Thomas Gansch Big Band: A Tribute to Thad Jones & Mel Lewis

Jak jsme již dříve oznámili, Mezinárodní hudební festival Prague Proms zahájí v tomto roce netypicky již 18. května 2019. Poprvé využije magické prostory klubu La Fabrika, který vznikl v Holešovicích zajímavým propojením dvou továrních objektů z počátku minulého století. Představí se v něm Thomas Gansch Big Band s projektem nazvaným Tribute to Thad Jones & Mel Lewis.
Thomas Gansch (foto Maria Frodl)

Pokud je Vám jméno kapelníka povědomé, nemýlíte se. Ano, Thomas Gansch je od roku 1992 prvním trumpetistou tehdy založeného a nám v Praze dobře známého žesťového septetu Mnozil Brass, který byl hostem pražského festivalu již několikrát a právě jeho aktivní působení v tomto tělese i mimo něj inspirovalo organizátory k další spolupráci. Je zkušeným interpretem, který velmi úspěšně hostoval ve Wiener Art Orchestra nebo proslulém European Big Bandu.

Později založil vlastní malý bigband, který nazval Gansch&Roses, ale dnes přijíždí do Prahy s poněkud širším ansámblem o pěti trumpetách, čtyřech trombonech, pěti saxofonech, klavíru, kontrabasu a bicích. Thomas Gansch pochází z muzikantské rodiny, otec Johann je hudební žesťový pedagog a proslulý skladatel, starší bratr Hans pak profesorem dechových nástrojů v Salzburském Mozarteu a předním trumpetistou ve Vídeňské filharmonii.

Pro trumpetisty a zasvěcené bude jistě zajímavá informace, že Thomas hraje na speciálně vyrobený nástroj podle vlastního návrhu, který nazývá Gansch Horn. Nástroj připomíná standardní jazzovou B trubku, ale používá zvláštní rotační ventilový systém. Používá k ní nátrubek, užívaný k Bach 3B megatonové trubce, vyrobený v rakouské žesťové dílně Schagerl.

Projekt, který Thomas na festival přiváží, je věnován památce trumpetisty Thada Jonese a jeho spoluhráče, bicisty Mela Lewise. Osudové setkání těchto dvou svérázných muzikantů v New Yorku šedesátých let, které předznamenalo jejich dlouhodobému partnerství, vyústilo ve zrození nového hudebního stylu – post-swingu. Thomasův projekt pak oceňuje svým jedinečným celovečerním kompletem jejich přínos pro moderní jazz.

Podrobnosti k jejich vystoupení, přesné složení kapely a informace o vstupenkách najdou milovníci big bandu u programu festivalu na stránkách www.pragueproms.cz.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat