Tématem letošního festivalu Janáček Brno je Quo Vadis

Ve dnech 2. až 20. listopadu 2022 rozezní Brno již 8. ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů je pro diváky připraven nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma „Quo Vadis“. Moravská metropole bude po tři týdny zcela patřit dílu Leoše Janáčka a samozřejmě i dalších umělců, kteří jej na jeho tvůrčí cestě inspirovali, či naopak jím inspirováni byli.
Leoš Janáček: Káťa Kabanová – Grand Théâtre de Genève (zdroj Grand Théâtre de Genève)
Leoš Janáček: Káťa Kabanová – Grand Théâtre de Genève (zdroj Grand Théâtre de Genève)

Z operních produkcí nabídne festival hned pět inscenací. Slavnostní zahájení patří tradičně nové produkci souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno – spojení Janáčkovy poslední opery Z mrtvého domu a prvnímu uvedení scénické podoby Glagolské mše pod taktovkou Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana. Zajímavé pohledy na interpretaci Janáčkových oper nabídne švýcarské Grand Théâtre de Genève s inscenací Káti Kabanové pod taktovkou Tomáše Netopila a v režii Tatjany Gürbaci, Welsh National OperaVěcí Makropulos v hudebním nastudování Tomáše Hanuse a v režii Olivie Fuchs. Pražské Národní divadlo představí své nové inscenace Káťi Kabanové a Schulhoffovy Plameny obojí v režii Calixta Bieita.

Americká sopranistka Corinne Winters se představí jako Káťa Kabanová v rámci ženevské produkce. V této roli excelovala na letošních Salzburger Festspiele, kde se Janáčkova opera stala skutečným hitem programu. S Welsh National Opera přijíždí jeden z nejlepších tenoristů mladé generace, britský pěvec Nicky Spence, který je pravidelným hostem v londýnské Covent Garden i newyorské MET. Mimo roli Alberta Gregora ve Věci Makropulos budou mít festivaloví posluchači také možnost jej slyšet jako interpreta Janáčkova Zápisníku zmizelého spolu s klavíristou Juliem Drakem a sólistkou brněnské opery Václavou Krejčí Houskovou. S velšským souborem se také představí barytonista David Stout jako baron Prus a španělská sopranistka Ángeles Blancas Gulín v roli Emilie Marty.

Spolu se soubory Welsh National Opera a Grand Théâtre de Genève přijíždí i jejich orchestry, které budou mít mimořádně i samostatné koncerty. Švýcarský Orchestre de la Suisse Romande je jedním z nejlepších evropských těles mající na svém kontě přes 100 nahrávek pro DECCA a je pravidelným hostem předních festivalů a koncertních sálů. Spolu s nimi pod taktovkou Tomáše Netopila vystoupí britská houslistka Viktoria Mullova. Orchestr Welsh National Opera se svým šéfdirigentem Tomášem Hanusem pravidelně věnuje koncertní činnosti a na festivalu představí nejen svého domácího skladatele Benjamina Brittena a Leoše Janáčka, součástí programu jsou rovněž Dvořákovy Biblické písně v interpretaci Adama Plachetky. Sommerova Vokální symfonie v podání SOČR, Pražského filharmonického sboru, Ondřeje Brouska a Markéty Cukrové pod taktovkou Marko Ivanoviće bude jedinečnou příležitostí poslechnout si zřídkakdy uváděné dílo. Stejně tak oratorium polského skladatele F. Nowowiejského Quo vadis v mimořádném nastudování amerického dirigenta Johna Fioreho se sólisty Tomaszem Koniecznym a Csillou Boross slibuje jedinečný umělecký zážitek.

Nebudou samozřejmě chybět ani komorní koncerty s interprety jako jsou Jaroslav Špaček, Martin Sekera, Ivo Kahánek, Tomáš Jamník, Miroslav Kasík nebo komorní ansámbly Pavel Haas Quartet, Zemlinsky Quartet, Brno Contemporary Orchestra či Iva Bittová. Jako každý ročník i letos dostane velký prostor mládí, jak z brněnské Konzervatoře, tak Hudební fakulty JAMU, jejíž studenti pro festival připravily dvě světové operní premiéry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments