Tomáš Hanus a Orchestr Velšské národní opery zahájí Pražské jaro

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zahájí 12. května příštího roku Má vlast Bedřicha Smetany v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu s šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Rezidenčním umělcem 78. ročníku bude violista Antoine Tamestit, kterého diváci uslyší na čtyřech koncertech. V čele Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu se představí Daniel Harding, Essenští filharmonikové přijedou se svým šéfdirigentem Tomášem Netopilem. České orchestry budou dirigovat John Adams, Klaus Mäkelä nebo Oksana Lyniv.
Antoine Tamestit (zdroj Antoine Tamestit)
Antoine Tamestit (zdroj Antoine Tamestit)

Tomáš Hanus, který je rovněž členem umělecké rady festivalu, účinkuje v Česku výjimečně. Na Pražském jaru se objevil naposledy před deseti lety s Ensemble intercontemporain. V čele velšského orchestru stojí již šest let a dále rozvíjí zájem britského publika o českou hudbu. Navazuje tak na dirigenta Charlese Mackerrase, který uvedl v Cardiffu britskou premiéru Řeckých pašijí Bohuslava Martinů, a také na režiséra Davida Pountneyho, současného uměleckého ředitele Velšské národní opery.

Rezidenčním skladatelem víkendu soudobé hudby Prague Offspring bude Georg Friedrich Haas, jemuž zahraje skladby ansámbl Klangforum Vídeň. Starou hudbu bude reprezentovat Les Talens Lyriques se svým zakladatelem Christophem Roussetem nebo kontratenorista Andreas Scholl. Debut Pražského jara bude patřit dirigentce Aleně Jelínkové, která povede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Festival letos naváže na tradici závěrečných koncertů s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena pod taktovkou Christopha Eschenbacha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments