Týden s hudbou (11)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
V Luhačovicích na Zlínsku v pondělí 15. července začne hudební festival Janáček a Luhačovice. Akce se koná již 22 let, je poctou skladateli Leoši Janáčkovi, který moravské lázně na počátku minulého století často navštěvoval. Zahajovací koncert v domě kultury Elektra bude patřit zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů, která zahraje Dvořákovy Slovanské tance a Janáčkovy Lašské tance. V Lázeňském divadle v dalších dnech mimo jiné vystoupí slovenský tenorista Miroslav Dvorský, který svým recitálem světových písní a árií festival zakončí.V Praze v úterý 16. července začíná jubilejní 10. ročník festivalu Tóny Chodovské tvrze. Na nádvoří památky v Praze 4 se na úvod uskuteční koncert ve znamení letního tanga aneb Setkání s Piazzollou. zazní nejen emotivní jihoamerické rytmy dnes již legendárního argentinského zakladatele stylu „tango nuevo“ Astora Piazzolly, ale také Ave Maria tohoto autora. Zahrají Jaroslav Svěcený (housle) a Ladislav Horák (akordeon a bandoneon), zazpívá sopranistka Barbora Perná.

Slavnostní zahajovací večer Letních slavností staré hudby se koná ve čtvrtek 18. července ve Španělském sále Pražského hradu. V letošním roce patří římským oratoriím barokních mistrů v provedení prestižního vokálního ansámblu Cantus Cölln. V programu nechybí rezidenční orchestr Collegium Marianum, který na 6. srpna připravuje společně s Arte dei Suonatori z Polska a francouzskou sopranistkou Lefilliâtreovou závěrečný koncert.

Začíná 22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který nabídne posluchačům od  pátku 19. července do 17. srpna 18 koncertů. Tváří festivalu je lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča. Zazpívá na zahajovacím operním galakoncertu, o den dříve se s Garančou v pražském hotelu Mandarin Oriental Prague uskuteční tisková konference. Garanča se v Českém Krumlově představí v programu z francouzských operních árií 19. století – jako Johanka z Arku, zrádná Dalila, královna ze Sáby a temperamentní cikánka Carmen. Ve výběru z Bizetovy opery nebude chybět slavná Habanera “L“amour est un oiseau rebelle“, zazní ovšem i vzácně uváděná první verze této árie L’amour est un enfant de boheme”. Pěvkyni doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, taktovky se ujme její manžel Karel Mark Chichon.V Olomouci pokračuje festival Olomoucké barokní slavnosti. Kromě operních představení jej doprovázejí také prohlídky olomouckých barokních památek, ale i výtvarné dílny pro děti. Letní večery s barokní operou v kulisách unikátní repliky barokního divadla budou moci lidé absolvovat až do pátku 19. července. Festival byl zahájen 8. července uvedením opery Endymio na půdě jezuitského konviktu. Opera Endymio je jednou z oper, jež zazněly v 18. století v Kroměříži během oslav olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala ze Schrattenbachu.

V pátek 19. července začne Salcburský festival. Proslulá přehlídka klasické hudby, opery a divadla v rodišti Wolfganga Amadea Mozarta bude trvat do 1. září.

Festival Prague Proms, který na úvod 16. června nabídl open air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly slavné filmové melodie, zakončí v sobotu 20. července v Obecním domě výběr ze slavných árií opery Tosca Giacoma Pucciniho. Jako Tosca se představí Stefanna Kybalová, Český národní symfonický orchestr bude řídit Marcello Rota. Premiéra jedné z nejslavnějších oper historie se uskutečnila 14. ledna 1900 v římském Teatro Constanzi, poprvé česky se opera hrála 21. listopadu 1903 v pražském Národním divadle.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Centrum pro současnou operu v New Yorku dává každoročně příležitost vybraným skladatelům veřejně prezentovat část nově vznikajícího operního díla a podpořit tak jeho kompletní provedení v budoucnu. Této pocty se letos dostalo českému skladateli Jiřímu Kadeřábkovi, který spolu s libretistkou Milenou Jelínkovou pracuje na opeře Kafkovy ženy (Kafka’s Women). Provedení části Kadeřábkovy opery se uskuteční v New Yorku 20. července 2013. Kadeřábkova hudba získala mnoho ocenění a byla objednána a provedena mnoha tuzemskými i zahraničními orchestry. Milena Jelínková studovala v padesátých letech na FAMU. V roce 1961 emigrovala do Spojených Států. V devadesátých letech napsala scénář k filmu Zapomenuté světlo, který měl premiéru v roce 1996. V této jednačtyřicetiminutové skladbě se v jednolitý celek spojují začátek, konec a čtyři árie opery Kafkovy ženy. Kompozičně je tato skladba, stejně jako celá opera, založena na pěti hlavních modech Klezmeru. Děj začíná v současné Praze, kde se čtyři turistky promění v nejdůležitější ženy Kafkova života – Ottlu (Kafkova sestra), Felice (snoubenka), Milenu (milenka) a Doru (žena, která s Kafkou žila na konci jeho života). Kafkovy dopisy těmto ženám byly zachovány Maxem Brodem, jeho přítelem a strážným andělem; dopisy žen se nedochovaly. Autoři opery si představují, jak asi ženy reagovaly na Kafkovu nekonečnou, komplikovanou a často zábavnou korespondenci, ve které se odrážela náročnost jeho spisovatelského života a touha po lásce.
Praha
Na začátku července se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina uskutečnilo natáčení díla skladatele Juraje Filase Requiem Oratio Spei (Modlitba za naději). Monumentální celovečerní skladbu pro 150 účinkujících věnoval autor, český skladatel slovenského původu, obětem teroru. Výtěžek z prodeje skladby bude prostřednictvím Muzea na Ground Zero poukázán ve prospěch obětí útoků z 11. září. Za dirigentským pultem měl původně stát šéf Opery v Los Angeles James Conlon, kterého však kvůli onemocnění nahradil Kent Tritle, umělecký ředitel newyorské katedrály St. John Divine. Právě on uvedl tuto skladbu v New Yorku krátce po loňském výročí útoků na Světové centrum. Tritle natáčel skladbu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Kühnovým smíšeným sborem. V triu mladých sólistů, které pro tento projekt doporučil James Conlon, se představila Ana María Martínez (soprán), Matthew Plenk (tenor) a Filip Bandžák (baryton).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat