Triumf Vivicy Genaux v Rudolfinu

V rámci koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery v úterý v pražském Rudolfinu na koncertu Il divino Boemo vystoupila americká mezzosopranistka Vivica Genaux. V ne zcela zaplněné Dvořákově síni za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704 černovlasá kráska původem z Aljašky přiblížila publiku tvorbu skladatelů Josefa Myslivečka a Christopha Willibalda Glucka. Výkon jedné z nejuznávanějších současných interpretek barokního a italského bel canta ocenil sál dlouhotrvajícím potleskem. Koncert otevřela Gluckova Sinfonia a árie Finche un zeffiro soave z opery Ezio. Myslivečkovu tvorbu usměvavá pěvkyně přiblížila například ukázkou Noc questo ferro/Gemo in un punto e fremo z opery Olimpiade, která měla premiéru začátkem května 2013 ve Stavovském divadle a sklidila úspěch na evropských operních scénách. Výjimečnost této inscenace potvrdila nominace na prestižní britské International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works (znovuobjevená tvorba). Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna na slavnostním ceremoniálu v Londýně.

Večer v Rudolfinu přinesl i hudbu Mozarta, Galuppiho a Bertoniho. Koncert Il divino Boemo si kladl za cíl přiblížit současnému publiku tvorbu dvou skladatelů, kteří své první hudební zkušenosti sbírali v Čechách, aby později jejich umění obdivovala celá Evropa, a kteří se zapsali do dějin opery. V předvečer koncertu, od 17. do 18. března, se v Praze konala mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček za účasti muzikologů z celého světa.

Genaux, která studovala hudbu souběžně s vědeckými studiemi, když se chtěla se věnovat především genetice, se českému publiku poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704 v čele s cembalistou a dirigentem Václavem Luksem.

Koncertní cyklus Hvězdy barokní opery zakončí 15. dubna velikonoční koncert, na němž zazní Bachovy Matoušovy pašije a zazpívá finský tenorista Topi Lehtipuu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - V.Genaux & Collegium 1704 (Hvězdy barokní opery 2013-14)

[yasr_visitor_votes postid="98559" size="small"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments