Týden s hudbou (112)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Co přinese tento týden
Zahraničí
Projekt operního studia je, podobně jako v mnoha jiných zahraničních operních domech, i v Opeře Slovenského národního divadla zacílený na mladé interprety – zpěváky, instrumentalisty, dirigenty či režiséry, kterým poskytne příležitost získávat cenné profesionální zkušenosti a zároveň jim umožní upozornit na sebe v rámci profesionální i laické hudební a divadelní veřejnosti. Pilotní ročník v sezoně 2014/2015 otevírá ve středu 24. června Paisiellova komedie Král Teodor v Benátkách v dramaturgicko instrumentálním zpracování Hanse Wernera Henzeho. Inscenační tým tvoří Marián Lejava (hudební nastudování), Lenka Horinková (režie), Jaroslav Valek (scéna) a Martin Kotúček (kostýmy). Zpívají Kristýna Vylíčilová (Lisetta), Reinhild Buchmayer (Belisa), Klaus Dieter Paar (Gafforio), Ruzil Gatin (Sandrino), Csaba Kotlár (Acmet), Josef Škarka (Teodoro), Tomáš Šelc (Taddeo), Michaela Sojčáková a Dominika Výberová (Dvě Donzelle), Marián Hrdina (Messer grande) a Matej Benda (Krab Grancchio).
Česká filharmonie hlásí další zahraniční zájezd: na konci června orchestr vyjede s japonsko-americkou houslistkou Midori na miniturné do německého Bad Kissingenu.

Praha
Druhé absolventské představení Taneční konzervatoře hlavního města Prahy se uskuteční v pondělí 22. června ve Stavovském divadle. Na rozdíl od minulých let, kdy dostávali absolventi příležitost ukončit studium sólovými úkoly ve větších baletních celcích, se letošní představení vrací k formě tří částí. V první se představí absolventky oboru klasický tanec, které předvedou scénické adagio, dále Fresky z baletu Koníček Hrbáček a Pas de trois z prvního jednání Labutího jezera. V této části se představí také členové Bohemia Baletu, souboru Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, Lenka Maříková a Gaëtan Pires, kteří vystoupí v duetu Odetty a Prince ze druhého jednání Labutího jezera a v Pas de deux Diany a Acteona z baletu Esmeralda. Vyvrcholením první části bude premiéra Klasické symfonie Sergeje Prokofjeva v choreografii Jiřího Horáka. Druhá část je věnována modernímu tanci. Pro absolventky tohoto oboru a studenty vyšších ročníků nastudovala Alena Drapalíková v premiéře tři choreografie – Kapky světla, Kánon a Dupání. Třetí část bude věnována lidovému tanci, jehož výuka má na konzervatoři velkou tradici.

Již čtvrtý koncert letošního ročníku Musica Orbis, zaměřeného na mládežnické orchestry, se bude konat v úterý 23. června ve Dvořákově síni Rudolfina. Představí se orchestr z Kalifornie – Orange County School of the Arts Symphony Orchestra, pod taktovkou Christophera Russella. Jak dirigent, tak orchestr získali četná ocenění za odvážnou dramaturgii, což se odráží i na programu avizovaného koncertu. Zazní málo hrané Intermezzo pro velký orchestr Bohuslava Martinů, ale i česká premiéra díla Anima Mundi sedmnácti leté skladatelky Katyi Richardson, která bude koncertu přítomna i jako členka orchestru. Program je ukotven symfoniemi Josefa Haydna (Symfonie č. 100, „Vojenská“) a Dmitrije Šostakoviče (Symfonie č. 9).Umělecké vedení Státní opery Praha nabídlo spolupráci na hudebním nastudování Verdiho Macbetha jako druhému dirigentovi výrazné osobnosti nastupující generace, Marku Šedivému. Ve Státní opeře se poprvé představí v první repríze Macbethaúterý 23. června 2015.

Na závěrečných koncertech osmdesáté sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, které se uskuteční ve středu 24. a ve čtvrtek 25. června ve Smetanově síni Obecního domu, zazpívá Adam Plachetka, který se zhostí náročných basbarytonových rolí z oper Richarda Wagnera. Pražské symfoniky povede hlavní hostující dirigent Jac van Steen. Árie v podání Plachetky budou doplněny předehrami a dalšími hudebními čísly, návštěvníci se mohou těšit na Mistry pěvce norimberské, Parsifala a Tannhäusera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat