Sympozium hudební medicíny nabídne přednášky o ožehavých zdravotních tématech hudebníků

Česká společnost pro hudební fyziologii a medicínu hudebníků pořádá letos již počtvrté sympozium zaměřené na zdravotní aspekty hry na hudební nástroj. Uskuteční se 8. listopadu v sále Konzervatoře Jana Deyla v Praze. Poslední takový cyklus proběhl s obrovským zájmem hudebnické a lékařské veřejnosti v roce 2019. Hlavním posláním je informovat umělce o rizikových aspektech jejich práce a o odborných lékařských metodách, které mohou pomoci nejen z případných problémů, ale také naučit, jak zdravě a efektivně cvičit a koncertovat. Interdisciplinární obor Hudební medicína pracuje jak s uměleckými disciplínami – hudební pedagogika, hudební psychologie, tak i mnoha lékařskými obory – neurologie, psychiatrie, rehabilitace, ortopedie a dalšími.

Profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. (zdroj Dvořákovo klavírní kvarteto)
Profesor MUDr. Cyril Höschl, DrSc. (zdroj Dvořákovo klavírní kvarteto)

Hlavním hostem letošního sympozia bude legendární český psychiatr Cyril Höschl, profesor 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a dosavadní ředitel Národního ústavu duševního zdraví. V jeho přednášce se dovíte o nejnovější objevech a poznatcích neurovědy v oblasti hudby. 
Dále uvidíte prezentaci dirigenta Jana Bubáka, člena ansámblu Národního divadla, který se zaměří na dopady dlouhodobého uměleckého provozu na fyzickou a mentální kondici hudebníka a hledání cest, jak se potížím vyhnout.

Poslední blok sympozia bude věnován často opomíjené a přesto velmi důležité části těla a tou je noha. MUDr. Pavel Drbal, prezident České společnosti pro medicínu hudebníků, ve svém příspěvku vysvětlí základy fyziologie nohy a uvede, jaký dopad mají na správnou kinestezii hudebníka. Zamyslí se i nad fenoménem bosého hraní. Tato přednáška bude doplněna praktickou demonstrací fyzioterapeutky Gabriely Výravské, která vás na závěr naučí sérii cviků pro správnou funkci nohou.

Pro účast na sympoziu je nutná rezervace na [email protected], zbývá již několik málo volných míst.

4. Sympozium zdravotní péče o hudebníky, 8. listopadu 2021 v 17h, sál Konzervatoře Jana Deyla, Maltézské náměstí 14, Praha 1.

www.medicinahudebniku.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments