Táta měl rád Máju Westovou. Nejen on.
Táta měl rád Máju Westovou.
Brala si egyptky z dózy.
Uměla zaujmout vtipným hovorem.
Uměla zaujmout
pózy.
(Petr Hapka & Michal Horáček)
I po více než třiceti letech si skvělý šanson v nenapodobitelném podání Hany Hegerové – i bez toho, aniž bych si jej znovu pustil – docela zřetelně vybavuji. Když jsem jej slyšel poprvé, dost dobře jsem nevěděl, kdo vlastně ona Mája byla a o to vice mně to všechno připadalo tajemné, nedostupné – a hlavně lákavé. Navíc byla doba totalitního režimu a tak byl vlastně více než malý zázrak ten fakt, že se někdo tak provokativně dekadentní jako Mae West vůbec mohl v tehdejším Československu objevit. Jak se asi na Máju Westovou, která v kině zaujímala ty její slavné pózy, dívaly třeba soudružky, které o sobotách myly pomníky komunistických vůdců? – Komunismus je pryč, ale Mae West, od jejíhož narození v novém roce uplyne už sto dvacet let, na nás mává z obrazovek, internetu i plátek kin dodnes.Zvlášť proto, že je Silvestr, se mně vybavuje několik humorných a na svoji dobu velmi odvážných okolností kariéry této legendární dámy z Hollywoodu. Mary Jane West (1893-1980), známá jako Mae West, byla americká herečka, zpěvačka a také autorka divadelních her a filmových předloh. Ale hlavně sex symbolem, a to po celou dobu její sedmdesátileté dráhy. Za tak dlouhou dobu se setkala s nesčetnými problémy, a to včetně – nedivme se – cenzury, ale také nezájmu o její filmy. Nicméně se nikdy nevzdala, a když její filmová kariéra skončila, vystupovala na jevištích nejedné světové metropole – uveďme alespoň Las Vegas a Londýn – či v televizních studiích jako kabaretní umělkyně, ale také nahrávala alba rock and rollové hudby.
První šanci zahrát si ve filmu dostala Mae West až v roce 1932, tedy v době, kdy jí táhlo na čtyřicítku. Nějaký čas se jí dařilo skutečný věk utajovat a a tím spíš se z ní tak stala hvězda první velikosti, která měla právo přepisovat filmové scénáře podle vlastní libosti. Její film She Done Him Wrong (1933) je pozoruhodný tím, že se v něm jako herec proslavil Cary Grant; Mae West přitom tvrdila, že to byla právě ona, kdo se zasadil o Grantovo obsazení. Tento film získal nominaci na Oskara a stal se tak hodně populární, že nemalou měrou pomohl filmovému studiu Paramount zažehnat hrozbu úpadku.
V naší společnosti není možné nepřipomenout také to, jak Mae West zpívala operu. Ve filmu Goin’ to Town (1935) je tento úryvek ze Samsona a Dalily:
Celá tato scéna je natolik pitoreskní, že dívat se na ni dnes se dá snad jedině kvůli Mae West. Všimněte si také jejich průpovídek v angličtině během zpěvu ve francouzštině. Mae West byla v té době druhou nejlépe placenou osobou ve Spojených státech (tou první byl vydavatel W.R.Hearst), a tak si podobné výstřelky i ve filmu zjevně mohla dovolit. Více groteskní jsou už pak jen její poslední dva filmy: Myra Breckenridge (1970) – zde údajně objevila další filmovou hvězdu, což byl Tom Selleck, a snímek Sextette (1978).Ve věku jednašedesáti a po mnoha, mnoha vztazích s muži nejrůznějšího kalibru a barvy pleti se Mae West zamilovala (nebo to bylo opačně?) do o třicet let mladšího svalovce, zápasníka a někdejšího Mr. California jménem Chester Rybinski (1923-1999). Ten později změnil jméno na Paul Novak a s Mae vydržel až do její smrti. Pak byl nejednou citován: “I believe I was put on this Earth to take care of Mae West.” (Jsem přesvědčen, že jsem se narodil proto, abych se postaral o Mae West).
A Mae se zase postarala – ano, míněno finančně – o něho, samozřejmě “svým” způsobem. Když jí bylo hodně přes osmdesát, navštívila v Los Angeles věštkyni, která ji pravila, že nevypadá ani o den starší, než na šestadvacet, a že na tomto světě bude až do sta dvaceti let. Když se Mae vrátila domů, řekla o tom svému muži a přidala patřičný komentář: “No, šestadvacet asi ne, ale rozhodně ne víc, než osmadvacet! Mám tady být sice do sto dvaceti… Ale co když se ta věštkyně zmýlila? Udělejme raději závěť!”
Mae West zemřela v listopadu 1980, tedy ve svých sedmaosmdesáti letech, a to na komplikace spojené s cukrovkou a srdečnými chorobami.
Nakonec si nechme slavné průpovídky Mae West, které jsou dodnes v nejrůznějších obměnách citovány. Tady je alespoň malý výběr:
“Is that a gun in your pocket, or are you just happy to see me?”
(Máte v kapse pistoli anebo jste rád, že mě vidíte?)
“Between two evils, I always pick the one I never tried before.”
(Ze dvou zel si vyberu to, které jsem ještě nevyzkoušela.)
“Every man I meet wants to protect me. I can’t figure out what from.”
(Když se s nějakým mužem seznámím, tak každý mě chce chránit. Nemohu přijít na to, před čím.)
“All discarded lovers should be given a second chance, but with somebody else.”
(Všichni zhrzení milenci mají právo na druhou šanci, ale s někým jiným.)
“Love thy neighbor — and if he happens to be tall, debonair and devastating, it will be that much easier.”
(Miluj bližního svého – a když je náhodou vysoký, sympatický a neodolatelný, tak to bude o hodně snazší.)
Zanedlouho bude půlnoc a tak se přehoupneme do roku, kdy se Mae West měla oněch prorokovaných sto dvaceti let dožít. Když ovšem zavřu oči a představím si ji, skoro bych věřil, že to je pravda…
Happy New Year,Mae!
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]