Tanec Praha vrcholí představením světových špiček

Téměř tříměsíční maraton a již 21. ročník festivalu současného tance Tanec Praha vyvrcholí v Hudebním divadle Karlín hostováním dvou souborů, které patří k absolutní světové špičce: 22. a 23. 6. britský Jasmin Vardimon Company s představením „Yesterday“ a 29. 6. belgický les ballets C de la B proslulého choreografa Alaina Platela.

V pražském divadle Ponec zároveň běží maratón představení souborů z osmi zemí světa. Třeba v neděli 13. a v pondělí 14. června budou mít diváci jedinečnou možnost shlédnout dvojvečer složený z tanečně-divadelních choreografií Hexen slovenského souboru Debris Company a Récitations belgické Compagnie José Besprosvany.

Ningyo (foto Nicole Seiler)

Inscenace Hexen je plná vztahů i samoty. Koexistence vizuálních, hudebních, zvukových i pohybových prvků působí proti iluzionismu reálného času. Obyčejné v životě se mění v neskutečné a magické, běžné zápletky tu dostávají nový výklad. V belgické choreografii zase vystupuje tanečnice a zpěvačka jako dvě hlavy na jednom těle. Setkávají se ve společných bodech – pohledech, záměru i energii. Jako kdyby byly jedna na druhé závislé, nepostradatelné. Vytváří novou dimenzi „tělesné hudby“, založené na slabikách a libých zvucích francouzštiny, zkoumající možnosti současného tance, hudby a slova.
Choreografie Nicole Seiler s japonským názvem „Ningyo“, což může být vyloženo jako panenka na hraní či mořská panna, se představí v Ponci 16. června.
Představení kombinuje tanec v podání YoungSoon Cho Jaquet, videoprojekce a hudbu živé DJky na scéně.

20. a 21. 6. proběhne druhá Evropská taneční laboratoř, která nabídne hned čtyři díla: Tore Dory Hoštové inspirované zápasem s býkem jako rituálem z dávné minulosti, britský soubor Company Decalage, který založil hiphopový umělec Mickael Marso Riviere. Jeho Appel inspirovaný capoeirou, současným tancem a b-boyingem je založen na živé interakci mezi dvěma tanečníky a hráčem na bansuri (flétna) a tabla. Taneční duet Void Amongst Humans Heleny Arenbergerové a Jarka Cemerka provede diváky mnoha rozdílnými atmosférami, z nichž každá však odráží pocity člověka ve velkém anonymním světě. Choreografie Ven španělsko-kubánského souboru La Macana získala řadu ocenění – například cenu diváků a kritiků na festivalu v Madridu. Po premiéře na Kubě s ní soubor procestoval Evropu, Kubu i Brazílii.

Dolcisimme sirene

Inventions (foto Lander Loeckx)
Paralelně s Prahou se roztančí festivalový program i v osmi regionech ČR: v Brně, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Chocni, Olomouc, Pardubicích, Plzni a Valašském Meziříčí.
 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat