Thomas Gansch Big Band: A Tribute to Thad Jones & Mel Lewis

Jak jsme již dříve oznámili, Mezinárodní hudební festival Prague Proms zahájí v tomto roce netypicky již 18. května 2019. Poprvé využije magické prostory klubu La Fabrika, který vznikl v Holešovicích zajímavým propojením dvou továrních objektů z počátku minulého století. Představí se v něm Thomas Gansch Big Band s projektem nazvaným Tribute to Thad Jones & Mel Lewis.
Thomas Gansch (foto Maria Frodl)

Pokud je Vám jméno kapelníka povědomé, nemýlíte se. Ano, Thomas Gansch je od roku 1992 prvním trumpetistou tehdy založeného a nám v Praze dobře známého žesťového septetu Mnozil Brass, který byl hostem pražského festivalu již několikrát a právě jeho aktivní působení v tomto tělese i mimo něj inspirovalo organizátory k další spolupráci. Je zkušeným interpretem, který velmi úspěšně hostoval ve Wiener Art Orchestra nebo proslulém European Big Bandu.

Později založil vlastní malý bigband, který nazval Gansch&Roses, ale dnes přijíždí do Prahy s poněkud širším ansámblem o pěti trumpetách, čtyřech trombonech, pěti saxofonech, klavíru, kontrabasu a bicích. Thomas Gansch pochází z muzikantské rodiny, otec Johann je hudební žesťový pedagog a proslulý skladatel, starší bratr Hans pak profesorem dechových nástrojů v Salzburském Mozarteu a předním trumpetistou ve Vídeňské filharmonii.

Pro trumpetisty a zasvěcené bude jistě zajímavá informace, že Thomas hraje na speciálně vyrobený nástroj podle vlastního návrhu, který nazývá Gansch Horn. Nástroj připomíná standardní jazzovou B trubku, ale používá zvláštní rotační ventilový systém. Používá k ní nátrubek, užívaný k Bach 3B megatonové trubce, vyrobený v rakouské žesťové dílně Schagerl.

Projekt, který Thomas na festival přiváží, je věnován památce trumpetisty Thada Jonese a jeho spoluhráče, bicisty Mela Lewise. Osudové setkání těchto dvou svérázných muzikantů v New Yorku šedesátých let, které předznamenalo jejich dlouhodobému partnerství, vyústilo ve zrození nového hudebního stylu – post-swingu. Thomasův projekt pak oceňuje svým jedinečným celovečerním kompletem jejich přínos pro moderní jazz.

Podrobnosti k jejich vystoupení, přesné složení kapely a informace o vstupenkách najdou milovníci big bandu u programu festivalu na stránkách www.pragueproms.cz.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na