Tiburtina Ensemble a pozvání ke sv. Jiří

Pod názvem Tiburtina Ensemble se skrývá jedenáct mladých žen, které společně provozují především středověkou duchovní vokální hudbu. Nalezneme mezi nimi tváře známé z koncertů staré hudby, několik členek je i uznávanými sólistkami, jednou z nich je také umělecká vedoucí souboru Barbora Sojková. Svůj název zvolily podle nejznámější středověké věštkyně věštkyně – Sybily Tiburské nebo též Tiburtiny. 19. dubna Ensemble Tiburtina vystoupil v kostele sv. Šimona a Judy na koncertě cyklu Stará hudba, který pořádá Koncertní jednatelství FOK. Na programu s podtitulem „Ad monumentam venimus!“ (K hrobu jsme přišly) byly skladby, které Barbora Sojková vybrala z rukopisů svatojiřského kláštera a tematicky seřadila do tří bloků. První byl věnován Panně Marii, která se v klášteře sv. Jiří těšila obzvláštní úctě. Velmi se povedlo již samotné zahájení večera. Světla v sále potemněla, ale publikum ještě mírně hlučelo, většina si totiž nevšimla, že postranním vchodem vešla Markéta Cukrová, jedna z členek souboru. Když začala zpívat Planctus Panny Marie Pláči mému hodina, všichni utichli jako na povel. Za naprostého ticha došla zpívající mezzosopranistka na pódium, kde k ní z bočních dveří přicházely další členky souboru a přidávaly se svým zpěvem k další skladbě Virgo mater ecclessiae – Panno, matko církve, od páté strofy zpívaly již všechny společně – a nádherně.

Abatyše Kunhuta (Pasionál abatyše Kunhuty)

Druhá část večera se nesla ve znamení skladeb k poctě Marie Magdaleny, jež si získala úctu nejen pro přízeň, kterou jí Ježíš věnoval (a projevila se i po jeho smrti tím, že objevila jeho prázdný hrob), ale také proto, že bývala ztotožňována s biblickou hříšnicí, a mohla tak být lidem dobrým příkladem, že hlubokou vírou a oddaností lze dosáhnout přízně Boží. Skladby zpívané celým sborem byly proloženy sólovými, v nichž mohly předvést své krásné hlasy některé z členek soubory. Jednou z těchto skladeb byl další, tentokrát latinský, planctus (šlo o žánr zhudebňující nářek žen u Kristova kříže) Marie Magdaleny. Závěrečný blok koncertu se nesl ve znamení tří Marií u Kristova hrobu a zazněla v něm chorální liturgická hra navštívení Kristova hrobu (Visitatio Sepulchri), zachovaná opět ve svatojiřských rukopisech z přelomu 13. a 14. století. Původně jsem se domníval, že jde o rozsáhlejší dílo, ale provedení trvalo asi čtvrt hodiny. Hra pojednává o cestě tří Marií k Ježíšovu hrobu, který ovšem naleznou prázdný. Zjevuje se jim anděl oznamující zmrtvýchvstání Krista. Následně se Kristus zjevuje Marii Magdaleně. Závěrečná antifona oslavuje vzkříšeného Pána. Nepředpokládá se, že by se skladba v klášteře „hrála jako na divadle“, pouze náznakově ji Tiburtina také provedla. I tak bylo podání příběhu sugestivní. Na závěr zaznělo ještě několik zajímavých skladeb. Snad samotná dcera Přemysla Otakara II. a abatyše svatojiřského kláštera Kunhuta Přemyslovna (1265 – 1321) byla autorkou modlitby Vitaj, kráľu všemohúcí, jež se zachovala v Pasionálu, který z Kunhutina podnětu vznikl. Modlitba byla provedena s melodií soudobého hymnu Gaude regina virginum, protože hudební doprovod (existoval-li) se nezachoval. Moteto Christus surrexit pak zaujalo propracovaným vícehlasem a zdobením.

Téměř hodinu a půl sedělo publikum počátku 21. století a napjatě poslouchalo skladby 700 let staré a vzniklé v úplně jiném prostředí. Ať už k obecenstvu doléhá poselství víry, v dílech obsažené, či nikoliv, oslovují umělecky, což není málo. Zvlášť, pokud jsou provedena tak dokonale, jak předvedly dámy z Tiburtina Ensemble.

„Ad momenumentum venimus!“
Středověká liturgická hra Visitatio Sepulchri v tradici ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě
Tiburtina Ensemble
Barbora Sojková – soprán, umělecká vedoucí
Ivana Bilej Brouková, Renata Pušová, Tereza Wollnerová – soprán
Markéta Cukrová, Anna Chadimová Havlíková, Marta Fadljevičová – mezzosoprán
Daniela Čermáková, Kamila Mazalová, Pavla Štěpničková – alt
Justin Svoboda – herec (Ježíš)
Kostel sv. Šimona a Judy, 19. dubna 2011

www.fok.cz

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
VT Slajer

Krome poutave recenze koncertu nam dnes Pavel nabidl bonus – pro me idealni cetbu pro destivy podvecer. Kdo by tusil, co vsechno se v tom Kostele svatého Jiří na Pražském hradě najde! Kdyz to ted ctu, a pozdeji si to prectu jeste jednou, tak je to dnes urcita pozitovni protivaha k bad news ohledne mozneho bankrotu Philadelphia Orchestra. Moc dobre, dekuji.

Anonymous

Dovoluji si upozornit, že Tiburtina Ensemble vystoupí 17.5 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích v rámci festivalu VOCALFEST Brno 2011/www.vocalfest.cz/, jehož pořadatelem je mužské vokální kvarteto QVOX. Takže tímto srdečně zvu všechny brněnské příznivce tohoto vyjímečného seskupení skvělých pěvkyň a krásných mladých dam k tomu.
S pozdravem Aleš Procházka.