Týden s hudbou (126)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Na úterý 29. září připravil Pražský komorní orchestr do Dvořákovy síně Rudolfina první abonentní koncert řady A. Orchestr bude řídit Marek Štilec, sólisty večera budou Lucie Silkenová (soprán) a Stanislava Jirků (alt). Zazní skladby Josepha Haydna, Michaela Haydna a Giovanniho Battisty Pergolesiho.Pražský komorní orchestrSérii slavnostních večerů mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha zahájí ve středu 30. září galapředstavení k jubilejnímu sedmdesátému výročí založení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Na pátek 2. října je připraven komorní recitál Soni Červené či setkání s patronem Zlaté Prahy Jiřím Kyliánem a projekce filmů, ve kterých tento světoznámý choreograf účinkuje nebo které režíroval. Na Nákladovém nádraží Žižkov navíc čeká návštěvníky po tři večery série akcí nazvaná ČT art naživo. Závěrečnému večeru na Nové scéně pak bude předcházet Zlatý den Zlaté Prahy, který proběhne v sobotu 3. října na piazzettě Národního divadla. Bohatý hudební, taneční a akrobatický program doplní široká škála workshopů. V rámci Zlaté Prahy se také představí slavní absolventi Akademie múzických umění, která letos rovněž slaví sedmdesát let od svého vzniku; večer ve čtvrtek 1. října bude patřit Zahajovacímu koncertu 120. sezony České filharmonie v Rudolfinu, ten páteční, 2. října, pak slavnostní premiéře Belliniho opery Norma ve Státní opeře.

Státní opera Praha otevře novou sezonu titulem, který na jejím jevišti zazněl naposledy před sto deseti lety – dramatem Vincenza Belliniho Norma s Marií Fajtovou v titulní roli. Režisérem inscenace je mladý japonský umělec Tomo Sugao, scénografii vytvořil Boris Kudlička. Příběh tajného manželství galské kněžky Normy s římským správcem Pollionem hudebně uchopí pravidelný host Státní opery, dirigent Enrico Dovico. Premiéry se konají v pátek 2. a v neděli 4. října 2015, v příštím roce bude inscenace hostovat v japonských divadlech.

Orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia přinese v neděli 4. října 2015 První rendez-vous. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní Náhrobek Couperinův Maurice Ravela, Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Pět kusů pro orchestr, op. 10 Antona Weberna a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena. Orchestr přizval sólistu Augustina Dumaye (housle), koncert odehraje pod taktovkou svého nového šéfdirigenta Emmanuela Villauma.

Regiony
Na úterý 29. září připravil Ensemble Opera Diversa Minioperní MINY aneb Manželská krize v loďce na hororovém Labi Ondřeje Kyase a Pavla Drábka. Účinkují Jan Šťáva, Lucie Kašpárková, Aleš Janiga, Pavla Radostová, Jakub Tuček a další pod režijním vedením Tomáše Studeného.

U příležitosti padesátého výročí otevření Janáčkova divadla připravilo Národní divadlo Brno na pátek 2. října slavnostní premiéru inscenace opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa v režii ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera a v hudebním nastudování šéfdirigenta Janáčkovy opery Marka Ivanoviće. V hlavních rolích se představí Pavla Vykopalová v alternaci s Maidou Hundeling v roli Jenůfy a Veronika Hajnová Fialová či Szilvia Rálik jako Kostelnička. Partnery jim budou Peter Berger nebo Jaroslav Březina jako Laca Klemeň a Tomáš Juhás či Aleš Voráček jako Števa Buryja. Dále vystupují Ivan Kusnjer (Stárek), Ladislav Mlejnek (Rychtář), Jana Hrochová (Rychtářka), Eva Štěrbová (Karolka) a další.Leoš Janáček: Její pastorkyňa - Maida Hundeling (Jenůfa) a Veronika Hajnová Fialová (Kostelnička) - ND Brno 2015Ve třetím týdnu nabídne festival Lípa Musica v pátek 2. října Tradiční koncert při svíčkách v kostele sv. Barbory v Zahrádkách. Skladby Bacha, Couperina, Vodičky a Umstatta přednesou Jana Semerádová (barokní flétny) a Barbara Maria Willi (cemballo). V sobotu 3. října se uskuteční koncert Ireny Chřibkové (varhany) a Romana Janála (baryton) v evangelicko-luteránském kostele v Grossschönau. V neděli 4. října 2015 se v Městském divadle v Novém Boru koná koncert festivalu k ukončení Mezinárodního sklářského sympozia 2015 Čas holin v podání skupiny Bratři Ebenové.

U příležitosti padesátého výročí otevření Janáčkova divadla připravilo Národní divadlo Brno výstavu unikátních fotografií z jeho stavby. Výstava Janáčkovo divadlo 1960–65 bude k vidění ve společenských prostorách této budovy od 2. října do 7. listopadu 2015, vždy hodinu před začátkem představení a pro diváky i v době představení. Vernisáž se uskuteční v pátek 2. října 2015 od 17 hodin.

Ve dnech 3. až 16. října se v Brně uskuteční festival Moravský podzim 2015, tentokrát s dramaturgickým výběrem programů a účinkujících zaměřeným na hledání souvislostí mezi hudbou a filmem, pohyblivým obrazem, ale též textem (zpívaným i recitovaným) a podobně. V nabídce bude koncert České filharmonie vedené Jiřím Bělohlávkem (sobota 3. října), koncert Filharmonie Brno s bubeníkem Collinem Currie nebo vystoupení Rotterdamské filharmonie. V neděli bude promítán československý němý film režiséra Přemysla Pražského Batalion (1927), s Karlem Hašlerem v hlavní roli. Film bude živě doprovázený hudbou Kryštofa Mařatky, zkomponovanou na objednávku pařížského muzea Louvre (2002), v podání Kryštofa Mařatky (elektrický klavír), Jany Holmanové (klavír), Jana Macha (klarinet) a Alžběty Vlčkové (violoncello). Rezidenční osobností festivalu je estonský skladatel Erkki-Sven Tüür, který bude osobně přítomen provedení několika svých skladeb.
Moravský podzim 2015kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
Kardinál Dominik Duka udělil mezinárodnímu hudebnímu festivalu Dvořákova Praha zlatou Svatovojtěšskou medaili. Nejvyšší církevní vyznamenání převzal z jeho rukou v průběhu úterního koncertu duchovní hudby v katedrále sv. Víta filantrop a spoluzakladatel festivalu Karel Komárek. „Medaile byla festivalu udělena za propagaci dobrého jména české kultury prostřednictvím díla geniálního hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který inspiraci nalézal ve své hluboké víře v Boha,“ uvedl Dominik Duka. Letošní ročník vyvrcholil 23. září koncertem, na kterém zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa a Čajkovského Patetická v podání České filharmonie a dirigenta Semyona Bychkova.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat