příspěvku pro online konferenci What’s Next in Restructuring the Dance Ecosystem pořádanou European Dancehouse Network belgická choreografka Anne Teresa De Keersmaeker, zakladatelka tanečního souboru Rosas. Text je možné přečíst zde, záznam konference je poté ke zhlédnutí na webu EDN zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments