Týden s hudbou (128)
Co přinese tento týden
Zahraničí
V pátek 16. října uvede opera Státního divadla Košice první premiéru nové divadelní sezony 2015/2016. Bude jí Trubadúr Giuseppe Verdiho v hudebním nastudování Petra Valentoviče a v režii Zuzany Gilhuus, která je též autorkou scény a kostýmů. V hlavních rolích se představí Marek Gurbaľ a Ludovik Kendi (Luna), Jana Havranová a Tatiana Paľovčíková (Leonora), Eliška Weissová v alternaci s Jitkou Zerhauovou v roli Azuceny, Martin Gurbaľ a Michal Onufer (Ferrando) a Manrica budou zpívat Jaroslav Dvorský, Boldizsár László a Titusz Tóbisz.
První premiérou Státní opery v Banské Bystrici v nové divadelní sezoně bude v pátek 16. října Rigoletto Giuseppe Verdiho. Drama na motivy románu Victora Huga Král se baví bude tentokrát uvedeno pod režijním vedením Anny Osipenko. Inscenační tým dále tvoří dirigent Marián Vach, scénograf Viktor Grigorev, kostýmní výtvarnice Vera Marinina. Na pohybové spolupráci se podílel Michail Čajkasov, sbor řídí Iveta Popovičová. V hlavních rolích se představí Martin Popovič v alternaci se Zoltánem Vongreyem v roli Rigoletta; Katarína Procházková a Mariana Hochelová nastudovaly roli Gildy, Robert Smiščík se v úloze Vévody bude střídat s Dušanem Šimo. Rigoletto je zároveň úvodním představením Banskobystrických hudebních dní, které budou probíhat od 16. do 23. října.
Praha
Na pondělním koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu ve Smetanově síni Obecního domu zazní skladby Gershwina, Poulenca, Coplanda a Merty. Podtitul večera je „Od opery k rapu“ a pod vedením Jiřího Petrdlíka na něm vystoupí Michaela Jančaříková (soprán), Oto Klempíř a James Cole (rap), Bára Štěpánová a Jan Šťastný (recitace).
Dramaturgie patnáctého ročníku Barokních podvečerů se zaměří na významný fenomén českého hudebního života v baroku – šlechtice-mecenáše a šlechtice-umělce – a představí hudbu mistrů, kteří působili v kapelách při aristokratických sídlech nebo u panovnického dvora. Podzimní řada začíná v pondělí 12. října koncertem Gradus ad Parnassum, který se koná v Letním refektáři Strahovského kláštera. Skladby Giovanniho Priuliho, Johanna Josepha Fuxe, Giovanniho Pierluigiho da Palestriny, Pietra Lappiho a dalších přednesou Cappella Mariana, Collegium Marianum a Capella Ornamentata. Program s nimi nastudoval Vojtěch Semerád.

Struny podzimu poctí svou návštěvou další ze současných skladatelů – po loňském setkání se Stevem Reichem se může festivalové publikum těšit na postminimalistického Davida Langa a provedení jeho díla oceněného Pulitzerovou cenou, totiž novodobých pašijí na motivy Andersenovy pohádky, ozvláštněných chrámovou atmosférou vítkovského památníku. Koncert je naplánován na pondělí 12. října. V tom týdnu se festival Struny podzimu bude věnovat též dětem: od pátku 16. do neděle 18. října proběhne v divadle Minor a na Novoměstské radnici víkend pro zvídavé děti a hravé rodiče, pro které je připraven program v podobě koncertů, představení, workshopů, dílniček a dalších aktivit.
Již čtyřiadvacátý ročník komorního cyklu koncertů Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, zahájí v úterý 13. října vystoupení italského souboru Interpreti Veneziani s hostitelem Václavem Hudečkem, který navíc v tento večer obdrží z rukou italského velvyslance J. E. Alda Amatiho prestižní Řád italské hvězdy. Koncert se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina a odstartuje další pokračování této koncertní série, která v nové sezoně nabídne sedmero setkání.

Již podruhé se uskuteční Zelenka Festival Praha, a to od úterý 13. do pátku 16. října. Pořadatelem je Ensemble Inégal, který v čele s dirigentem Adamem Viktorou intenzivně šíří odkaz českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Na programu je hudba tohoto skladatele v podání souborů Ensemble Inégal a Ensemble Marsyas. Dále vystoupí italský kontratenorista Filippo Mineccia, sopranistka Gabriela Eibenová, hráč na lesní roh Radek Baborák či anglický fagotista Peter Whelan. Součástí letošního programu Zelenka Festivalu Praha je i jednodenní konference s nejvýznamnějšími představiteli současného „zelenkovského“ výzkumu z České republiky, Austrálie, Islandu a Německa, prezentující dosud nepublikované badatelské poznatky zaměřené na život a dílo skladatele. Koncerty proběhnou v Rytířském sále Velkopřevorského paláce a v kostele Panny Marie pod řetězem.
Cyklus Krása dneška PKF – Prague Philharmonia v této sezoně začíná v úterý 13. října v Experimentálním prostoru NoD koncertem Jaroslav Ježek (1906–1942) – Český avantgardismus. Vystoupí Hana Kubisová (housle), Václav Mácha (klavír), Lucie Hájková (soprán) a Dechové kvinteto PKF – Prague Philharmonia. Hosty večera budou operní pěvkyně Soňa Červená a literární historik, publicista František Cinger. Zazní Ježkovy skladby Sonáta pro housle a klavír, Dechový kvintet a výběr z jeho písňové tvorby.

V úterý 13. října v kostele sv. Šimona a Judy uvede Musica Florea pod vedením Marka Štryncla Bachovu Mši h moll v netradičním, přesto však původním komorním obsazení, které dá nejlépe vyniknout skutečným Bachovým kompozičním záměrům. Bach v ní shrnul vše ze svého zaujetí tradičním chorálem a náboženstvím a výsledek pak vybrousil do nejvyšší technické dokonalosti. Sólových partů se ujmou Michaela Šrůmová, Irena Troupová, Alena Hellerová, Jan Mikušek, Daniela Čermáková, Jaroslav Březina, Čeněk Svoboda, David Nykl a Aleš Procházka. Následně v sobotu 17. října v kostele sv. Mikuláše na Malostranském náměstí vystoupí se souborem Musica Florea Roman Janál s programem Virtuózní árie českého klasicismu. Koncert se zaměří na tu oblast zejména české duchovní tvorby konce osmnáctého století, jež není doposud systematicky probádaná. „Operní inspirace“ této doby nebývale ovlivnily i chrámovou produkci. Dosvědčit to může i program koncertu, na kterém zazní například skladby Josefa Myslivečka, Františka Xavera Brixiho nebo Jana Křtitele Vaňhala.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]