Týden s hudbou (129)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Skladby George Enescu, Dmitrije Šostakoviče a Sergeje Rachmaninova zazní na abonentním večeru Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 19. října ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Sólové party přednesou patnáctiletý korejský klavírista Joy Hyuk Lee a šestnáctiletý trumpetista Vilém Hofbauer. Dirigovat bude současný šéfdirigent Rumunského rozhlasového orchestru Tiberiu Soare. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas Vltava, na přestávku je naplánován rozhovor Stanislavy Střelcové s trumpetistou Vilémem Hofbauerem.

Tiberiu Soare (foto Virgil Oprina)
Tiberiu Soare (foto Virgil Oprina)

V úterý 20. října v rámci festivalu Struny podzimu se v Českém muzeu hudby uskuteční koncert korsické skupiny A Filetta v dialogu se zpěvy z orientálního světa libanonské zpěvačky Fadiy Tomb El-Hage. Cameron Carpenter mění zažité představy o varhanách coby koncertním nástroji. Jeho na míru postavené digitální „cestovní“ varhany jakoby „vysvobozují“ nástroj ze zažitého sepětí s kostelním prostředím i repertoárem; přiveze je na svůj festivalový koncert, který se bude konat v neděli 25. října ve Foru Karlín. Kateřina Chroboková alias Katt si dala podle vlastního návrhu postavit mobilní varhany využívající nahrané zvuky píšťalových varhan. Setkání těchto dvou rozdílných interpretačních osobností se uskuteční v neděli opět ve Foru Karlín od 22 hodin.

V roce 2015 slaví soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 deset let své existence. Se sezonou 2015/2016 se rozhodly rozšířit místa svého působení o prostor kostela sv. Anny – Pražské křižovatky na Starém městě. Ve středu 21. a ve čtvrtek 22. října se zde uskuteční zahajovací koncerty nové sezony, na kterých zazní skladba Claudia Monteverdiho Vespro della beata Vergine.

Dvě málo známé opery velkých ruských mistrů budou novým repertoárových přírůstkem Opery Národního divadla. V historické budově se premiéra Čajkovského opery Jolanta a Stravinského opery Slavík uskuteční ve čtvrtek 22. října 2015 v hudebním nastudování britského dirigenta Jana Lathama-Koeniga a v režii Dominika Beneše. Scéna je dílem Martina Černého, kostýmy navrhla Zuzana Přidalová. V hlavní roli Slavíka se alternují Milena Arsovska a Olga Jelínková, v roli Jolanty Dana Burešová a Veronika Dzhioeva.

Igor Stravinskij: Slavík / Petr Iljič Čajkovskij: Jolanta (vizuál) - Národní divadlo Praha (foto ND Praha)
Igor Stravinskij: Slavík / Petr Iljič Čajkovskij: Jolanta (vizuál) – Národní divadlo Praha (foto ND Praha)

PKF – Prague Philharmonia nabídne v sobotu 24. října 2015 v 10 a ve 12 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina další koncerty pro děti. Tentokrát Vivaldi tě pobaví, čtyři doby představí. V rámci koncertu zazní i hymna celého cyklu Muzikanti, kterou na míru dětským pořadům složil Pavel Jurkovič na text Jiřího Žáčka. Spolu s PKF – Prague Philharmonia účinkují dirigent Petr Chromčák, Nikola Pádivá a Filip Sychra.

Od založení Foerstrova komorního pěveckého sdružení letos uplynulo čtyřicet let. Na oslavu tohoto jubilea pořádá pražský ženský sbor v neděli 25. října koncert ve Velkém sále Paláce Žofín. Soubor pod vedením svého sbormistra Jaroslava Brycha přednese například výběr písní Antonína Dvořáka Moravské dvojzpěvy a několik moravských písní ze sborového cyklu Klementa Slavického Šohajé. O klavírní doprovod se postará Daniel Wiesner. Vrcholem koncertu bude uvedení české premiéry Mozartovy Korunovační mše C dur v úpravě pro ženský sbor. Jako sólisté vystoupí sopranistka Marie Fajtová, altistka Ludmila Hudečková, tenorista Tomáš Černý a basista Roman Janál. Pěvecké těleso doprovodí Komorní filharmonie Iwasaki.

Regiony
Ve středu 21. října 2015 se v Besedním domě v Brně opět sejde uskupení Brno Contemporary Orchestra pod taktovkou Pavla Šnajdra, aby představilo svůj první koncert letošní abonentní řady s názvem Abstrakce – Koncert pro umění. Jako první zazní Schoenbergova Komorní symfonie op. 9, následovat bude skladba Verborgene Formen Wolfganga Rihma. Orchestr se v tento večer bude věnovat také multimediálnímu přesahu, a to v Koncertě pro orchestr a magnetofonový pás Aloise Piňose. Jako poslední skladba večera zazní From Curious Lands and Spaces Trevora Grahla. Suita je inspirovaná knihou Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.

Pavel Šnajdr (foto BCO)
Pavel Šnajdr (foto BCO)

Ve čtvrtek 22. října v synagoze v Děčíně vystoupí na festivalu Lípa Musica pětičlenný ansámbl Létající rabín, který se zaměřuje na klezmer, tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů. Instrumentální klezmer se v jeho tvorbě prolíná s písněmi v jidiš a dalších jazycích, k nimž kapela tvoří překladem vlastní texty, které – věrny tradici jidiš folklóru – reflektují naši dobu.

Mladí klavíristé do jedenácti let předvedou své nadání při mezinárodní mozartovské soutěži Amadeus v Brně. Za dvaadvacet let existence soutěž přesáhla regionální měřítka a láká účastníky z celé Evropy. Je volně přístupná veřejnosti. Zájemci mohou ve čtvrtek a pátek v Besedním domě sledovat výkony účastníků rozdělených do věkových kategorií, v sobotu pak znovu zahrají laureáti soutěže.

Nové představení s názvem Physical Jerks uvedl v sobotu v divadle Ponec soubor DOT504 Dance Company. Je výsledkem práce autorského páru Paula Blackmana a Christine Gouzelis, kteří v něm vyprávějí o posedlosti zdravým životním stylem, který může své vyznavače dovést až k fyzickým limitům těla. Tvůrci představení ukazují, že posedlost tělesnou dokonalostí je však jen náhražkou za autentickou existenci.

Pucciniho opera Edgar se v Plzni dosud nikdy nehrála. Její historicky první tamní uvedení je naplánováno na sobotu 24. října do Velkého divadla. Režie se ujal ředitel plzeňského divadla Martin Otava, který tuto operu pro české diváky objevil a poprvé uvedl před pěti lety v Liberci. Scénu vytvořil Ján Zavarský, kostýmy Dana Haklová. Hlavní roli ztvární v alternaci Mexičan Rafael Alvaréz a Ital Paolo Lardizzone.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat