Triumf Vivicy Genaux v Rudolfinu

V rámci koncertního cyklu Collegia 1704 a České filharmonie s názvem Hvězdy barokní opery v úterý v pražském Rudolfinu na koncertu Il divino Boemo vystoupila americká mezzosopranistka Vivica Genaux. V ne zcela zaplněné Dvořákově síni za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704 černovlasá kráska původem z Aljašky přiblížila publiku tvorbu skladatelů Josefa Myslivečka a Christopha Willibalda Glucka. Výkon jedné z nejuznávanějších současných interpretek barokního a italského bel canta ocenil sál dlouhotrvajícím potleskem. Koncert otevřela Gluckova Sinfonia a árie Finche un zeffiro soave z opery Ezio. Myslivečkovu tvorbu usměvavá pěvkyně přiblížila například ukázkou Noc questo ferro/Gemo in un punto e fremo z opery Olimpiade, která měla premiéru začátkem května 2013 ve Stavovském divadle a sklidila úspěch na evropských operních scénách. Výjimečnost této inscenace potvrdila nominace na prestižní britské International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works (znovuobjevená tvorba). Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna na slavnostním ceremoniálu v Londýně.

Večer v Rudolfinu přinesl i hudbu Mozarta, Galuppiho a Bertoniho. Koncert Il divino Boemo si kladl za cíl přiblížit současnému publiku tvorbu dvou skladatelů, kteří své první hudební zkušenosti sbírali v Čechách, aby později jejich umění obdivovala celá Evropa, a kteří se zapsali do dějin opery. V předvečer koncertu, od 17. do 18. března, se v Praze konala mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček za účasti muzikologů z celého světa.

Genaux, která studovala hudbu souběžně s vědeckými studiemi, když se chtěla se věnovat především genetice, se českému publiku poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704 v čele s cembalistou a dirigentem Václavem Luksem.

Koncertní cyklus Hvězdy barokní opery zakončí 15. dubna velikonoční koncert, na němž zazní Bachovy Matoušovy pašije a zazpívá finský tenorista Topi Lehtipuu.

Hodnocení

Vaše hodnocení - V.Genaux & Collegium 1704 (Hvězdy barokní opery 2013-14)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
helena

Ano, výborný koncert! Obzvlášť Mysliveček se povedl přímo skvostně.

abstergo

Přesně tak, geniální Myslivečkova hudba v geniálním pěveckém provedení V.G.