Světoznámé kvarteto Janoska Ensemble zahájí festival v Teplicích

Tři bratři Janoškové a jejich švagr, kteří tvoří Janoska Ensemble, jsou v současném hudebním světě fenoménem, který láká posluchače z celého světa. Právě oni se společně se Severočeskou filharmonií představí v Teplicích na Zahajovacím koncertě Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena, který letos slaví 55 let své existence.
Janoska Ensemble (zdroj Festival L. van Beethovena Teplice)

Světoznámé kvarteto z Vídně je proslulé svým vlastním „Janoska Style“, podle svého si improvizačně upravují díla světové hudební historie. Účinkují po celém světě a koncert v Teplicích 23. května 2019 je jediný, který se v letošním roce uskuteční v Čechách.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena se i v letošním roce koná v 10 severočeských městech, čímž se už před lety stal největším festivalem klasické hudby konaném výhradně na území Ústeckého kraje. Na programu je celkem 19 koncertů, mezi kterými jsou jak symfonické, tak komorní koncerty. Festival bude hostit řadu významných českých i zahraničních umělců, chybět nebude houslový virtuos Pavel Šporcl, harfenistka Jana Boušková, Epoque Quartet a další. Na Závěrečném koncertě 20. června, na kterém zazní Missa solemnis Ludwiga van Beethovena, bude se Severočeskou filharmonií Teplice účinkovat i Český filharmonický sbor Brno.

Pořadatelem Hudebního festivalu je každoročně Severočeská filharmonie Teplice. „Organizace festivalu, který se koná v podstatě měsíc a na deseti místech, je věc náročná, ale zároveň pestrá a zajímavá. My si velmi vážíme podpory, které se nám dostává ze strany našeho zřizovatele, města Teplice, ale samozřejmě i dalších subjektů. Například Ústecký kraj zařadil festival mezi nejvýznamnější události kraje do projektu Rodinné stříbro“, říká ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.

Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou již v prodeji v pokladně teplického Domu kultury, nebo je lze pořídit v prodejní síti Ticketportal. Festival začíná 23. května a končí 20. června 2019, koncerty se konají v domovských Teplicích, ale také v Děčíně, Litoměřicích, Oseku, Chomutově, Klášterci nad Ohří, Mostě, Velkém Březně a na Novém Hradě v Jimlíně.

Festival klasické hudby se v Teplicích koná pravidelně od roku 1964. Tehdy byl znám jako Dny Ludwiga van Beethovena. „O dva roky později byl přejmenován na současný název Hudební festival Ludwiga van Beethovena. Festival tím vzdává čest tomuto významnému skladateli, který právě v Teplicích pobýval v letech 1811 a 1812,“ dodává Roman Dietz.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat