Týden s hudbou (123)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Opera Slovenského národního divadla připravila na sobotu 12. září premiéru Rossiniho opery Lazebník sevillský, a to v inscenaci určené nejmladším divákům, pod názvem Figaro sem, Figaro tam. Dětem, ale i všem, kteří zůstali duchem mladí, představí tuto hudební komedii herec a moderátor Martin Vanek. Inscenační tým tvoří dirigent Dušan Štefánek, režisér Roman Polák, scénu navrhnul Pavel Borák, kostýmy Peter Čanecký. V hlavních rolích se představí Katarína Flórová (Rosina), Roman Krško (Figaro), Martin Malachovský (Bartolo), Peter Malý (Almaviva), Boris Prýgl (Basilio) a Katarína Polakovičová (Berta).

Praha
Čerstvý osmdesátník, čestný šéfdirigent Symfonického rozhlasu Českého rozhlasu Vladimír Válek vystoupí v pondělí 7. září se „svými“ rozhlasovými symfoniky a houslistou Václavem Hudečkem ve Smetanově síni Obecního domu. Provedou díla Antonína Dvořáka a Josefa Suka a zároveň tak zahájí osmdesátou devátou koncertní sezonu tělesa. K hudební gratulaci se v první části připojí také Válkův někdejší student a asistent Jan Kučera. Večerem provedou hosty v sále i posluchače přímého přenosu Českého rozhlasu Vltava Lucie Výborná a Jan Pokorný.Vladimír VálekZahajovací koncert osmého ročníku festivalu Dvořákova Praha, který přivítá v pondělí 7. září Rudolfinum, bude přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. Veřejnost tak bude mít možnost pod širým nebem slyšet Dvořákův violoncellový Koncert h moll v podání violoncellisty Yo-Yo My a České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem. Do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými i méně uváděnými díly. Koncerty Komorní řady se uskuteční od úterý 8. do středy 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu, Českou filharmonií, vystoupí v pátek 11. září pianista Piotr Anderszewski. V sobotu 12. září vystoupí na festivalu dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem a houslistkou Carolin Widmann. Londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyer se představí v neděli 13. září. Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, čtvrtá a šestá symfonie zazní v podání České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Semjon Byčkov pak povede Českou filharmonii na závěrečném koncertu při Dvořákově Deváté –  Novosvětské.

Soubory Musica Florea a Hartig Ensemble představí v úterý 8. září pražskému publiku dva barokní balety La guirlande enchantée a Didone abbandonata. Představení se bude konat na nádvoří Lichtenštejnského paláce v Praze, kde Musica Florea postaví své Florea Theatrum – kompletní funkční scénu barokního divadla. Inscenace si tak diváci mohou vychutnat v podání, které se skutečně co nejvěrněji blíží dobovému originálu.

Regiony
Ostravská Janáčkova filharmonie zahájí šedesátou druhou sezonu výhradně skladbami českých autorů. Na zahajovacích koncertech zazní díla Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka. Posluchači se mohou těšit především na Dvořákovu 9. symfonii Z Nového světa. Zahajovací koncerty se uskuteční ve čtvrtek 10. a v pátek 11. září v sále Domu kultury města Ostravy, stejně jako loni pod taktovkou šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera.Janáčkova filharmonie Ostrava

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Dlouhotrvající aplaus provázel pražský koncert sopranistky Kristīne Opolais. Lotyšská pěvkyně v pondělí v téměř zaplněné Smetanově síni Obecního domu vystoupila za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením ukrajinské dirigentky Oksany Lyniv. Program nabídl ukázky z děl Giuseppe Verdiho, Pietra Mascagniho, Arriga Boita, Giacoma Pucciniho, Petra Iljiče Čajkovského a Sergeje Rachmaninova.

V pražském Rudolfinu se v sobotu uskutečnil koncert České filharmonie doplněný videomappingem jedenácti umělců a tvůrčích uskupení z šesti zemí světa. Na akci v rámci oslav sto devadesátého výročí České spořitelny se poprvé v České republice videomapping odehrál uvnitř budovy. Koncert byl pro veřejnost přenášen na velkoplošnou obrazovku před budovu Rudolfina. Koncert pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka měl čtyři části: symfonickou báseň Vltava Bedřicha Smetany, 2. větu symfonie Z Nového světa a předehru Karneval Antonína Dvořáka a 2. větu symfonie Patetická Petra Iljiče Čajkovského. Videomappingová projekce s názvem Sim/Nebula, která vizuálně doplňovala koncert, představila padesáti minutový program rozdělený do sedmi tematických sekcí.

V pražském přírodním divadle v Šárce se v neděli po jedenácté hrála opera pod širým nebem. Letošním představením byla Rusalka Antonína Dvořáka. Jako Rusalka se představila Pavla Vykopalová, Princem byl Aleš Briscein, Vodníkem Luděk Vele. Jako Ježibaba vystoupila Kateřina Jakovcová, roli Cizí kněžny zazpívala Ivana Šaková. Orchestr i letos řídil dirigent Jan Chalupecký.

Regiony
Moravské divadlo v Olomouci zahájilo divadelní sezonu úterním galavečerem. Divákům také představilo zrekonstruované vstupní prostory, šatny a dámské toalety. Prázdninová rekonstrukce stála zhruba 4,5 milionu korun. Moravské divadlo v nadcházející sezoně uvede celkem jedenáct premiér. Návštěvníci galavečera viděli ukázky z inscenací minulé sezony, z baletů Rusalka a Spartakus, opery Lazebník sevillský i z muzikálu Šakalí léta. Slavnostní večer nabídl také ukázky z repertoáru sezony nové, árii z Rigoletta i ukázky z Kouzelné flétny. Součástí galavečera bylo i předání cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Cenu diváků Moravského divadla Olomouc získal Ivo Jambor (kategorie mužský jevištní výkon), Cenu Klubu příznivců Moravského divadla Olomouc pak inscenace Spartakus v režii Roberta Balogha. Ceny čtenářů Olomouckého deníku obdrželi Ivo Jambor (kategorie balet) a Jiří Přibyl (kategorie opera a opereta). Výroční ceny v kategorii balet získali Irina Laptěva za nejlepší ženský jevištní výkon a Marin Delavaud za nejlepší mužský jevištní výkon a mimořádné ocenění šéfa baletu si odnesla Renáta Mrózková. Ceny za nejlepší jevištní výkon v uměleckém souboru opery a operety byly předány Olze Jelínkové a Milanu Vlčkovi. Cenu ředitele Moravského divadla Olomouc si odnesl Ondřej Doležal, Cenu primátora statutárního města Olomouce Ivo Jambor.Předávání cen - MD Olomouc - Ivo JamborPrvní premiérou nové sezony byla v Divadle loutek Ostrava pohádková opera Vrať nám, ptáku, hastrmana. Soubor ji připravil ve spolupráci s Operním studiem Národního divadla moravskoslezského. Premiéra se uskutečnila 4. září a první repríza pak v neděli 6. září. Operu napsal český spisovatel a někdejší redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar. Hudbu složil ostravský hudební skladatel Edvard Schiffauer. Hudební nastudování měla na starost vedoucí Operního studia Lenka Živocká spolu se skladatelem Schiffauerem. Autorem výpravy je Tomáš Volkmer a pohybové spolupráce se ujala Jana Tomsová.

1. září začal v Ostravě Svatováclavský hudební festival. V zaplněném kostele Panny Marie Královny v Mariánských Horách jej zahájilo oratorium Roční doby Josepha Haydna v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Tomáše Braunera. Sólových partů se ujalo trio německých interpretů, sopranistka Johanna Winkel, tenorista Robert Sellier a barytonista Henryk Böhm. Dvanáctý ročník festivalu duchovní hudby potrvá do 28. září a letos nabídne třicet dva koncertů v Ostravě a dalších sedmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje.Henryk Böhm, Robert Sellier, Johanna Winkel (Foto Ivan Korč)Nové divadlo v Plzni, jehož provoz byl slavnostně zahájen loni 2. září, má za sebou první rok provozu. Stavba za dobu fungování čelila kritice některých lidí kvůli strohému vzhledu, potížím s funkčností technologií i hrozbě ztráty části dotace Evropské unie. Divadlo ale také nabídlo vysoký počet premiér, umělcům poskytlo kvalitní zázemí a nejmodernější technologie.

Slepý varhaník katedrály Notre Dame v Paříži Jean-Pierre Leguay, ale i hudebníci z Německa či Polska byli přizváni letošní čtyřicátý sedmý ročník Mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci. První koncert zazněl v chrámu svatého Mořice ve čtvrtek, dalších pět koncertů je naplánováno do 21. září. Festival letos patří hudbě Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela.

Národní divadlo Brno - zahájení sezonyKoncert pod širým nebem zahájil ve středu sezonu Národního divadla Brno. Na prostranství před Janáčkovým divadlem jej podle odhadu sledovala více než tisícovka lidí. Vystoupil orchestr se sborem, sólisté operního souboru i tanečníci z baletu. Zazněla hudba z úspěšných inscenací na repertoáru divadla i z novinek připravovaných na sezonu 2015/2016. Koncert otevřela předehra z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany. Následoval mimo jiné sbor Daleko široko z Její pastorkyně či Habanera z Carmen v podání Václavy Krejčí Houskové, jako ochutnávka zazněla také árie Escamilla v podání Jiřího Sulženka. Tanečníci Ivan Popov a Andrea Smejkalová vystoupili v duetu z Labutího jezera, premiéru si odbyla moderněji pojatá choreografie na první větu Páté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Několik stovek lidí se ve středu v Plzni zapojilo do slavnostního průvodu Vendelín, který ve městě druhým rokem zahajuje novou kulturní sezonu. Kromě herců, tanečníků a zpěváků Divadla J. K. Tyla, se průvodu účastnili také žongléři, kejklíři, výtvarníci, herci, zpěváci a členové z dalších plzeňských kulturních sborů, divadel, spolků a sdružení. Po průvodu se v plzeňském amfiteátru představily soubory činohry, opery, muzikálu a baletu Divadla J. K. Tyla, flamencová formace Fábrica Flamenca a další. Na zahájení sezony připravila plzeňská opera slavnostní koncert, který se uskutečnil v sobotu ve Velkém divadle. Při něm se po vzoru velkých evropských operních domů představily všechny nadcházející operní premiéry a hlavní hosté, kteří v nové sezoně budou v divadle účinkovat.

Tři krátká taneční představení pod názvem Kill de Bill, Umíněnost ztracených a Jakstohoven jsou první premiérou nové sezony plzeňského Divadla J. K. Tyla. Baletní soubor uvedl v pátek v netradičním tanečním večeru choreografie od volného sdružení tanečníků DekkaDancers. Sdružení založili někdejší absolventi Pražské konzervatoře a posléze sólisté Baletu Národního divadla Tomáš Rychetský a Viktor Konvalinka, kteří inscenaci s plzeňským souborem i nastudovali. Taneční skeč Jakstohoven byla uvedena jako televizní film v režii Gustava Skály. Premiéra tří choreografií je druhou inscenací baletu na Malé scéně Nového divadla. V této sezoně k nim přibude ještě Prokofjevův Romeo a Julie, připravovaný Liborem Vaculíkem, Stravinského Svěcení jara choreografky Aleny Peškové a taneční zpracování Bizetovy Carmen v nastudování Mária Radačovského.

kalendářVýročí
8, září 1915 zemřel první ředitel pražského Národního divadla, český dramatik, prozaik a divadelní historik František Adolf Šubert (narozený 27. března 1849. V čele první české scény stál v letech 1883 – 1990. Národnímu divadlu věnoval i několik svých knižně vydaných divadelně historických prací.

Před pěti lety, tedy 10. září 2010 zemřel český houslista, někdejší dlouholetý primárius Smetanova kvarteta Jiří Novák. tento post zastával plných dvaačtyřicet let, od roku 1947 až do roku 1989. Jeho příchod do kvarteta znamenal pro tento soubor strmý vzestup na domácí i světová pódia a tím se Smetanovo kvarteto stalo nejvýraznějším představitelem české komorní hudby.

Foto archiv, Ivan Kotrč, FB MD Olomouc, FB ND Brno

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat