Taneční divadla aktuálně

O zrušení plánovaných představení do odvolání informovala včera všechna kamenná divadla, hrát tedy nebude žádný baletní soubor. Jak na situaci reaguje nezávislá scéna a jak mohou pomoci samotní diváci? Podívejme se na zprávy, které se tanečního a pohybového divadla a jeho venues týkají, divadla a soubory informují většinou na svých webových stránkách a na facebooku. Zde najdete vyjádření k situaci některých divadel a akcí: Jatka78 a plány Cirku La Putyka, Divadlo Ponec a plány s festivalem Česká taneční platforma, hrající Venuše ve Švehlovce, plány mezinárodního festivalu Bazaar. Zavřít, streamovat, nebo požádat diváky o přímou podporu? Cesty jsou různé, zůstaňte s námi v obraze!

Nehraje se v prostorách Jatka78 a La Fabrika, proto je dnes zrušená premiéra inscenace Růžový samuraj. V prostoru La Fabrika také vystupují 420PEOPLE, jejich březnová představení jsou zrušena, týká se to představení The Watcher 15. a 16. 3. a Panthera 17. 3. La Fabrika zrušila všechna představení prozatím do 25. března a prosí diváky, aby produkci nekontaktovali, veškeré informace bude zveřejňovat na webu a facebooku.

Bylo zrušeno také představení studentů choreografie HAMU v Divadle DISK z cyklu Nová generace.

Dále ruší program také Divadlo Komedie, kde hraje soubor Lenka Vagnerová and Company. Instrukce divadla:

Milí diváci,
po prvním vyhodnocení situace a v souvislosti s nařízením vlády rušíme preventivně všechna naše představení do 19. 3.
Vstupenky na tato představení vám vyměníme až do 31. 3. na telefonu 222 996 114 nebo e-mailu [email protected], kde se s vámi naše obchodní oddělení domluví na dalším postupu.
O dalším vývoji vás budeme informovat na začátku příštího týdne.
Celá situace nás velmi mrzí, ale chápeme její závažnost. Omlouváme se vám za vzniklé problémy a doufáme, že tato opatření jsou pouze dočasná a brzy vás zase přivítáme v našich divadlech.
Sledujte dál také naše sociální sítě a webové stránky.

Studio ALTA
Studio ALTA samotné nyní řeší úpravu části karlínské Invalidovny na hrací a společenský prostor. Protože hrací prostory v Holešovicích opustilo a tak jako tak vyhlásilo dvouměsíční pauzu, v jeho produkci není co rušit. Nabízí však stále ještě k využití Zkušebnu Hala 31. Vyjádření ALTy:

Těm z vás, kterým prokazatelně zrušili kvůli zákazu představení, poskytneme 2 hodiny zkoušení zdarma Zájemci pište na email [email protected]

 

Divadlo Ponec
vydalo toto prohlášení, ve kterém uvádí, že bude hrát pro snížený počet diváků. Nicméně jsou zrušena dětská představení Kozí kraviny (16. 3.) a Svět z papíru (29. a 30. 3.). Oficiální zpráva ohledně provozu divadla Ponec zde:

Vážení diváci,

i přes dnešní mimořádná opatření vlády (zákaz akcí nad 100 lidí) bychom vás rádi informovali, že představení pro dospělé v PONCI nerušíme a tančíme dál! Omezili jsme kapacitu na 80 prodejních míst a měníme uspořádání hlediště tak, aby židle byly vedle sebe v komfortní a zároveň bezpečnější vzdálenosti. Na našich umyvadlech najdete také dostatek dezinfekčních prostředků na očištění rukou.

Pokud se ale cítíte nemocní a váhali byste, zda do divadla vyrazit, věnujte prioritně péči svému zdraví a ozvěte se nám na e mail [email protected]. Lístky vám rádi vyměníme na jiný termín a vy tak o taneční zážitek nepřijdete. Totéž platí o inscenacích České taneční platformy, jejíž konání jsme s ohledem na mezinárodní charakter akce nuceni přesunout na podzim.

Představení pro školy probíhají v rámci výuky, proto je musíme v měsíci březnu zrušit. S ohledem na interaktivní charakter inscenací Kozí kraviny a Svět z papíru jsme zrušili i nedělní odpolední představení pro rodiny s dětmi. Rádi je nahradíme nabídkou PONEC JUNIOR v dalších termínech, popř. vám jednotlivé vstupné vrátíme v plné výši. Pro více informaci nás kontaktuje na [email protected].

O případných dalších změnách v programu vás budeme průběžně informovat na našem webu a sociálních sítích.

Děkujeme za vaší přízeň a pochopení a těšíme se na viděnou teď nebo v pozdějších termínech v PONCI!

Váš tým divadla PONEC / Tance Praha z.ú.

Tanec Praha z. ú. odkládá festival Česká taneční platforma, který se měl konat od 1. do 4. dubna 2020. Vzhledem k tomu, že zásadní byla účast zahraničních hostů a promotérů, bude festival přeložen na podzim, organizátoři oznámí včas nový termín. Jak dalece bude narušen program festivalu Tanec Praha, který probíhá až v červnu, zatím není možné upřesnit.

 

Festival Bazaar plánuje částečné uvedení programu
Mezinárodní festival Bazaar, ve kterém je vždy hojně zastoupen tanec a pohybové divadlo, zatím přikročil k částečným opatřením, zpráva níže:

Vážené divačky, vážení diváci,

V souvislosti s rozhodnutím vlády ČR a následnými reakcemi partnerských divadel jsme se rozhodli v rámci festivalu pro následující opatření:

BAZAAR FESTIVAL 2020 SE ODEHRAJE NADVAKRÁT!

 V KOMORNĚJŠÍ VERZI ZŮSTÁVAJÍ NÁSLEDUJÍCÍ PŘEDSTAVENÍ s omezenou kapacitou do 80 lidí:

20/3 Hrajeme! Syn Jitra | Bazaar Festival 2020
20/3 & 21/3 Hrajeme! The Foretoken | Bazaar Festival 2020
21/3 Hrajeme! Saturday Bazaar | Bazaar Festival 2020
21/3 Hrajeme! Noc buřiček v Ponci | Bazaar Festival 2020

 Momentálně S POLITOVÁNÍM PŘESOUVÁME tato výtečná představení:

19/3 Přesunuto: Lighter than Woman | Bazaar Festival 2020
20/3 Přesunuto: Pure Gold is Seeping Out of Me | Bazaar Festival 2020
22/3 Přesunuto: Together | Bazaar Festival 2020

Situaci bedlivě sledujeme. Zrušená představení přesouváme na nový podzimní termín, který brzy oznámíme. Pro další informace sledujte náš facebook, nebo naše stránky bazaarfestival.cz.

Věříme, že plánované inscenace se věnují aktuálním a palčivým tématům, o kterých je důležité diskutovat a přemýšlet i v době společenského chaosu.

Možná není správná doba na superhrdinky na jevišti, oslavme tedy alespoň superhrdinky každodenního života. Vyzýváme tedy: Nepropadejte panice, udržujte čistotu a věnujte uvolněný čas odpočinku a rozvoji ducha.

Děkujeme za pochopení,

Tým Bazaar festivalu

Cirk La Putyka – Memories of Fools (foto Jakub Jelen)

Cirk La Putyka – dnes streamuje představení, z provozních důvodů zatím ruší i uvádění nového projektu v dubnu

Prostory divadla Jatka78 musí být uzavřeny, ale Cirk La Putyka, který zde právě uvádí sérii představení Memories of Fools. Ve středu 11. března, tedy dnes, v 19.30 představení bude odehráno sice bez diváků, ale díky kamerám ho bude soubor přenášet jako živý on-line stream! K tomu připojuje Cirk La Putyku velkou prosbu vůči svým divákům:

Protože 82 % našich příjmů tvoří tržby ze vstupného, zrušením všech deseti následujících představení bychom přišli o zhruba 1,5 milionu Kč, pro herce, akrobaty, techniky, tvůrce, kteří jsou většinou na volné noze. Prosíme, podpořte nás na Darujme.cz (? www.darujme.cz/projekt/1202156).

Děkujeme!

Další informace se týkají plánované premiéry projektu Cesty, které je sice plánované až na druhou polovinu dubna, ale protože jde o náročnou koprodukci, není nyní možné inscenaci nazkoušet v požadované kvalitě. Oficiální prohlášení z dnešního rána zde:

I když věříme, že na konci dubna bude krize okolo koronaviru zažehnána, vzhledem k nejnovějšímu rozhodnutí Bezpečnostní rady státu se představení Cesty souboru Cirk La Putyka plánovaná na 25.–27. dubna 2020 v O2 universum bohužel nemohou v těchto termínech uskutečnit.

Důvodem je nemožnost realizace zkoušek plánovaných na březen a duben, kterých se mělo účastnit až 50 účinkujících z mnoha (nejen) evropských zemí. Jejich přesun do ČR v těchto dnech není možný. Je nám to líto, ale bez těchto zkoušek nelze připravit představení v plné kvalitě tak, abyste si z něj vy, naši diváci, odnesli maximální zážitek. Ale pozor, hledáme nové termíny představení, o kterých vás budeme brzy informovat. Zakoupené vstupenky zůstanou v platnosti i na tyto nové termíny.

Děkujeme za pochopení, držte nám palce a buďme hlavně zdraví!

 

Venuše ve Švehlovce hraje
Prostor, do kterého se čím dál více uchyluje i současný tanec a multižánrové produkce s podílem tance a pohybového divadla, hraje zatím dál. Dle aktuálních informací:

Kapacita Venuše je nastavena tak, abychom se s diváky včetně provozního týmu a účinkujících do té stovky vešli. Program se neruší, hrajeme dál! Tento týden ještě uvidíte:

? 11. – 12.3. Marie Stuartovna – Anatomie dramatu / EN+CZ
? 13.3. BodyVoiceBand: Večer tříkrálový
☕️ 14.3. od 17h Co čumíš?! II Sitcom z azyláku – představení s čajem na zahřátí a vstupem zdarma pro ty, kteří si nemůžou dovolit lístek!
? 15.3. BodyVoiceBand: Láska, vzdor a smrt

 

Losers Cirque Company
Odkládá se
i otevření branického Divadla Bravo, jehož novým nájemcem je soubor Losers Cirque Company. Ruší se premiéra představení pro rodiny s dětmi MiMJOVÉ a budou se přesouvat i další hrací termíny.

Soubor už před časem avizoval, že ke zprovoznění divadla a pro jeho nejbližší rozvoj uskuteční croudfundingovou kampaň na serveru Hithit. Zatím není spuštěna, ale soubor o ní nepochybně bude informovat hned, jak bude připravena. Jde o jeden ze způsobů, jak vyrovnat ztráty i pomoci souborům překlenout současné období.

Soubor nabízí lekce párové jógy a základů akrobacie. Lektorská činnost a soukromé hodiny tanečních a pohybových technik jsou v současnosti jednou z možností, jak si mohou tanečníci či soubory zachovat příjmy. Taneční studia zatím vesměs výuku neruší, protože frekventanty počítají v hodině maximálně v desítkách lidí.

 

KDO DÁL HRAJE: Cooltour Ostrava, částečně Alfred ve Dvoře (sledujte web),  částečně Studio Hrdinů (sledujte web), částečně prostor Divadlo x10, ale je zrušen festival Space X. V omezené míře probíhá Festival Spectaculare (sledujte web).

ZAVŘENÉ je trutnovské Uffo a brněnský BuranTeatr.

 

Co můžete pro umělce udělat?

  • Přímou finanční podporou souborů. Nejjednodušší jsou výše zmíněné projekty, které běží nebo poběží na platformách typu Darujme a Hithit. Divadla a soubory mají mezi veřejně dostupnými údaji i čísla účtů a jistě se může hodit i mini sponzorský dar.
  • Nevracet vstupenky – i když se představení nekoná, nebo právě tím spíš, je ztráta pro divadlo potažmo soubor velká. Nejjednodušším projevem solidarity je tedy nepožadovat za lístky náhradu, protože stávající situace vznikla zásahem vyšší moci a vina není na straně umělců.
  • Někteří jsou zapojeni také na platformě Givt.cz, která pracuje podobném principu jako „vratné peníze“, ale s tím rozdílem, že drobnou procentuální částku z online nákupů nevrací nakupujícímu, ale schraňuje a pravidelně zasílá vybraným neziskovkám. Jde o několik procent z nákupu na e-shopech, které jsou do projektu zapojeny, a to jsou dnes již desítky a desítky. Na Givtu jsou zalistováni z naší oblasti 420PEOPLE, soubor tYhle nebo divadlo Continuo. Bylo by vhodné, kdyby se k této platformě na straně neziskovek připojily další taneční soubory a umělci, protože tato podpora diváky nestojí ani korunu navíc.
  • Objednat si u umělců soukromé lekce tanečních technik. Mnoho aktivních interpretů současného tance jsou i pedagogy a není nic snadnějšího než je kontaktovat přes soubory nebo na facebooku a zjistit, jestli by se ve vzniklém čase nemohli více věnovat individuální lektorské činnosti.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat