Tématem 15. ročníku festivalu Americké jaro je Exil

Festival Americké jaro, který kvůli pandemii přesunul v letošním roce hlavní část programu na podzim, zahájí vystoupení 22. září Kvarteta Martinů s Karlem Košárkem. Koncert v pražském kostele sv. Vavřince představí díla Bohuslava Martinů a Tomáše Svobody. Oba skladatele přiměly události v rodné zemi k emigraci a oba zároveň výrazně uspěli v zámoří. Tématem dramaturgie klasické části 15. ročníku festivalu Americké jaro je Exil.
Jan Bartoš (zdroj archiv umělce / foto Marek Bouda)

Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se festival v jarním termínu konal on-line. Nabídl tři přenosy ze Spojených států.

“Nechtěli jsme naše diváky připravit o živé koncerty a jsme velmi rádi, že se nám na podzim podařilo přesunout více než polovinu původního programu Amerického jara. Ten jsme navíc obohatili o další špičkové zahraniční i tuzemské umělce. Letošní jubilejní ročník festivalu tak slibuje stejně bohatý program jako obvykle,” uvedla ředitelka festivalu Zdenka Součková.

V říjnu do Prahy přijede americký trumpetista a skladatel Theo Croker, v listopadu kytarista Julian Lage nebo původem argentinský multiinstrumentalista Gabo Naas, který v klubu Jazz Dock uvede své moderní interpretace tradičních jihoamerických písní. Hostem večera bude česká zpěvačka a kytaristka Marta Töpferová. Poté se 15. listopadu v La Fabrice odehraje evropská premiéra projektu Unbounded indicko-americké vokalistky Chandriky Tandonové a jazzového pianisty a skladatele Kennyho Wernera. Festival zakončí 8. prosince koncert bubeníka Billa Stewarta.

V programu nebudou chybět koncerty domácích hudebníků Jana Bartoše a Nikol Bókové. “Svůj recitálový program věnuji hudbě Leoše Janáčka, která je mému srdci nejbližší,” sdělil Bartoš, který je zároveň uměleckým ředitelem Amerického jara. Další informace včetně doprovodného programu se nacházejí na webových stránkách festivalu.

Festival Americké jaro se koná každoročně na desítkách míst po celé České republice. Program představuje umělce divákům v Praze a v dalších městech, a sestává z jazzové a klasické hudby, divadelních, filmových a scénických představení, workshopů a diskusí na aktuální společenská témata. Koncept festivalu založeného v roce 2006 je postaven na kulturních vztazích a spolupráci mezi USA a Českou republikou. Do roku 2015 ho řídila Jiřina Rybáčková, držitelka Woodrow Wilson Freedom Award a jedna ze zakládajících členů Klubu angažovaných nestraníků (KAN). V současnosti je ředitelkou festivalu Zdenka Součková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments