Baletní panorama Pavla Juráše (142)

Tentoraz:

  • Už je tu: Zlatá Praha 2015
  • Jiří Kylián v Prahe
  • Výročie Taneční konzervatoře hl. m. Prahy
  • Tanečník storočia Malakhov v Košiciach
  • Čo sleduje Davide Dato?

Už je tu: Zlatá Praha 2015
Ani sa to nezdá, ale čas utiekol ako voda a je tu späť jedinečný festival Zlatá Praha. Ten môže priniesť všetkým, ktorí nemajú to šťastie cestovať, sledovať Arte, Mezzo a ďalšie artové stanice vysokej kvality, kontakt s najpozoruhodnejšími baletnými a tanečnými inscenáciami. Niet nikoho povolanejšieho ako je projektová koordinátorka ČT art Johana Mücková, ktorá si medzi plnými rukami práce našla čas pre Panorámu, aby vypichla dôležité baletné programy, ktoré aj ona obľubuje a zaraďuje do programovej skladby. Hovorili sme samozrejme hlavne o bohatom baletnom a tanečnom programe.Johana Mücková a Daria Klimentová na Zlaté Prahe
Zlatá Praha – to je celoštátny unikát a v európskom meradle tiež nevídaný projekt… Je možno aj nedocenený s ohľadom na fakt, že zadarmo prináša možnosť vidieť mimoriadne tanečné a baletné inscenácie, ktoré sú skutočným divadlom…

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, který pořádá Česká televize, je opravdu unikátem. Má dlouholetou tradici a respektovaný status, a to jak v Čechách, tak i v zahraničí. Letošní dvaapadesátý ročník čeká zásadní změna – poprvé se bude konat na Nové scéně Národního divadla a v jejím nejbližším okolí. Festival tím získává další významný rozměr. Nejen televizní diváci, ale i návštěvníci divadla se mohou těšit na řadu hvězdných jmen, živých vystoupení i nejnovějších televizních snímků o hudbě a tanci z celého světa. V takovém množství a kvalitě je totiž nikde jinde než na Zlaté Praze neuvidí. Mnohé z pořadů, které natočili renomovaní režiséři v průběhu posledního roku, zatím dokonce neměly ani premiéru v evropských televizích.

Áno, presne to som myslel, jedinečná ponuka, vlastne súkromne si prezerať pôsobivé inscenácie a vychutnať si ich. Koľký rok ste už vy zapojená a vaša osobná láska k baletu tiež pomáha vysokej kvalite nielen videí, ale aj sprievodného programu a získavaniu renomovaných hosťov?

Zlatou Prahu letos dramaturgicky připravuji a organizuji již popáté. Je to taková moje srdeční záležitost. Sama jsem se mnoho let tanci profesionálně věnovala (absolvovala jsem pražskou Taneční konzervatoř a několik let tančila v Národním divadle), zaměření festivalu je mi proto velmi blízké. Samozřejmě, že mi láska k tanci a hudbě a znalost prostředí, z něhož jsem vzešla, v mé práci hodně pomáhá.

Jsem ráda, že se do oceňované mezinárodní soutěže Zlaté Prahy stále přihlašují ty nejlepší hudební a taneční pořady z celého světa. Letos jich ve dvou festivalových kategoriích (Dokument a Performing arts) soutěží hned dvaasedmdesát a špičkové pořady pocházejí z dílny rovných čtyřiceti televizních společností a produkcí. Hodnotí je pětičlenná odborná mezinárodní porota. Každoročně ty nejlepší snímky vysíláme na obrazovkách České televize.

ČT art zakúpi a vysiela ocenený program, ale aj zaujímavé súťažné či mimo súťažné snímky. Na čo sa tento rok baletný divák môže tešiť?

Ráda bych upozornila například na překrásnou inscenaci na Shakespearovo nesmrtelné téma v choreografii Matse Eka – Julie & Romeo. Ek je geniální vypravěč a netradičně pojatý klasický příběh má v jeho podání velmi silnou divadelní poetiku. Tento pořad získal vloni jednu z hlavních festivalových cen – Český křišťál v kategorii Performing arts. Premiérově ho vysíláme v pondělí 28. září ve 20:20 na ČT art.

Vynikajúca správa, lebo DVD s touto poslednou, mnohými označovanou majstrovskou inscenáciou Eka po Labuťom jazere, Giselle, Carmen akoby uzatvárala jeho umelecký pohľad na adaptácie titulov, ktoré vyzerajú posvätne a nedostupne, nie je dlho ani na trhu s DVD. Takže pravidelní pondelkoví čitatelia nezabudnite, že je to už večer. Názov Júlia & Romeo nie je chyba, ale dramaturgický zámer. Úmyselne som spomenul hviezdnych hostí, pretože za tým sú hodiny a hodiny námahy, dlho dopredu vyjednávania a organizovania…

V posledních letech jsme na Zlaté Praze přivítali například Angelina Preljocaje, Nacha Duata, Jiřího a Ottu Bubeníčky, Dariu Klimentovou, Johna Neumeiera či již zmíněného Matse Eka. Byly to nezapomenutelné chvíle a ano, příjezdu každého z tak významných hostů předchází mnoho měsíců příprav. Velmi si vážím toho, že letos naše pozvání přijal světoznámý choreograf Jiří Kylián. S ním jsem o jeho účasti intenzivně jednala od počátku roku. Poprvé jsme se setkali zjara v Praze na jedné novinářské projekci, slovo dalo slovo, podařilo se sladit mistrovy termíny a na festival přijede. 30. září má premiéru své inscenace Gods and Dogs v Curychu, odkud už má namířeno s jednou zastávkou v Mnichově přímo do Prahy. Dorazí 2. října odpoledne. Věřím, že se nepřihodí nějaká nečekaná nepříjemnost, a že Jiřího Kyliána večer uvítá k prasknutí nabitý velký sál Nové scény. Jako čestný host se zúčastní české premiéry koprodukčního snímku režiséra Martina Kubaly Jiří Kylián. Nový dokument mapuje dva týdny závěrečných příprav posledního nastudování Kyliánových choreografií pro Nederlands Dans Theater, tedy jakési rozloučení se scénou divadla, které vybudoval, a se souborem, který dovedl za třicet let k celosvětové slávě. Během večera budou představena další dvě filmová díla, na nichž se mistr autorsky sám podílel – krátké filmy Schwarzfahrer a Between Entrance and Exit, a po projekcích bude následovat diskuse. Takže chcete-li se s Jiřím Kyliánem setkat osobně a zeptat se ho na cokoliv budete chtít, budete mít tento pátek jedinečnou možnost.Jiří Kylián (foto Serge Ligtenberg)Tak to je skutočne lahôdka, lebo prehovoriť majstra, aby vo svojom nabitom kalendári zašiel do Prahy a zúčastnil sa nejakej akcie nie je také samozrejmé, a rozhodne to nie je tým, že by slávny český rodák záujem nemal. Takže ako hovoria dnešní mladí, veľký rešpekt a dúfam, že sa nič nestane a Jiřího Kyliána skutočne divák zažije na vlastné oči. Platí stále, že diváci sami v boxoch sledujú čo chcú a bezplatne šmejdia vo videotéke?

Ano. Návštěvníkům Nové scény festival zdarma nabídne ke zhlédnutí – ve čtyřiceti instalovaných videoboxech či na vlastních zařízeních prostřednictvím lokální wi-fi sítě – všechny soutěžní hudební a taneční snímky, které se utkají o titul Grand Prix Golden Prague. Pro letošek chystáme kromě individuálních projekcí i novinku, třídenní promítání vybraných snímků v pražském multikině Cinestar Anděl. I to je zcela zdarma.

Úžasné. Okrem základu a gro festivalu na Novej scéne Národného divadla, aké ďalšie zaujímavosti čakajú návštevníkov?

Letos toho bude hodně. V rámci doprovodného programu Zlaté Prahy připravujeme na Nákladovém nádraží Žižkov sérii akcí, kterou jsme nazvali ČT art naživo. Ve čtvrtek 1. října se představí Street Zone, party plná battlů, tanečníků, workshopů, beatboxu a DJs, zkrátka všeho, co ke streetu patří. Následující den se budeme věnovat populárnímu tanečnímu stylu „contemporary dance“ a aktuálnímu dění na české scéně v této oblasti. Připravili jsme workshop Site Specific, který bude zkoumat propojení zkušených tanečníků a tanečních laiků – je tedy určen všem. Poté návštěvníky čeká představení Young Fragments, diskuze a večerní party. V sobotu 3. října pak prostor ožije swingem. Přiblížíme vývoj tohoto tanečního stylu od dvacátých let až po současnost, představíme tanečníky i živou kapelu. Taneční ukázky bude střídat vedená tančírna, v rámci které zájemce naučí Zdeněk Pilecký – průkopník české swingové scény – všechny základní swingové kroky. A ani na těchto třech večerech nebudou chybět filmové projekce zahraničních snímků.

Zaujímavý, širší rozptyl tanečných žánrov, ale zatiaľ sa trochu utajene koná v rámci festivalu významný galakoncert k jubileu 70 rokov Taneční konzervatoře hl. m. Prahy s vystúpením absolventov, ktorí dobyli a dobýjajú svetové scény a prídu k pocte svojej alma mater do Prahy…

Sérii slavnostních „zlatopražských“ večerů na Nové scéně zahájí 30. září právě galapředstavení k jubilejnímu sedmdesátému výročí založení Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, jedné z nejprestižnějších českých uměleckých škol. Ve večeru se představí nejen studenti školy a členové souboru Bohemia Balet, ale i její úspěšní absolventi – podařilo se dát dohromady skvělé obsazení. Přijede Lukáš Slavický, Zuzana Zahradníková, Radka Příhodová, Adam Zvonař, z dalších hvězd zatančí například Barbora Kohoutková, Jiří Kodym, Ondřej Vinklát nebo Štěpán Pechar.

Luxusné obsadenie. Vynikajúci počin. Tento rok má festival aj zaujímavý presah do živých produkcií, ktoré síce nie sú opäť baletné, ale patria ak sa nemýlim k vrcholu kultúrneho života.

Na pátek 2. října jsme kromě večera Jiřího Kyliána připravili i komorní recitál legendy světové opery Soni Červené, který Česká televize současně natáčí. V rámci Zlaté Prahy se také představí slavní absolventi Akademie múzických umění, která také letos slaví sedmdesát let od svého vzniku. Mezi partnerské večery festivalu pak patří Zahajovací koncert 120. sezony České filharmonie v Rudolfinu a slavnostní premiéra Belliniho opery Norma ve Státní opeře. Náš program je tedy opravdu nabitý.Johana Mücková a Jiří KyliánSpomenuli sme koncert Taneční konzervatoře hl. m. Prahy v úvode slávnostných večerov a aký bude tohtoročný slávnostný záver?

Ještě před tím, než se k němu dostanu, tak bych chtěla upozornit na jakési vyvrcholení doprovodného programu festivalu – Zlatý den Zlaté Prahy. Ten v sobotu 3. října přinese bohatý celodenní program na piazzettě Národního divadla. Na hlavním jevišti se představí jazzové koncerty, ukázky repertoáru tanečních konzervatoří a taneční katedry AMU, choreografie z připravované premiéry Pražského komorního baletu, pantomimická vystoupení a ukázky různých tanečních stylů. Adéla Pollertová povede Baletní dílnu Baletu Národního divadla. Ve workshopovém prostoru budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet si otevřené lekce street dance, salsy, argentinského tanga či contemporary latino. Chystáme i prohlídky historické budovy Národního divadla. Celodenní program bude ukončen otevřenou tančírnou a společným tanečním flashmobem. A finální tečkou za tímto dnem bude netradiční akrobatické vystoupení, tak zvané Cyr wheel a Wall Dance. Piazzetta bude zkrátka žít hudbou a tancem a já doufám, že nám bude přát i počasí.

A večerné vyhlásenie výsledkov 52. ročníka Zlatej Prahy?

Zlatou Prahu uzavře v sobotu večer velké finále – slavnostní vyhlášení výsledků a program složený z toho nejlepšího ze současné české taneční a hudební scény, který v přímém přenosu vysíláme na ČT art. Během galavečera budou uděleny hlavní festivalové ceny vítězným snímkům, Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a speciální Cena za celoživotní dílo Soně Červené. Hned po přímém přenosu odvysíláme vítězný pořad dvaapadesátého ročníku Zlaté Prahy. Vloni získal Grand Prix dánský snímek Disportét, film, který vypráví o práci choreografa Nacha Duata a velmi intimním způsobem nahlíží na nenadálou změnu v jeho kariéře a hledání nové profesní cesty. Jsem moc zvědavá, který film vyhraje letos. Sama mám samozřejmě několik osobních tipů.

Ešte nezabudnime zdôrazniť, že:

Všechny akce jsou zadarmo!
***

Johana Mücková mi ešte odkazuje s úsmevom: „Ať se lidé na Zlatou Prahu nebojí přijít!“. Správne! Ja ešte zdôrazním pozvanie na jubilejný koncert konzervatória. Jeho dlhoročný riaditeľ a vedúca osobnosť českej tuzemskej baletnej scény Jaroslav Slavický hovorí: „V tomto roce si totiž připomínáme sedmdesáté výročí vzniku školy, která je nejstarší vzdělávací institucí v oboru tanec v České republice a jejíž činností byly položeny základy profesionální přípravy mladých tanečních umělců v naší republice. Za dobu své existence vychovala škola několik generací tanečních umělců, kteří se uplatňují na domácích i zahraničních scénách. Těším se, že společně vytvoříme nezaměnitelnou „zlatopražskou“ tvůrčí atmosféru.“ Gala večer by pre mimo pražských divákov mali naživo streamovať nové médiá ČT.

Baletný program sa bude venovať Stravinského Sväteniu jari z pohľadu histórie, rituálov, etnografie. Iný dokument priblíži najslávnejšiu švédsku choreografku moderného tanca Helenu Franzén. Pre lepšie pochopenie moderných inscenácií napríklad Čajkovského baletov, môže divákovi rozšíriť obzory dokument Čajkovského acta – spovede skladateľa. Film prenáša postavu ruského skladateľa z obrazu národného hrdinu do dnešnej doby a vykresľuje emocionálny, psychologický portrét človeka, ktorý bojuje so sebou samotným. Odhaľuje Čajkovského homosexualitu v ostrom protiklade k homofóbnemu prostrediu. Renomovaní umelci naprieč žánrami hovoria o svojich najtajnejších pocitoch pri dotyku s Čajkovského uragánom emócií v jeho radostno-bôľnej hudbe. Celú inscenáciu Labutieho jazera prezentuje Alexander Ekman, nie však na Čajkovského hudbu. Jedinečný zážitok nielen z tanečníkov, ale aj z päťtisíc litrov vody, ktorými je zatopená scéna, stojí za videnie (tu). Pre milovníkov extravagancie a rôznorodosti je v ponuke dokument o autentickom flamengu – moderná inscenácia Jarné cvičenie, ktorá bola inšpirovaná konferenciou, ktorú v roku 1951 usporiadal Martin Heidegger či inscenácia Pixel, ktorá prezentuje strhujúce možnosti spojenia tanca a digitálneho umenia v projekte Mourada Merzoukiho, Adriena Mondotoma a Claire Bardainne. Mourad Merzouki, Adrien Mondot a Claire Bardainne - PixelPohybovo vzrušujúce orgie spolu so svetlom a zvukom isto pripravil aj Robert Wilson, ktorý v bývalej továrni na ponorky v Talline inscenoval Adamove pašie Arvo Pärta, ktoré zahŕňajú majstrovské diela skladateľa ako Tabula rasa, Adamov nárek, Miserere, či svetovú premiéru novej kompozície pre tento večer s titulom Sequentia.

Tanečníci progresívneho súboru z Lyonu sa predstavia v inscenácii Atvakhabarské rapsódie. Karl Biscuit a Marcia Bellos diváka zavedú do svojho imaginárneho sveta plného kaleidoskopických vizuálnych efektov, ktorý zastrešuje futuristické vízie, žáner fantasy príbehu, sofistikované obrazy. V dejovej linke pátrania po filmárovi Emilovi Prokopovi, ktorý zmizol behom expedície, rozohrajú celé svoje tanečné mystérium. Klasičkou medzi modernistami a spomenutými tvorcami je už legenda Anne Teresa De Keersmaeker. Zlatá Praha ponúka jej inscenáciu Dážď. Intenzívne a vyhranené umelecké dielo na hudbu Steva Reicha, ktorú naživo hrá súbor Ensemble Ictus a tanečníci v neutíchajúcom rytme životodarnej energie a radosti.

Milovníci vrcholnej baletnej formy ocenia záznam nesmrteľnej MacMillanovej Manon, ktoré vysielali aj niektoré české kiná. Rozlúčkové predstavenie legendárnej hviezdy Aurélie Dupont ako étoile. Môžete vidieť, ako si to poslednýkrát v zlatých portáloch Palais Garnier balerína užila a na domácej pôde sa prevtelila do jednej z top postáv francúzskej literatúry. Kenneth MacMillan: Manon (foto Anna Deniau)Ak máte tanca plné zuby, môžete vidieť aj zaujímavý artový film Soľ o dievčatku, ktorá vyrastá v akomsi kúzelnom svete, ktorý tvorí soľná jaskyňa. Vedľa krištáľových lustrov a filigránov zo soli za perleťovými stenami vidieť žijúce fosílie, tečúcu vodu v mystickom podzemí. Rodičia dievčatka sa pomaly sami menia v soľné sochy. Kým je malá zdá sa jej to kúzelné, ale keď dospieva a sama sa začne premieňať, pochopí, že musí z tohto sveta utiecť. Pozor! Nepliesť si originálny názov Salt s thrillerom o CIA a Angelinou Jolie. Samozrejme, pre dychtivých divákov je v ponuke obrovská škála programov o vážnej hudbe naprieč celými dejinami hudby, opery a rôzne koncerty. Myslím, že ani keby tam človek sedel každý deň celý deň, nestihne vidieť všetko.

Aktuality
Chváliť sa môže balet Štátneho divadla v Košiciach. Podarilo sa im totiž získať pre spoluprácu legendu baletu, tanečníka storočia (svetovou kritikou tak označovaný), vynikajúceho pedagóga Vladimira Malakhova. Ten so súborom starostlivo naštudoval svoju verziu Bajadéry. Či už s jeho verziou súhlasíme, či máme rôzne výhrady, podstata práce je aj mimo kulisy javiska na baletnej sále. Mnoho aj skúsených divadelníkov tieto menšie súbory podceňuje a ťuká si na čelo, prečo siahajú po veľkých, náročných klasických tituloch. Ale v Košiciach spokojne zostúpi z Himalájí osemnásť balerín v tieňoch a efekt je to nevídane krásny v prepychovom interiéri ich rozprávkovej divadelnej budovy. Státne divadlo Košice (foto Pavol Juráš)Malakhov ako perfekcionista svetovej triedy nič neponechal vágne a sformoval dokonale tancujúce teleso. Spoločne dýchajúce dámy corps de baletu, jedinečná atmosféra. Choreografovi výborne pomohol aj dirigent Valentovič, ktorý v pôvodnej Minkusovej partitúre neuveriteľne čaruje. Zvukové finesy a orientálne kaskády zvukov sú očarujúce. Nie je to hybridná verzia Lanchberyho, ale je to priblíženie sa pôvodnému zvuku. Skutočne pôsobivý zážitok. Malakhov sa preukázal ako vynikajúci baletný majster, ktorý veľkými skokmi posunoval latku vyššie a vyššie. Jeho ohnivé nasadenie a pozornosť, ktorú venuje každému gestu či pohľadu, by bola veľkou školou práve aj pre naše veľké súbory, ktoré sa často utápajú vo svojej dokonalosti a sebestrednosti. Malakhov ide tanečníkom ako kolega bez hviezdnych manierov skoro na ruku, ale zároveň ich rafinovane metodicky ako skúsený majster posúva tam, kde je treba. A tak slávnostná premiéra 18. septembra, ktorú v Košiciach navštívil prezident Slovenskej republiky bola mimoriadna. Kedyže u nás v Českej republike prezident navštívil balet? Navyše aj krok riaditeľa divadla Petra Himiča, zveriť gala predstavenie k sedemdesiatemu výročiu založenia divadla vo východoslovenskej metropole baletnému súboru, je v hegemónii českých operných gala a pitoreskných činoherných „barovaniach“ krok viac než viacznačný. Súbor má tak titul, na ktorom môže rásť z reprízy k repríze a zdokonaľovať svoje technické možnosti, približovať sa pravde v javiskovom prejave a potešiť svojich divákov titulom, ktorý nekladie úlohu náročného vnímania publiku, ale náročnosť kladie sám sebe pri každom zdvihnutí opony.

Čo sleduje
Davide Dato (foto Matoni)Dnešným hosťom je mladý a sympatický „sused“ z viedenského Štátneho baletu Davide Dato. Ten v minulej sezóne exceloval v novej premiére v balete Johna Neumeiera Legenda o Jozefovi ako Jozef. K tejto premiére mu dramaturgia pripravila aj krátky dokument.

Dato predviedol dych berúci výkon nad hranicou technickej bravúry, nad limitom fyzických možností tela a zároveň mystický herecký výkon o biblickom chlapčekovi, ktorého prísny starozákonný Hospodin vystaví životnej skúške. Vedľa toho zase v iných postavách celkom inými princípmi umeleckej tvorby tanečník prezentuje svoj talent a osobitosť. Davide sám akoby dramaturgicky vyhmatol tohtoročný veľký cyklus o konci tanečnej legendy Mademoiselle Non. Zabudli ste kto to je? (tu)

„Milujem Guillem! Milujem jej slová. Milujem jej odhodlanie! Pozerám sa znovu a znovu na jej videá“, hovorí tanečník.

Už 29. októbra môžete Davide Data vidieť v novej premiére viedenského top súboru. V balete Jerome Robbinsa The Four Seasons mu zverili úlohu Pucka. Tento jedinečný balet premiérovaný New York City Balletom v roku 1979 na zaujímavú koláž Verdiho hudby, ktorá obsahuje baletnú hudbu zo Sicílskych nešpor doplnenú Lombarďanmi a Trubadúrom, je úžasný majstrovský kus choreografa. Vo Viedni ho doplnili Modrofúzom od Stephana Thossa (tu) a dramaturgia umožňuje milovníkom top hviezdy choreografie Christophera Wheeldona stretnúť sa s ním bližšie, aj s jeho dvorným skladateľom Joby Talbotom vo Fool’s Paradise. Skutočne interdisciplinárny baletný top večer čaká u našich susedov. Túto sezónu sa večer hrá len päťkrát, takže neváhajte s nákupom vstupeniek, lebo vo Viedni získať miesto na sedenie do slávneho domu na Ringu nie je vôbec jednoduché.

Foto: archiv Zlatá Praha, Serge Ligtenberg, Anna Deniau, Pavol Juráš, Matoni

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat