Týden s hudbou (117)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Zahraničí
Skupina členů České filharmonie po roce vyráží do východoslovenských romských osad, kde na koncertech v obcích Hermanovce, Raslavice a Lenartov doprovodí Idu Kelarovou a romskou skupinu Čhavorenge. Hudebníci se tak opět připojují k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením. Součástí výjezdu budou také setkání s tamními obyvateli a workshopy filharmoniků.

Na Salcburském letním festivalu se v úterý 28. července na scéně Haus für Mozart odehraje napjatě očekávaná premiéra hudební komedie nejslavnějšího salcburského rodáka Figarova svatba v režii Svena-Erica Bechtolfa. Pod taktovkou Dana Ettingera se hlavních rolích objeví hned dva protagonisté z České republiky, Adam Plachetka (Figaro) a Martina Janková (Zuzanka), doprovázeni Lucou Pisaronim (Hrabě), Anett Fritsch (Hraběnka), Margaritou Gritskovou (Cherubín), Ann Murray (Marcellina), Carlosem Chaussonem (Don Bartolo) a dalšími vynikajícími pěvci, nemluvě o Vídeňských filharmonicích, kteří zaujmou své místo pod jevištěm.
Praha
Letní slavnosti staré hudby v tomto týdnu nabídnou dva koncerty. V pondělí 27. července se v Emauzském opatství, v kostele Panny Marie na Slovanech setkají hned tři mystické ženy: Panna Marie se svými dvěma prorokyněmi Sibyllou Tiburtinou a Hildegardou z Bingenu. Na koncertě s názvem Sibylla zazní Hildegardiny chorální kompozice z rukopisu Riesencodex. Půjde o náročné melismatické, v důsledku vlastně virtuózní kusy. Tiburtina Ensemble přizvala instrumentalistku Margit Übellacker s psaltériem; sopranistky Barbora Kabátková a Hana Blažíková zase při zpěvu zasednou ke gotické harfě. Koncert s názvem Hemiolen se odehraje ve čtvrtek v Betlémské kapli. A je to místo plně příhodné, neboť se v něm staré potkává s novým, ku prospěchu obou. Také program, se kterým do Prahy míří švédské uskupení Silfver, je takový. Setkali se v něm lidoví muzikanti Pelle Björnlert a Johan Hedin s hráči na barokní nástroje Norou Roll a Svenem Åbergem. Kromě lidových a barokních melodií se bude hojně improvizovat a vedle houslí, violy da gamba a loutny zazní především nyckelharpa, tradiční švédský lidový nástroj, který v sobě spojuje to nejlepší z violy d’amore a niněry.Dvanáctý ProART workshop festival se v neděli přesunul z Brna do Prahy. V pondělí v Experimentálním prostoru Roxy – NoD se uskuteční dvoudílný taneční večer. Na jednom místě s minimem prostředků bude bojovat Leonie Wahl o lidskou vzpomínku, uvědomujíc si vlastní omezenost v emocích a tělesnosti a Hygin Delimat bude naopak pohlcen médiem architektury reflektující společenské tendence, tématem lidské povrchnosti jako znamením ztráty či nedostatku identity. V úterý se zde bude konat multižánrová umělecká Hommage umlčeným géniům Brna: skladatelce Vítězslavě Kaprálové a básníku Ivanu Blatnému, Básníci města. Ve čtvrtek se opět v prostoru Roxy – NoD uskuteční dvoudílný taneční večer, který představí rozdíly mezi člověkem a zvířetem, napětí mezi instinktem a důvodem, řízenost a spontaneitu v kusu italské choreografky Emmy Cianchi. V druhé části pak surreálný svět španělského malíře Salvadora Dalího v barvitých, dynamických, groteskních a poetických obrazech portugalského choreografa Carlose Matose. V sobotu proběhne na Hudební a taneční fakultě AMU veřejná prezentace ateliéru improvizace a choreografické masterclass Němí básníci nad městem. Letošní roční festivalu ProART v sobotu 1. srpna končí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat