Trumpetistku Lucienne Renaudin Vary nahradí ve Weinbergově koncertu William Castaldi

Silný brněnský akcent a zároveň hudební zpodobnění moci – v různých dobách a prostředích. To jsou dvě dramaturgické linie programu Kdo je na světě nejmocnější?, který Filharmonie Brno odehraje tento čtvrtek a v pátek v sále Stadionu. Kvůli náhlé zdravotní indispozici Lucienne Renaudin Vary se jako sólista představí italský trumpetista William Castaldi.
William Castaldi (zdroj Filharmonie Brno)

Večer zahájí Předehra k Janáčkově opeře Z mrtvého domu, pro kterou je příznačný zatěžkaný rytmus a řinčení řetězů vězeňských okovů. Námět totiž Janáček čerpal v Dostojevského románu Zápisky z mrtvého domu, v němž autor vzpomíná na dojmy ze sibiřského vyhnanství. Ke kompozici Janáčka motivoval soucit s vyděděnci prahnoucími po svobodě a morální stránka románu v duchu zvolání „v každém tvoru jiskra boží“, které ostatně vepsal do záhlaví partitury.

Po Předehře zazní Koncert pro trubku a orchestr polsko-ruského skladatele Mieczyslawa Weinberga, který bývá přezdívám „Šostakovičem, ale bez úsměvu“ a jehož tvorba začíná být globálně objevována a oceňována teprve v posledních letech. „Kvůli náhlým zdravotním potížím francouzské trumpetistky Lucienne Renaudin Vary se sólového patru ujme italský trumpetista William Castaldi. Weinbergův koncert provedl v roce 2017 s Bruselskou filharmonií, působí také například jako první trumpetista v Orchestra Sinfonica Siciliana v Palermu,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Večer uzavře orchestrální suita z baletu Bohuslava Martinů Kdo je na světě nejmocnější, k němuž si autor napsal libreto podle anglické pohádky z indického prostředí. „Vyznačuje se vědomým odklonem od impresionismu. Martinů ho komponoval v duchu zásad “život stojí za to, abychom ho žili, a moderní umění má být jeho výrazem”. Stal se tak jedním ze spolutvůrců poetismu, jediného uměleckého směru, který se zrodil v českých zemích,“ zdůraznil Mikeš. Koncertní suita nabídne výběr osmi efektních čísel z baletu, například rej malých myšek, zpěv vyslance myšího prince nebo Tanec slunečních paprsků.

Vstupenky jsou k dostání ve filharmonickém předprodeji a v Domě pánů z Lipé, online na webu Filharmonie Brno a také na místě před konáním koncertu. Čtvrtečním a pátečním koncertem se filharmonie loučí s prostory Stadionu, od března se vrací do Janáčkova divadla, kde 12. a 13. března 2020 zazní program s názvem Obrázky z výstavy, který ve světové premiéře doprovodí unikátní vizualizace Cori O’lana.

Kvůli onemocnění Lucienne Renaudin Vary se mění také sólista jazzového koncertu 25. února 2020 v Besedním domě. S triem Roberta Balzara vystoupí trumpetista Kornél Fekete-Kovács, který patří k jedněm z nejvyhledávanějších maďarských hudebníků a má na svém kontě přes stovku nahrávek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat