Symfonický orchestr ze San Franciska předznamenal Pražské jaro

Vyprodaná Smetanova síň Obecního domu v Praze včera dlouho aplaudovala vystoupení Sanfranciského symfonického orchestru se šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem. Koncert byl prologem festivalu Pražské jaro, jeho šedesátý devátý ročník otevře na stejném místě 12. května Smetanova Má vlast v podání České filharmonie.Koncert otevřela jako zvláštní pocta orchestru i jeho dirigenta k Roku české hudby skladba Antonína Dvořáka Legenda cis moll, č. 6. Při čtvrté návštěvě Sanfranciského symfonického orchestru od debutu na Pražském jaru v roce 2003 s orchestrem poté vystoupila v Houslovém koncertu č. 1 D dur Sergeje Prokofjeva rezidenční umělkyně Pražského jara 2014 houslistka Julia Fischer. „Je to především lyrika, co mě na Prokofjevově prvém houslovém koncertu přitahuje,“ uvedla Fischer, která s dirigentem Thomasem a jeho orchestrem absolvovala několik společných koncertů v jejich domovské Davies Symphony Hall v San Francisku.

Prokofjevův První houslový koncert má pro tuto světovou houslistku slovensko-německého původu zvláštní význam. Natočila jej společně s houslovými koncerty Arama Chačaturjana a Alexandera Glazunova na svůj vůbec první kompaktní disk v roce 2004 s Ruským národním orchestrem pod taktovkou Yakova Kreizberga, k němuž ji pojilo dlouholeté umělecké partnerství až do dirigentovy předčasné smrti v roce 2011. Nahrávka tří ruských houslových koncertů se stala v několika dnech jedním z nejprodávanějších CD v Německu a získala tehdy jednadvacetileté interpretce její první prestižní ocenění ECHO Klassik.

Jako přídavek před přestávkou Fischer zařadila jednu z mistrovských skladeb Niccolòa Paganiniho.

Sanfranciský symfonický orchestr se svým charismatickým šéfdirigentem Thomasem, který stojí v jeho čele od roku 1995, přednesl po pauze pětivětou, autobiografickou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze s podtitulem Epizoda ze života umělcova.

V roce 1951 zazněla Fantastická na Pražském jaru poprvé, včerejší provedení se Sanfranciským symfonickým orchestrem bylo ve festivalové historii jubilejní dvacáté.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments