Táta měl rád Máju Westovou. Nejen on.

Táta měl rád Máju Westovou. 
Brala si egyptky z dózy. 
Uměla zaujmout vtipným hovorem. 
Uměla zaujmout 
pózy. 

(Petr Hapka & Michal Horáček)

I po více než třiceti letech si skvělý šanson v nenapodobitelném podání Hany Hegerové – i bez toho, aniž bych si jej znovu pustil – docela zřetelně vybavuji. Když jsem jej slyšel poprvé, dost dobře jsem nevěděl, kdo vlastně ona Mája byla a o to vice mně to všechno připadalo tajemné, nedostupné – a hlavně lákavé. Navíc byla doba totalitního režimu a tak byl vlastně více než malý zázrak ten fakt, že se někdo tak provokativně dekadentní jako Mae West vůbec mohl v tehdejším Československu objevit. Jak se asi na Máju Westovou, která v kině zaujímala ty její slavné pózy, dívaly třeba soudružky, které o sobotách myly pomníky komunistických vůdců? – Komunismus je pryč, ale Mae West, od jejíhož narození v novém roce uplyne už sto dvacet let, na nás mává z obrazovek, internetu i plátek kin dodnes.Zvlášť proto, že je Silvestr, se mně vybavuje několik humorných a na svoji dobu velmi odvážných okolností kariéry této legendární dámy z Hollywoodu. Mary Jane West (1893-1980), známá jako Mae West, byla americká herečka, zpěvačka a také autorka divadelních her a filmových předloh. Ale hlavně sex symbolem, a to po celou dobu její sedmdesátileté dráhy. Za tak dlouhou dobu se setkala s nesčetnými problémy, a to včetně – nedivme se – cenzury, ale také nezájmu o její filmy. Nicméně se nikdy nevzdala, a když její filmová kariéra skončila, vystupovala na jevištích nejedné světové metropole – uveďme alespoň Las Vegas a Londýn – či v televizních studiích jako kabaretní umělkyně, ale také nahrávala alba rock and rollové hudby.První šanci zahrát si ve filmu dostala Mae West až v roce 1932, tedy v době, kdy jí táhlo na čtyřicítku. Nějaký čas se jí dařilo skutečný věk utajovat a a tím spíš se z ní tak stala hvězda první velikosti, která měla právo přepisovat filmové scénáře podle vlastní libosti. Její film She Done Him Wrong (1933) je pozoruhodný tím, že se v něm jako herec proslavil Cary Grant; Mae West přitom tvrdila, že to byla právě ona, kdo se zasadil o Grantovo obsazení. Tento film získal nominaci na Oskara a stal se tak hodně populární, že nemalou měrou pomohl filmovému studiu Paramount zažehnat hrozbu úpadku.V naší společnosti není možné nepřipomenout také to, jak Mae West zpívala operu. Ve filmu Goin’ to Town (1935) je tento úryvek ze Samsona a Dalily:

Celá tato scéna je natolik pitoreskní, že dívat se na ni dnes se dá snad jedině kvůli Mae West. Všimněte si také jejich průpovídek v angličtině během zpěvu ve francouzštině. Mae West byla v té době druhou nejlépe placenou osobou ve Spojených státech (tou první byl vydavatel W.R.Hearst), a tak si podobné výstřelky i ve filmu zjevně mohla dovolit. Více groteskní jsou už pak jen její poslední dva filmy: Myra Breckenridge (1970) – zde údajně objevila další filmovou hvězdu, což byl Tom Selleck, a snímek Sextette (1978).Ve věku jednašedesáti a po mnoha, mnoha vztazích s muži nejrůznějšího kalibru a barvy pleti se Mae West zamilovala (nebo to bylo opačně?) do o třicet let mladšího svalovce, zápasníka a někdejšího Mr. California jménem Chester Rybinski (1923-1999). Ten později změnil jméno na Paul Novak a s Mae vydržel až do její smrti. Pak byl nejednou citován: „I believe I was put on this Earth to take care of Mae West.“ (Jsem přesvědčen, že jsem se narodil proto, abych se postaral o Mae West). A Mae se zase postarala – ano, míněno finančně – o něho, samozřejmě “svým” způsobem. Když jí bylo hodně přes osmdesát, navštívila v Los Angeles věštkyni, která ji pravila, že nevypadá ani o den starší, než na šestadvacet, a že na tomto světě bude až do sta dvaceti let. Když se Mae vrátila domů, řekla o tom svému muži a přidala patřičný komentář: “No, šestadvacet asi ne, ale rozhodně ne víc, než osmadvacet! Mám tady být sice do sto dvaceti… Ale co když se ta věštkyně zmýlila? Udělejme raději závěť!” Mae West zemřela v listopadu 1980, tedy ve svých sedmaosmdesáti letech, a to na komplikace spojené s cukrovkou a srdečnými chorobami.Nakonec si nechme slavné průpovídky Mae West, které jsou dodnes v nejrůznějších obměnách citovány. Tady je alespoň malý výběr:

“Is that a gun in your pocket, or are you just happy to see me?”
(Máte v kapse pistoli anebo jste rád, že mě vidíte?)

“Between two evils, I always pick the one I never tried before.”
(Ze dvou zel si vyberu to, které jsem ještě nevyzkoušela.)

“Every man I meet wants to protect me. I can’t figure out what from.”
(Když se s nějakým mužem seznámím, tak každý mě chce chránit. Nemohu přijít na to, před čím.)

“All discarded lovers should be given a second chance, but with somebody else.”
(Všichni zhrzení milenci mají právo na druhou šanci, ale s někým jiným.)

“Love thy neighbor — and if he happens to be tall, debonair and devastating, it will be that much easier.”
(Miluj bližního svého – a když je náhodou vysoký, sympatický a neodolatelný, tak to bude o hodně snazší.)

Zanedlouho bude půlnoc a tak se přehoupneme do roku, kdy se Mae West měla oněch prorokovaných sto dvaceti let dožít. Když ovšem zavřu oči a představím si ji, skoro bych věřil, že to je pravda…

Happy New Year,Mae!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky