Baletní panorama Pavla Juráše (142)

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Tentoraz:

 • Už je tu: Zlatá Praha 2015
 • Jiří Kylián v Prahe
 • Výročie Taneční konzervatoře hl. m. Prahy
 • Tanečník storočia Malakhov v Košiciach
 • Čo sleduje Davide Dato?

Už je tu: Zlatá Praha 2015
Ani sa to nezdá, ale čas utiekol ako voda a je tu späť jedinečný festival Zlatá Praha. Ten môže priniesť všetkým, ktorí nemajú to šťastie cestovať, sledovať Arte, Mezzo a ďalšie artové stanice vysokej kvality, kontakt s najpozoruhodnejšími baletnými a tanečnými inscenáciami. Niet nikoho povolanejšieho ako je projektová koordinátorka ČT art Johana Mücková, ktorá si medzi plnými rukami práce našla čas pre Panorámu, aby vypichla dôležité baletné programy, ktoré aj ona obľubuje a zaraďuje do programovej skladby. Hovorili sme samozrejme hlavne o bohatom baletnom a tanečnom programe.Johana Mücková a Daria Klimentová na Zlaté Prahe
Zlatá Praha – to je celoštátny unikát a v európskom meradle tiež nevídaný projekt… Je možno aj nedocenený s ohľadom na fakt, že zadarmo prináša možnosť vidieť mimoriadne tanečné a baletné inscenácie, ktoré sú skutočným divadlom…

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, který pořádá Česká televize, je opravdu unikátem. Má dlouholetou tradici a respektovaný status, a to jak v Čechách, tak i v zahraničí. Letošní dvaapadesátý ročník čeká zásadní změna – poprvé se bude konat na Nové scéně Národního divadla a v jejím nejbližším okolí. Festival tím získává další významný rozměr. Nejen televizní diváci, ale i návštěvníci divadla se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i nejnovějších televizních snímků o hudbě a tanci z celého světa. V takovém množství a kvalitě je totiž nikde jinde než na Zlaté Praze neuvidí. Mnohé z pořadů, které natočili renomovaní režiséři v průběhu posledního roku, zatím dokonce neměly ani premiéru v evropských televizích.

Áno, presne to som myslel, jedinečná ponuka, vlastne súkromne si prezerať pôsobivé inscenácie a vychutnať si ich. Koľký rok ste už vy zapojená a vaša osobná láska k baletu tiež pomáha vysokej kvalite nielen videí, ale aj sprievodného programu a získavaniu renomovaných hosťov?

Zlatou Prahu letos dramaturgicky připravuji a organizuji již popáté. Je to taková moje srdeční záležitost. Sama jsem se mnoho let tanci profesionálně věnovala (absolvovala jsem pražskou Taneční konzervatoř a několik let tančila v Národním divadle), zaměření festivalu je mi proto velmi blízké. Samozřejmě, že mi láska k tanci a hudbě a znalost prostředí, z něhož jsem vzešla, v mé práci hodně pomáhá.

Jsem ráda, že se do oceňované mezinárodní soutěže Zlaté Prahy stále přihlašují ty nejlepší hudební a taneční pořady z celého světa. Letos jich ve dvou festivalových kategoriích (Dokument a Performing arts) soutěží hned dvaasedmdesát a špičkové pořady pocházejí z dílny rovných čtyřiceti televizních společností a produkcí. Hodnotí je pětičlenná odborná mezinárodní porota. Každoročně ty nejlepší snímky vysíláme na obrazovkách České televize.

ČT art zakúpi a vysiela ocenený program, ale aj zaujímavé súťažné či mimo súťažné snímky. Na čo sa tento rok baletný divák môže tešiť?

Ráda bych upozornila například na překrásnou inscenaci na Shakespearovo nesmrtelné téma v choreografii Matse Eka – Julie & Romeo. Ek je geniální vypravěč a netradičně pojatý klasický příběh má v jeho podání velmi silnou divadelní poetiku. Tento pořad získal vloni jednu z hlavních festivalových cen – Český křišťál v kategorii Performing arts. Premiérově ho vysíláme v pondělí 28. září ve 20:20 na ČT art.

Vynikajúca správa, lebo DVD s touto poslednou, mnohými označovanou majstrovskou inscenáciou Eka po Labuťom jazere, Giselle, Carmen akoby uzatvárala jeho umelecký pohľad na adaptácie titulov, ktoré vyzerajú posvätne a nedostupne, nie je dlho ani na trhu s DVD. Takže pravidelní pondelkoví čitatelia nezabudnite, že je to už večer. Názov Júlia & Romeo nie je chyba, ale dramaturgický zámer. Úmyselne som spomenul hviezdnych hostí, pretože za tým sú hodiny a hodiny námahy, dlho dopredu vyjednávania a organizovania…

V posledních letech jsme na Zlaté Praze přivítali například Angelina Preljocaje, Nacha Duata, Jiřího a Ottu Bubeníčky, Dariu Klimentovou, Johna Neumeiera či již zmíněného Matse Eka. Byly to nezapomenutelné chvíle a ano, příjezdu každého z tak významných hostů předchází mnoho měsíců příprav. Velmi si vážím toho, že letos naše pozvání přijal světoznámý choreograf Jiří Kylián. S ním jsem o jeho účasti intenzivně jednala od počátku roku. Poprvé jsme se setkali zjara v Praze na jedné novinářské projekci, slovo dalo slovo, podařilo se sladit mistrovy termíny a na festival přijede. 30. září má premiéru své inscenace Gods and Dogs v Curychu, odkud už má namířeno s jednou zastávkou v Mnichově přímo do Prahy. Dorazí 2. října odpoledne. Věřím, že se nepřihodí nějaká nečekaná nepříjemnost, a že Jiřího Kyliána večer uvítá k prasknutí nabitý velký sál Nové scény. Jako čestný host se zúčastní české premiéry koprodukčního snímku režiséra Martina Kubaly Jiří Kylián. Nový dokument mapuje dva týdny závěrečných příprav posledního nastudování Kyliánových choreografií pro Nederlands Dans Theater, tedy jakési rozloučení se scénou divadla, které vybudoval, a se souborem, který dovedl za třicet let k celosvětové slávě. Během večera budou představena další dvě filmová díla, na nichž se mistr autorsky sám podílel – krátké filmy Schwarzfahrer a Between Entrance and Exit, a po projekcích bude následovat diskuse. Takže chcete-li se s Jiřím Kyliánem setkat osobně a zeptat se ho na cokoliv budete chtít, budete mít tento pátek jedinečnou možnost.Jiří Kylián (foto Serge Ligtenberg)Tak to je skutočne lahôdka, lebo prehovoriť majstra, aby vo svojom nabitom kalendári zašiel do Prahy a zúčastnil sa nejakej akcie nie je také samozrejmé, a rozhodne to nie je tým, že by slávny český rodák záujem nemal. Takže ako hovoria dnešní mladí, veľký rešpekt a dúfam, že sa nič nestane a Jiřího Kyliána skutočne divák zažije na vlastné oči. Platí stále, že diváci sami v boxoch sledujú čo chcú a bezplatne šmejdia vo videotéke?

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Mohlo by vás zajímat