Týden s hudbou (130)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
V sobotu 31. října 2015 na radnici v Zittau vystoupí v rámci festivalu Lípa Musica Smetanovo trio s programem Rejcha – Martinů – Smetana.

Smetanovo trio - Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) (foto Smetanovo trio)
Smetanovo trio – Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) (foto Smetanovo trio)

Opera Slovenského národního divadla připravila na sobotu 31. října premiéru opery Leoše Janáčka Věc Makropulos. Inscenační tým tvoří dirigent Tomáš Hanus, režisér Peter Konwitschny, sbormistr Ladislav Kaprinay a Helmut Brade, který vytvořil scénu a kostýmy. Roli Emilie Marty nastudovala Linda Ballová, v dalších rolích vystoupí Pavol Remenár (Jaroslav Prus), Ondrej Šaling (Janek), Ľudovít Ludha (Albert Gregor), Ivan Ožvát (Hauk-Šendorf), Gustáv Beláček (Dr. Kolenatý), Jozef Kundlák (Vítek), Katarína Flórová (Krista).

Česká filharmonie odletěla v sobotu do Japonska, kde odehraje pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka osm koncertů. Vystoupí i v Suntory Hall a NHK Hall v Tokiu. Na programu jsou především skladby českých klasiků. Vedle Mé vlasti Bedřicha Smetany a Novosvětské Antonína Dvořáka si japonští partneři vybrali Pátou symfonii Petra Iljiče Čajkovského, Pátou symfonii Ludviga van Beethovena, Druhý klavírní koncert Sergeje Rachmaninova a Koncert e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Kühnův dětský sbor na přelomu října a listopadu odjede na velké koncertní turné do Austrálie a na Nový Zéland. Nabídne český i evropský sborový repertoár od renesance po dvacáté století. Chybět nebudou díla Antonína Dvořáka či Bohuslava Martinů ani skladby soudobých českých autorů psané přímo pro tento sbor, jakož ani hudebně-taneční pásmo Otmara Máchy Slavnosti jara. „Kühňata“ během tří týdnů odzpívají patnáct koncertů. Mezi plánovanými zastávkami jsou Canberra, Auckland, Wellington, Melbourne a Sydney, kde sbor vystoupí v budově tamní Opery.

Praha
U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu se ve středu 28. října ve Smetanově síni Obecního domu v Praze již podvanácté uskuteční Koncert pro republiku. V provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a pod taktovkou dirigenta Petra Vronského zazní cyklus šesti symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. V den výročí vzniku republiky zpřístupňuje navíc Obecní dům svoje reprezentační prostory široké veřejnosti.

Obecní dům Praha (foto FOK)
Obecní dům Praha (foto FOK)

Druhý ročník Česko-německého symposia pro skladatele a dirigenty se koná od čtvrtka 29. října do neděle 1. listopadu v Praze. Slavnostní otevírací koncert se uskuteční v pátek 30. října v Chrámu u Salvátora (Salvátorská ulice). Zazní na něm mimo jiné nové skladby českých a německých skladatelů, kterými jsou Holmer Becker, Stefan Hippe, Fritz Pilsl, Jürgen Löchter, Pavel Trojan či Eduard Douša, v provedení Ladislava Horáka (akordeon) a Pavla Fiedlera (saxofon). Hlavní program se bude konat v Koncertním sále Pražské konzervatoře v sobotu 31. října. Zde proběhnou workshopy a přednášky, referáty přednesou ředitel Pražské konzervatoře Pavel Trojan, vedoucí akordeonového oddělení Ladislav Horák, skladatel Stefan Hippe (Norimberk) a zástupce pořádající Evropské akordeonové federace Georg Penz (Schwäbisch Gmünd). Vystoupí také německý akordeonový virtuóz Peter Gerter a Norimberský akordeonový soubor pod vedením Markuse Röttiga.

Nürnberger Akkordeon-Ensemble (foto FB Nürnberger Akkordeon-Ensemble)
Nürnberger Akkordeon-Ensemble (foto FB Nürnberger Akkordeon-Ensemble)

Soutěžní hudební festival Mezinárodní akordeonové dny v Praze bude probíhat od čtvrtka 29. října do neděle 1. listopadu v sálech a kostelech hlavního města. Publiku se v pátek 30. října představí především sóloví hráči akordeonu a akordeonové soubory, od 16 hodin v sále Libeňského zámečku a od 19 hodin v Chrámu u Salvátora. V sobotu 31. října se uskuteční hlavní událost festivalu – soutěžní vystoupení bezmála dvou set padesáti akordeonistů z jedenácti zemí světa v rámci dvanácti kategorií v sálech Pražské konzervatoře  v Pálffyovském paláci a v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Vyhlášení výsledků a koncert laureátů soutěže začíná ve 20.30 hodin v hlavním sále.

Mezi 30. říjnem a 7. listopadem se v pražském Rudolfinu uskuteční třetí ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Na pátečním zahajovacím koncertu vystoupí Firkušného žák Yefim Bronfman. Jeho program je složený ze skladeb Prokofjeva a Schumanna. V sobotu zazní na festivalu skladby Chopina a Schuberta v podání Grigorije Sokolova.

Yefim Bronfman (foto Dario Acosta)
Yefim Bronfman (foto Dario Acosta)

Barytonista Martin Bárta vstoupí v sobotu 31. října do inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky Národního divadla v Praze, kde se představí jako Revírník. Zároveň se stal jedním z nominovaných pěvců portálu Opera Plus, který vyhlásil nový ročník svých Výročních cen (hlasovat můžete zde). Janáčkova opera měla v Národním divadle premiéru loni v březnu. Režisér Ondřej Havelka pozměnil jednu z hlavních postav. Revírník se v jeho pojetí z bodrého nekonfliktního staříka stal samolibým suverénem, který si nezodpovědně zahrává s láskou.

Regiony
Podzimní premiéra baletního souboru Národního divadla Brno Made in USA bude věnovaná choreografům žijícím a tvořícím ve Spojených státech amerických. Dílo George Balanchina mělo zásadní vliv na vývoj baletního umění v Americe dvacátého století, večer přinese jeho choreografii Serenade. Olivier Wevers je naopak soudobý tvůrce, bývalý první sólista významných severoamerických baletních souborů; soubor nastudoval jeho choreografii Sofa. Poslední choreografie večera, Lunar Sea – Noir Blanc, je dílem souboru Momix, tanečně pohybových iluzionistů pod uměleckým vedením Mosese Pendletona. Program Made in USA bude mít premiéru ve čtvrtek 29. října v Janáčkově divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat