Týden s hudbou (139)
Co přinese tento týden
Praha
V kostele sv. Anny – Pražská křižovatka se ve čtvrtek 31. prosince uskuteční od 15 a 17 hodin koncerty souborů Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, které pod vedením dirigenta Václava Lukse provedou Bachovy světské kantáty. Ouvertura s Václavem Luksem ke koncertu s názvem Světský Bach začíná ve 14 hodin.
Tradiční Novoroční koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, tentokrát pod taktovkou Jana Kučery, se koná v pátek 1. ledna ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu jsou Dvořákovy Slovanské tance.
Nová posila dirigentského týmu České filharmonie, stálý hostující dirigent Jakub Hrůša, připravil na čtvrtek 31. prosince pro mimořádnou silvestrovskou generální zkoušku a na pátek 1. ledna pro novoroční koncert program, kdy v první polovině zazní Gershwinova Kubánská předehra a Rodrigův Aranjuezský koncert a po přestávce pak Orffova kantáta Carmina Burana. Sólových partů se ujmou Miloš Karadaglić (kytara), Sofia Fomina (soprán), Barry Banks (tenor) a Audun Iversen (bas). Spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Královéhradecký dětský sbor Jitro vedený sbormistrem Jiřím Skopalem.
Regiony
Letošní Novoroční koncert je pro Filharmonii Brno výjimečný. Oslaví při něm šedesát let od svého založení a při této příležitosti odehraje repliku svého vůbec prvního koncertu, který se uskutečnil 1. ledna 1956. Zazní tak Houslový koncert D dur op. 35 Petra Iljiče Čajkovského a také jeho Symfonie č. 6 h moll op. 74 Patetická. Jedinou obměnou oproti původnímu programu je uvedení skladby Miloše Štědroně, která zazní ve světové premiéře. Dílo s názvem Cesta doprovodí promítání černobílé reportáže z britského turné Filharmonie Brno v říjnu 1966. Na pátečním koncertě, který bude dirigovat Ondrej Lenárd, se poprvé v rámci šedesáté sezony představí její sólistka Alina Pogostkina, německá houslistka ruského původu.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Filmová pohádka režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku je neodmyslitelnou součástí německých Vánoc. Letos se ale její fanoušci dočkali nového zpracování – ve čtyřech městech se promítala s živým doprovodem symfonického orchestru. Premiérové představení se uskutečnilo v úterý ve Stuttgartu. Vzhledem k tomu, že původní orchestrální materiály z roku 1972 zmizely v propadlišti dějin, bylo nutno opatřit jejich dokonalou rekonstrukci a zajistit i potřebné filmové kopie, na kterých jsou zachyceny pouze zvukové stopy mluveného slova a ruchů, avšak bez filmové hudby.
Praha
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) den před Štědrým dnem udělil ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) sbormistru Karlu Kosterovi za jeho celoživotní uměleckou práci v oboru sborového zpěvu. Osmdesátiletý laureát stál u zrodu Pěveckého sboru Stěbořice i festivalů duchovní hudby. Sbormistr, zpěvák a varhaník se narodil 31. října 1935 ve Slavkově u Opavy. Větší část svého hudebního vzdělání získal v rámci soukromého studia. Osvojil si hru na klavír, varhany a violoncello. V dospělosti pak absolvoval obory sólový zpěv a dirigování na Lidové konzervatoři v Ostravě. Ministerstvo kultury udílí medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí. Letos ji z rukou ministra převzal například i hudebním skladatel Ennio Morricone.
Chcete vědět, co čtenáři Opery Plus nejraději poslouchají o Vánocích a která ze skladeb je dokáže o svátcích nejvíc potěšit? Výsledky naší ankety najdete zde.
Regiony
Krajský soud v Hradci Králové poslal v úterý na tři roky do vězení varhanáře Vladimíra Grygara, který se podle spisu dopustil dotačního podvodu při stavbě varhan pro Filharmonii Hradec Králové. Soud obžalovanému uložil souhrnný trest za dotační podvod a za daňové delikty, za které mu prostějovský soud původně uložil podmínku. Nový rozsudek zatím není pravomocný. Hradecký soud se případem zabýval potřetí, předchozí verdikty zrušil Vrchní soud v Praze. Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů dokončeny na konci roku 2006. „Peníze, které byly určeny jako dotace na stavbu varhan, byly použité k jinému účelům,“ řekl při zdůvodnění verdiktu předseda senátu Jiří Vacek.
Výročí
Před devadesáti lety, 1. ledna 1935 se narodil Karel Paukert, český varhaník, hobojista a umělecký kurátor, který emigroval do USA a žije v Clevelandu v Ohiu. Vyučoval nejdříve na Washington University v St. Louisu, od roku 1968 byl profesorem varhaní hry na Northwestern v Evanstonu (Chicago), v roce 1974 se stal ředitelem hudební sekce Clevelandskeho muzea a od roku 1976 vyučoval na Hudebním institutu v Clevelandu. Po roce 1989 se do Čech začal pravidelně vracet.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]