Týden s hudbou (123)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Opera Slovenského národního divadla připravila na sobotu 12. září premiéru Rossiniho opery Lazebník sevillský, a to v inscenaci určené nejmladším divákům, pod názvem Figaro sem, Figaro tam. Dětem, ale i všem, kteří zůstali duchem mladí, představí tuto hudební komedii herec a moderátor Martin Vanek. Inscenační tým tvoří dirigent Dušan Štefánek, režisér Roman Polák, scénu navrhnul Pavel Borák, kostýmy Peter Čanecký. V hlavních rolích se představí Katarína Flórová (Rosina), Roman Krško (Figaro), Martin Malachovský (Bartolo), Peter Malý (Almaviva), Boris Prýgl (Basilio) a Katarína Polakovičová (Berta).

Praha
Čerstvý osmdesátník, čestný šéfdirigent Symfonického rozhlasu Českého rozhlasu Vladimír Válek vystoupí v pondělí 7. září se „svými“ rozhlasovými symfoniky a houslistou Václavem Hudečkem ve Smetanově síni Obecního domu. Provedou díla Antonína Dvořáka a Josefa Suka a zároveň tak zahájí osmdesátou devátou koncertní sezonu tělesa. K hudební gratulaci se v první části připojí také Válkův někdejší student a asistent Jan Kučera. Večerem provedou hosty v sále i posluchače přímého přenosu Českého rozhlasu Vltava Lucie Výborná a Jan Pokorný.Vladimír VálekZahajovací koncert osmého ročníku festivalu Dvořákova Praha, který přivítá v pondělí 7. září Rudolfinum, bude přenášen na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí. Veřejnost tak bude mít možnost pod širým nebem slyšet Dvořákův violoncellový Koncert h moll v podání violoncellisty Yo-Yo My a České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem. Do 23. září nabídne festival Dvořákova Praha na dvě desítky koncertů s Dvořákovými známými i méně uváděnými díly. Koncerty Komorní řady se uskuteční od úterý 8. do středy 16. září v Rudolfinu a Anežském klášteře. V roli kurátora tohoto cyklu letos působí klavírista Ivo Kahánek. Společně s rezidenčním orchestrem festivalu, Českou filharmonií, vystoupí v pátek 11. září pianista Piotr Anderszewski. V sobotu 12. září vystoupí na festivalu dirigent Christoph von Dohnányi s Londýnským filharmonickým orchestrem a houslistkou Carolin Widmann. Londýnský orchestr Akademie sv. Martina v polích s klarinetistkou Sabine Meyer se představí v neděli 13. září. Program festivalu nabídne všechny Dvořákovy symfonie sudých čísel. Druhá, čtvrtá a šestá symfonie zazní v podání České filharmonie, v jejímž čele se vystřídají Jiří Bělohlávek a Jakub Hrůša. Semjon Byčkov pak povede Českou filharmonii na závěrečném koncertu při Dvořákově Deváté –  Novosvětské.

Soubory Musica Florea a Hartig Ensemble představí v úterý 8. září pražskému publiku dva barokní balety La guirlande enchantée a Didone abbandonata. Představení se bude konat na nádvoří Lichtenštejnského paláce v Praze, kde Musica Florea postaví své Florea Theatrum – kompletní funkční scénu barokního divadla. Inscenace si tak diváci mohou vychutnat v podání, které se skutečně co nejvěrněji blíží dobovému originálu.

Regiony
Ostravská Janáčkova filharmonie zahájí šedesátou druhou sezonu výhradně skladbami českých autorů. Na zahajovacích koncertech zazní díla Leoše Janáčka či Antonína Dvořáka. Posluchači se mohou těšit především na Dvořákovu 9. symfonii Z Nového světa. Zahajovací koncerty se uskuteční ve čtvrtek 10. a v pátek 11. září v sále Domu kultury města Ostravy, stejně jako loni pod taktovkou šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera.Janáčkova filharmonie Ostrava

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha

Dlouhotrvající aplaus provázel pražský koncert sopranistky Kristīne Opolais. Lotyšská pěvkyně v pondělí v téměř zaplněné Smetanově síni Obecního domu vystoupila za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením ukrajinské dirigentky Oksany Lyniv. Program nabídl ukázky z děl Giuseppe Verdiho, Pietra Mascagniho, Arriga Boita, Giacoma Pucciniho, Petra Iljiče Čajkovského a Sergeje Rachmaninova.

V pražském Rudolfinu se v sobotu uskutečnil koncert České filharmonie doplněný videomappingem jedenácti umělců a tvůrčích uskupení z šesti zemí světa. Na akci v rámci oslav sto devadesátého výročí České spořitelny se poprvé v České republice videomapping odehrál uvnitř budovy. Koncert byl pro veřejnost přenášen na velkoplošnou obrazovku před budovu Rudolfina. Koncert pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka měl čtyři části: symfonickou báseň Vltava Bedřicha Smetany, 2. větu symfonie Z Nového světa a předehru Karneval Antonína Dvořáka a 2. větu symfonie Patetická Petra Iljiče Čajkovského. Videomappingová projekce s názvem Sim/Nebula, která vizuálně doplňovala koncert, představila padesáti minutový program rozdělený do sedmi tematických sekcí.

V pražském přírodním divadle v Šárce se v neděli po jedenácté hrála opera pod širým nebem. Letošním představením byla Rusalka Antonína Dvořáka. Jako Rusalka se představila Pavla Vykopalová, Princem byl Aleš Briscein, Vodníkem Luděk Vele. Jako Ježibaba vystoupila Kateřina Jakovcová, roli Cizí kněžny zazpívala Ivana Šaková. Orchestr i letos řídil dirigent Jan Chalupecký.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat