Světový Tristan v Drážďanech

Na scénu drážďanské Semperovy opery se po více než deseti letech vrátila inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy z poloviny devadesátých let, a to pod vedením dirigenta Christiana Thielemanna. V roli Tristana debutoval Klaus Florian Vogt, hvězdné obsazení doplnila Camilla Nylund jako Isolda a Georg Zeppenfeld jako král Marke. Strhující provedení na světové úrovni bylo zážitkem po všech stránkách.
Richard Wagner: Tristan a Isolda – Camilla Nylund, Klaus Florian Vogt (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Richard Wagner: Tristan a Isolda – Camilla Nylund, Klaus Florian Vogt (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

Pověst o Tristanovi a Isoldě z okruhu artušovských legend patří k nejslavnějším a nejkrásnějším milostným příběhům všech dob. Existují různá literární zpracování této látky, z nichž Richard Wagner při psaní libreta vycházel: Tristan und Isolt Gottfrieda von Strassburg (kolem roku 1210), Roman de Tristan Thomase von Britanje (kolem roku 1155) či Tristrant und Isalde Eilharta von Oberge (kolem roku 1170), Román o Tristanovi a Isoldě je známý také z pozdějšího zpracování Josepha Bédiera. Wagner však příběh geniálně zjednodušil (vlastně ho zredukoval do tří důležitých momentů ve třech dějstvích: „nápoj“, „noční spočinutí“ a „konečné spojení ve smrti“), odstranil všechny vedlejší linie a soustředil se výhradně na vztah Tristana a Isoldy a několik osob kolem této legendární milenecké dvojice. Opera vznikla v letech 1857–1859, když Wagner přerušil zhruba uprostřed Siegfrieda vyčerpávající práci na tetralogii Prsten Nibelungův. Chtěl vytvořit jinou operu, která by mohla být rychle nastudována a uvedena. Nakonec ale vytvořil v Tristanovi a Isoldě převratné a náročné dílo, kolem jehož uvedení nastaly značné peripetie.

Po dokončení opery doufal Wagner v její uvedení ve Vídni, ale tam nebyli schopni Tristana nastudovat, a to ani po mnoha zkouškách (bylo jich mezi lety 1862 až 1864 přes sedmdesát). V roce 1864 se Wagnerova tristní situace – žil na pokraji bídy a jako vyhnanec, do Německa se vrátit nemohl, měl dluhy a byl pronásledován věřiteli, manželka Minna ho opustila – vyřešila, když v Bavorsku nastoupil na trůn mladý král Ludvík II., Wagnerův obdivovatel, a povolal jej k sobě na dvůr do Mnichova, kde se stal skladatelovým přítelem a mecenášem. Tam se také nakonec uskutečnila v červnu 1865 premiéra Tristana a Isoldy, která znamenala i převrat v hudbě jako takové díky svým novátorským harmonickým postupům. Dnes patří ve světě k často uváděným dílům, a to i přes značné nároky, které klade na dirigenta, orchestr, zpěváky, inscenátory i diváky. U nás je naopak právě kvůli těmto nárokům uváděna zřídka, a tak milovníkům Tristana nezbývá než vypravit se na něj do ciziny. Kdo se v lednu 2024 vypravil do Drážďan, určitě nemohl litovat. Zdejší inscenace, která měla premiéru 17. května 1995, se na scénu vrátila po více než deseti letech, poprvé v neděli 21. ledna 2024 a pak ve čtvrtek 25. ledna (další dvě představení 28. ledna a 3. února).

Richard Wagner: Tristan a Isolda (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Richard Wagner: Tristan a Isolda (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

Obnoveného nastudování se ujal německý dirigent Christian Thielemann, který letos 1. dubna oslaví 65. narozeniny. Thielemann, jeden z nejlepších wagnerovských a straussovských dirigentů současnosti, je od sezony 2012/2013 šéfdirigentem Staatskapelle Dresden, tedy orchestru Semperovy opery. V této funkci bude letos v červenci končit a od září 2024 nastoupí jako hudební ředitel berlínské Staatsoper Unter den Linden, kde vystřídá po více než třiceti letech Daniela Barenboima. Thielemann má s Tristanem již bohaté zkušenosti, například jeho živá nahrávka z Vídeňské státní opery s Thomasem Moserem a Deborah Voigt, která vyšla u Deutsche Grammophonu, je z května 2003.

Už od prvních tónů předehry se slavným „tristanovským akordem“ bylo jasné, že půjde o provedení vášnivé, dramatické a energické. Thielemannovo pojetí mělo daleko k pomalým tempům, jak je známe třeba z nahrávek Leonarda Bernsteina nebo Jamese Levina, a spíše připomínalo legendárního bayreuthského Tristana Karla Böhma, ale i nahrávku Carlose Kleibera právě s drážďanskou Staatskapelle. Bylo úžasné sledovat dirigenta a špičkový, nejen operní, orchestr s jejich dokonalým porozuměním a souhrou – Thielemann, který obrovitou a složitou partituru Tristana dirigoval zpaměti, dokázal orchestr neskutečně ztišit, ale i rozvířit v pravé bouři citů a vášní, zrady a osudové lásky. Téměř nikdy nepřekřičel hutný a velký orchestr zpěváky, k čemuž jistě napomáhá i skvělá akustika nádherného drážďanského operního domu, kde se zvuk orchestru i hlas pěvců ve velikém a širokém prostoru nese bez jakýchkoli překážek (pokud tou překážkou nejsou malé hlasy, což ale nebyl tento případ).

Richard Wagner: Tristan a Isolda – Tanja Ariane Baumgartner, Camilla Nylund (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Richard Wagner: Tristan a Isolda – Tanja Ariane Baumgartner, Camilla Nylund (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

V roli Tristana debutoval třiapadesátiletý německý tenorista Klaus Florian Vogt. Bylo jen otázkou času, kdy ke všem dalším velkým wagnerovským rolím, tedy k Tannhäuserovi, Lohengrinovi, Stolzingovi, Parsifalovi, Siegmundovi a Siegfriedovi, přidá i roli z nejnáročnějších, tedy Tristana. A obecenstvo bylo jistě napjaté, jak si Thielemannův častý spolupracovník s Tristanem poradí a jak obstojí hlavně ve vražedném třetím dějství. Vogt roli zvládl se svým světlým, ale průrazným a objemným hlasem bez jakékoli námahy. V prvních dvou dějstvích je jeho role statická, ale ve třetím dějství se naplno projevily i Vogtovy herecké kvality – jeho zraněný, umírající Tristan blouznící po milované Isoldě a marně vyhlížející její loď byl strhující jak po stránce pěvecké, tak i herecké.

Camilla Nylund, pětapadesátiletá finská sopranistka, má s Wagnerem také bohaté zkušenosti, v repertoáru má všechny velké role – Sentu, Alžbětu, Elsu, Evu, Sieglindu, Brünnhildu i Isoldu. Před čtyřmi lety v Drážďanech zpívala Evu po boku Vogtova Stolzinga a Zeppenfeldova Hanse Sachse v Mistrech pěvcích norimberských pod vedením Thielemanna, nyní se tato pěvecká trojice se stejným dirigentem zaskvěla i v Tristanovi. Isolda Camilly Nylund s jejím zářivým, hedvábným, místy trochu ostřejším hlasem byla plná vášně i vzteku a sílící touhy po Tristanovi. Nádherně jí vyšel i samotný závěr, tedy „Liebestod“, a to i přesto, že ji režisér umístil nevýhodně až daleko a vysoko v hloubce jeviště – jako by to ale byla pro Camillu Nylund ještě větší výzva, v dokonalém sepětí s dirigentem a orchestrem se její hlas nesl sálem v zářivé kráse, takže jí diváci věřili všechny emoce. A lyrická krása milostného duetu druhého dějství byla intimní a v úžasné symbióze s hlasem Vogtovým – nezpívali proti sobě jako soupeři, ale skutečně spolu jako milenci.

Richard Wagner: Tristan a Isolda – Klaus Florian Vogt , Camilla Nylund (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Richard Wagner: Tristan a Isolda – Klaus Florian Vogt, Camilla Nylund (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

Neztratila se ani Tanja Ariane Baumgartner, která Brangänu zpívala na podzim 2023 ve Vídni a která nyní v Drážďanech zaskočila za nemocnou Christu Mayer (právě totiž v Drážďanech zkouší roli v nové opeře Detleva Glanerta Židovka z Toleda, která bude mít premiéru 10. února). Její pěkně zbarvený kulatý mezzosoprán se krásně nesl z dáli při obou varováních milenců ve druhém dějství a vhodně se doplňoval s Isoldou v obou dlouhých společných výstupech v prvních dvou jednáních.

Barytonista Martin Gantner byl ideálním Kurwenalem, věrným pobočníkem Tristana, hlasově i herecky. Veliký dojem zanechal basista Georg Zeppenfeld v obou svých výstupech, jeho nádherně zbarvený veliký sametový hlas je radost poslouchat.

Richard Wagner: Tristan a Isolda – Klaus Florian Vogt, Martin Gantner  (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Richard Wagner: Tristan a Isolda – Klaus Florian Vogt, Martin Gantner (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

Minimalistická inscenace švýcarského režiséra Marca Artura Marelliho, který navrhl i jednoduchou, ale funkční scénu, obstojí i téměř třicet let od premiéry. Jaká to úleva vidět po všech těch Tristanech v obýváku, na hřbitově, na palubě luxusní současné zaoceánské lodi, v bazénku s desítkami dětských houpaček nebo s dvěma obytnými buňkami, jak to inscenují v Berlíně či Vídni, klasicky pojatou inscenaci, která nepřidává žádné výklady navíc, ale soustředí se na to, co napsal Wagner a co se děje v libretu! Je to inscenace dokonale srozumitelná, přitom má zároveň daleko do konzervativních „rytíren“. Kostýmy jsou historizující, jednoduché, ale hlavně velice slušivé a scéna prostá, protože režisér ví, že v jednoduchosti je síla a že Tristan nic navíc nepotřebuje, mnoho akce této opeře spíše škodí a odvádí pozornost.

Scéně vévodí veliká krychle kolmo natočená jako kosočtverec k hledišti, přičemž podlaha je mírně zešikmená a posléze se zvedne výš. Panely v pozadí se dle potřeby otevírají a velkou roli hraje světelný design. Když se panely rozevřou, je světlo i v dáli, když se zavřou, scéna potemní v modré či zelené nebo ve stínech či světelných pruzích. Víc není potřeba. Snadno to poslouží jako paluba lodi v prvním i jako zahrada v druhém dějství. Po nápoji lásky krychli zahalí průsvitná opona a Tristan s Isoldou, nyní milenci, se ocitnou mimo čas a místo jen sami pro sebe, pak ale na scénu vpadnou další postavy při vítání na půdě krále Marka. V druhém dějství je průsvitná opona přítomná celou dobu a v nebývalé intimitě a až ve tmě sledujeme milostná duet Tristana a Isoldy i Brangänino varování. Když jsou milenci prozrazeni a Melot přivede krále, závěs spadne.

Richard Wagner: Tristan a Isolda – Camilla Nylund, Klaus Florian Vogt (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Richard Wagner: Tristan a Isolda – Camilla Nylund, Klaus Florian Vogt (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

Ve třetím dějství, odehrávajícím se na Tristanově hradě Kareol, krychle se dvěma zadními stěnami zůstává, ale podlahu nyní pokrývá stoupající schodiště. Tristan leží v dekách na podlaze a když vyzpívá svoji lásku a touhu po Isoldě, objeví se vytoužená milenka konečně na samém vrcholu schodiště, aby jí Tristan zemřel v náruči. A umírá z lásky, jako by stála na vrcholu chrámu a vstupovala do nebe. Všechny zraky se upírají jenom k ní.

Že se kousek od našich hranic, v saských Drážďanech, dělá opera na světové úrovni, to víme dávno. Tento Tristan toho byl dalším vrcholným důkazem a zážitkem, na jaký se nezapomíná. Přítomné kamery byly možná příslibem, že se dočkáme i záznamu.

Richard Wagner: Tristan und Isolde
25. ledna 2024 (55. představení; premiéra: 17. května 1995)
Semperova opera, Drážďany

Inscenační tým:
Dirigent: Christian Thielemann
Režie a scéna: Marco Arturo Marelli
Kostýmy: Dagmar Niefind-Marelli
Světelný design: Friedewalt Degen
Sbormistr: André Kellinghaus
Jevištní hudba: Alexander Bülow

Účinkující:
Klaus Florian Vogt – Tristan
Camilla Nylund – Isolde
Georg Zeppenfeld – König Marke
Martin Gantner – Kurwenal
Tanja Ariane Baumgartner – Brangäne
Sebastian Wartig – Melot
Attilio Glaser – Ein Hirt (Pastýř)
Lawson Anderson – Ein Steuermann (Kormidelník)
Attilio Glaser – Ein junger Seemann (Mladý námořník)

Sächsischer Staatsopernchor Dresden
Sächsische Staatskapelle Dresden

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments