Světové baletní scény online

Divadla se zavřela, ale archivy se otevřely. Diváci z celého světa mají na chvíli možnost seznámit se alespoň prostřednictvím internetu s díly souborů, za kterými by jinak museli cestovat stovky a tisíce kilometrů. Ačkoli se živému zážitku nic nevyrovná, milovníci tance teď mají unikátní příležitost nahlédnout do repertoáru i tam, kde to běžně není možné. Snažíme se publikovat každý týden výběr nejaktuálnějších streamů a zpřístupněných záznamů, dnes samostatné tipy z baletních souborů:
Broken Wings (foto English National Ballet 2016)

Hamburg Ballett Johna Neumeiera začal v minulých dnech uvolňovat záznamy představení vždy na dobu 48 hodin. V pondělí 20. dubna je ještě do půl sedmé možné pustit si Matoušovy pašije na hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Reprízy se rozběhnou vždy po devíti dnech. Program je tedy následující, video bude zobrazeno vždy od 16:30 hodin na následující dva dny:
Dáma s kaméliemi: 25. dubna
Smrt v Benátkách: 23. dubna a 2. května
Beethoven Project: 30. dubna a 9. května
Illusions – like Swan Lake: 7. a 16. května

Anglický národní balet / English National ballet přišel nejprve s baletními elkcemi online a nyní zahajuje středeční seriál „Wednesday Watch Party“, kdy nejprve 22. dubna bude na Facebooku a Youtube streamovat záznam představení Broken Wings choreografky Annabelle Lopez Ochoa, která tanečně ztvárnila příběh legendární malířky Fridy Kahlo. Balet bude k vidění do pátku, tedy 48 hodin.

Bavorský státní balet Mnichov uvádí, jak jsme již avizovali, až do 24. dubna záznam triptychu Wayna McGregora z choreografií Kairos, Sunyata a Borderlands. Do repertoáru slavného současného choreografa můžete nahlédnout i na Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=di1H8IJtkxY&t=3431s

 

Pařížská Opera nabízí na svých stránkách záznam baletu Popelka v choreografii Rudolfa Nurejeva. Je k dispozici od 18. dubna až do 21. května. Obnovená premiéra baletu, který Nurejev vytvořil na konci 80. let a děj v něm zasadil do prostředí filmových hvězd Hollywoodu, byla v listopadu 2018. v záznamu, který soubor svým fanouškům nabízí, tančí hlavní role Valentine Colasante a Karl Paquette.

Opera di Roma zveřejnila v dubnu na Youtube záznam baletu Spící krasavice. Je v choreografii Jean-Guillaume Barta, v titulní roli Marianela Nuñez.

Velké divadlo v Moskvě pokračuje ve streamech záznamů představení na Youtube. Každá inscenace či koncert jsou však k dispozici ke zhlédnutí jen 24 hodin. V sobotu se vysílal Spartakus k 80. narozeninám Vladimíra Vasilijeva, nyní se diváci mohou těšit ještě na několik baletů:
Hrdina naší doby 25. dubna
Světlý pramen 3. května
Don Quijote 7. května

Opernhaus Zürich nabídne na několik dní záznam baletu Louskáček v choreografii Christiana Spucka. Je sice jaro, ale zvláštní podmínky dovolují i zvláštní program, a tak si diváci mohou připomenout zimní baletní pohádku, a to od 24. do 26. dubna.

Zajímavé záznamy se dají zhlédnout na Marquee.tv, například ZDE Jewels George Balanchina z repertoáru Mariinského divadla anebo bláznivé Labutí jezero Alexandra Ekmana z Norska. V záložce Ballet najdete ostatně bezpočet záznamů dalších inscenací, především z Královského baletu v Londýně a z Velkého divadla v Moskvě, stejně jako dokumenty o tanci a baletu.

Potěšit se můžete také interní nahrávkou Dánského královského baletu zachycující choreografii George Balanchina Ballo della Regina.

Australian Ballet nabízí také záznamy svých celovečerních představení. Nyní je možné zhlédnout do 1. května Popelku v choreografii Alexeje Ratmanského, poté bude následovat Rome a Julie Graeme Murphyho.

3 české kvartety – Z mého života (foto Lucie Zendlová 2014)

A co naladíte v domácích luzích a hájích:

Česká televize uvede v pondělí 20. dubna v 22:45 na programu ČT Art záznam inscenace Poslední večeře souboru Dekkadancers. Představení bylo natočeno v prostoru JATKA78 v pražských Holešovicích, kde měl soubor před vyprodaným sálem vystoupit právě 20. dubna. Představení se nekoná, ale prostřednictvím obrazovek se k divákům přeci jen dostane.

V iVysílání České televize je také trvale k dispozici záznam představení 3 české kvartety Pražského komorního baletu. Najdete je na odkazu zde a v programu choreografie Pavla Šmoka (Z mého života), Hany Turečkové (Černé zrcadlo) a Mária Radačovského (Slovanský kvartet).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat