Týden s hudbou (147)
Co přinese tento týden
Zahraničí
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů odlétá v pondělí 22. února na týdenní turné do Indie. Po sedmapadesáti letech zde vystoupí jako první český orchestr. Odehraje dva koncerty, v Bombaji a Kalkatě. Filharmonii bude řídit indický dirigent Debašiš Čaudhrí, sólistkou Čajkovského Klavírního koncertu bude Jana Čaudhrí.
Operní soubor Státního divadla Košice připravil na pátek 26. února premiéru barokní opery Georga Friedricha Händela Alcina v hudebním nastudování Marka Štryncla. Představí se mezinárodní obsazení, pro více zpěváků bude Alcina debutem v košické opeře. V postavě Alciny uvidí diváci Michaelu Váradi a Lucii Kašpárkovou, Morganu alternují Mariana Hochelová a Aneta Hollá, v postavě Oronta se představí Maksim Kutsenko a Davide Maggioni, Ruggiera ztvární Viera Kállayová, Anna Manske a Andrea Nemcová, v roli Bradamanteho vystoupí Myroslava Havryliuk a Markéta Cukrová, v postavě Oberta Viktórie Norko-Marková a Maria Taytakova a Melissa zazpívají Marián Lukáč a Marek Gurbaľ. Režisérkou a současně i autorkou scénické výpravy je Linda Keprtová, kostýmy navrhla Danica Hanáková.
Italský skladatel a dirigent Ennio Morricone bude mít od příštího týdne hvězdu na hollywoodském chodníku slávy v Los Angeles. Informoval o tom španělský deník ABC. Na slavnostní odhalení hvězdy číslo 2574 se má v pátek 26. února skladatel filmové hudby dostavit spolu s režisérem Quentinem Tarantinem, který má hvězdu na chodníku celebrit od loňska.

Praha
Čtveřici slovenských pěvců přizval k interpretaci Dvořákova vrcholného duchovního díla Requiem šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Ondrej Lenárd. V pondělí 22. února ve Dvořákově síni Rudolfina se tak hosté i posluchači přímého přenosu Českého rozhlasu Vltava potěší uměním Evy Hornyakové, Terézie Kružliakové, Petera Bergera a Štefana Kocána. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.
Nejvýraznější počiny nového divadla za uplynulý rok zrekapituluje mezinárodní festival Malá inventura. Jeho čtrnáctého ročníku se od pondělí 22. do pondělí 29. února v Praze zúčastní přes sedm desítek regionálních i zahraničních profesionálů. Domovskými scénami budou Studio ALTA, divadla Archa a Ponec, MeetFactory, Motus – produkce divadla Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce a Veletržní palác. V takzvaném “novém divadle” se tvorba a živé umění stávají součástí běžného života. Nabízejí tanec, fyzické divadlo, vizuální umění, nová média či street art.
Pražský filharmonický sbor uvede na koncertu ve středu 24. února v pražském kostele sv. Šimona a Judy program, jehož součástí jsou dvě české premiéry skladeb norského skladatele Knuta Nystedta. Jeho dílům Stabat Mater a Immortal Bach budou předcházet Čtyři zpěvy op. 17 Johannesa Brahmse, Tři mužské sbory op. 43 Antonína Dvořáka a moteto Komm, Jesu, komm Johanna Sebastiana Bacha. Pražský filharmonický sbor bude řídit jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

V tomto týdnu opět zavítá do Prahy klavírista Barry Douglas, aby přednesl Beethovenův Klavírní koncert č. 1. Po přestávce zazní Symfonie č. 9 Antona Brucknera. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK takto odstartuje devítidílný seriál, v jehož každém pokračování se sníží číslovka u Brucknerovy symfonie a zvýší u Beethovenova klavírního koncertu. Až skončí ty klavírní, dojde na další hudební nástroje. Koncerty ve středu 24. a ve čtvrtek 25. února bude dirigovat šéfdirigent FOK Pietari Inkinen.
Magdalena Kožená vystoupí ve středu 24. února se souborem La Cetra Barockorchester Basel, pod vedením italského dirigenta, varhaníka, cembalisty a muzikologa Andrei Marcona ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Jejich společný program zařazený do rezidence Magdaleny Kožené ve 120. koncertní sezoně České filharmonie je premiérou nejen po stránce dramaturgické (do kontrastu je postaven atraktivní monteverdiovský program se skladbami současných autorů), ale i interpretační – režii poloscénického nastudování programu svěřila Magdalena Kožená režisérovi Ondřeji Havelkovi.

Ve čtvrtek 25. února se v Koncertním sále konzervatoře koná koncert Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové. Sólistkou večera bude houslistka Markéta Dominikusová, zazní skladby Dvořáka a Brahmse.
Ve čtvrtek 25. února se konají na Nové scéně Hovory s…, které tentokrát přivítají Michaela Cordera, britského choreografa, dlouholetého prvního sólistu Royal Ballet v Londýně, pedagoga a tvůrce nové premiéry baletu Sněhová královna. Diváci budou mít příležitost vidět autora nové inscenace v živém rozhovoru s uměleckým šéfem Baletu Národního divadla Petrem Zuskou o vzniku tohoto jedinečného představení a jeho tvorbě. Zařazeny budou i ukázky z připravované premiéry.
Taneční příběh se zamotaným koncem, který chce prozkoumat podivuhodný svět divů a nahlédnout za oponu pouhé pohádky, přinese nové baletní představení Alenka v říši divů v libereckém divadle. Libreto, režii a choreografii vytvořila Sylva Nečasová, scénu a kostýmy Dominika Lippertová. Představení využívá barokní hudbu v elektronické úpravě Jakuba Rataje. Premiéra se uskuteční v pátek 26. února v Divadle F. X. Šaldy.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená se rozhodla podpořit základní umělecké školy v České republice založením nadačního fondu. Cílem nadačního fondu je systém vzdělávání poskytovaný základními uměleckými školami chránit, podpořit a upozornit veřejnost na jeho jedinečnost. Poslání a plány fondu budou představeny na donátorském galavečeru v pátek 26. února v pražském Rudolfinu. Spolupatronem fondu je generální ředitel České filharmonie David Mareček
Ballet Hommes Fatals představí nejznámější baletní scény klasického baletního repertoáru ve svérázném provedení. Slavné a virtuózní ženské role ze známých baletů tančí muži – tanečníci. Originální komická nadsázka v perfektním tanečním provedení vybraných scén přináší nevšední zábavu, humor a umělecký zážitek ve variabilně složených programech. Nachystány jsou části z Labutího jezera, Giselle, Šípkové Růženky, Dona Quijota, ale i slavná Umírající labuť. Jako interpreti mužských i ženských partů se představí Karel Audy, Veaceslav Burlac, Mathias Deneux, Domenico di Cristo, Benjamin Husson, Federico Ievoli, Giovanni Rotolo, Guido Sarno, Michal Štípa a Jiří Waňka. Premiéra se uskuteční v neděli 28. února v pražském divadle Hybernia.

Regiony
Poslední únorový týden přivítá Brno kromě houslistky Aliny Pogostkiny a šéfdirigenta Juhy Kangase i současného lotyšského skladatele Pēterise Vaskse a jeho ženu, režisérku Dzintru Geku. V Univerzitním kině Scala ve středu 24. února společně představí její nejnovější dokument Boží ptáčci, který zobrazuje pohnuté osudy rodin lotyšských uprchlíků a k němuž složil Pēteris Vasks hudbu. Následně, ve čtvrtek 25. a pátek 26. února, zazní v Besedním domě v Brně neoromantický houslový koncert tohoto skladatele v podání Aliny Pogostkiny a Filharmonie Brno. Večer s názvem Vzdálené světlo nabídne kromě stejnojmenného houslového koncertu mimo jiné také vůbec nejnovější skladbu jubilejní šedesáté filharmonické sezony: Canto V Into the Heart of Light finského skladatele dvacátého století Einojuhani Rautavaary z roku 2012.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem připravilo na pátek 26. února premiéru Lehárovy operety Giuditta. Inscenační tým tvoří režisér Zbyněk Brabec, dirigent Milan Kaňák, choreograf Vladimír Gončarov, výtvarník scény Ondřej Zicha, výtvarník kostýmů Josef Jelínek a sbormistr Jan Snítil. V roli Giuditty se alternují Iveta Dufková a Miroslava Časarová.
Cyklus abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno přináší v neděli 28. února 2016 šestý abonentní koncert – Hosté Českého filharmonického sboru Brno, který se bude konat v Besedním domě. V provedení Kristiny Fialové (viola) a Igora Ardaševa (klavír) zazní skladby pro violu a klavír Karla Husy, Igora Stravinského, Bohuslava Martinů, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Franze Liszta a Paula Hindemitha.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Dobrá zpráva dorazila minulý týden z New Yorku. V pondělí tam zaznamenal úspěch mladý český tenorista Petr Nekoranec, který byl přijat do prestižního Lindemannova programu pro mladé umělce v newyorské Metropolitní opeře. Náš za pár dní čtyřiadvacetiletý tenorista je prvním Čechem, který se do zmíněného projektu dostal. Ke konkurzu byl pozván na základě úspěchů v jedné z nejnáročnějších světových pěveckých soutěží v Toulouse a v soutěži královny Sonji v Oslu. Obsáhlý rozhovor s Petrem Nekorancem přinesla Opera Plus před nedávnem, najdete jej zde.

Praha
Benefiční koncert Adama Plachetky ve prospěch Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny se v úterý uskutečnil v prostorách pražského paláce Žofín. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou jeho šéfdirigenta Ondreje Lenárda zazněla díla Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdiho, Gaetana Donizettiho, Gioachina Rossiniho a Vincenza Belliniho.
Skladbu potvrzující nikoli rivalitu, ale spolupráci dvou slavných hudebních skladatelů ztotožnil v Českém muzeu hudby německý badatel Timo Jouko Herrmann. Odborníci o díle věděli, považovali ho však za ztracené. Na skladbě s názvem Per la Ricuperata Salute di Ophelia s Wolfgangem Amadeem Mozartem a Antoniem Salierim pracoval ještě další skladatel známý pod jménem Cornetti. Objev pracovníci muzea představili v úterý novinářům, kteří slyšeli i tóny skladby. Notový zápis skladby byl veřejně přístupný, jen se nevědělo, že je to právě ona pohřešovaná skladba, na které se podílel Mozart se Salierim. Každý z autorů složil dvě sloky, každá měla trochu jiný styl. Mozart psal víc ve stylu pochodu, Salieriho část má podle badatele venkovský nádech. Libreto ke skladbě složil Lorenzo da Ponte.
Národní divadlo zveřejnilo novinky sezony 2016/2017. Opera plánuje sedm premiér: Orffovy aktovky Chytračka a Měsíc, videooperu amerického minimalisty Steva Reicha Tři příběhy, nové nastudování Pucciniho Tosky, Donizettiho buffu Poprask v opeře, novinku Jiřího Kadeřábka Žádný člověk, Kašlíkovu operu Krakatit a konečně Wagnerova Lohengrina v režii Kathariny Wagner. Ve vybraných inscenacích současného repertoáru mají hostovat Yusif Eyvazov, Piotr Beczała, Dmytro Popov a Julia Novikova. Celkem bude na programu osmatřicet inscenací, další dvě pak na zájezdu v Japonsku. Balet první scény slibuje v příští sezoně tři nové inscenace, jejich choreografy budou Jan Kodet, Nacho Duato a Petr Zuska, který po patnácti letech jako šéf souboru končí.
Pražský komorní balet uvedl v sobotu 20. února ve Stavovském divadle druhou reprízu představení Metafory tance. Komponovaný večer, který premiéroval v říjnu loňského roku, připravili pro tuzemský soubor současní tvůrci. Představily se v něm choreografie Come see comme ça Aleksandry Dziurosz, Němý výkřik Hany Litterové a This Is Not a Kiss! Žiga Jereba a Anny Štěrbové.

V pátek v Praze zemřel ve věku osmasedmdesáti let tanečník, choreograf a pedagog Andrej Halász, jehož profesionální kariéra je spjata především s baletem v Košicích, kde výrazně přispěl nejen k formování souboru, ale zasloužil se i o založení tanečního školství. Výraznou stopu po sobě Andrej Halász zanechal i v Čechách, kde mimo jiné působil i na pražské taneční konzervatoři a také na AMU, mezi jeho žáky patří například Ján Nemec, Pavel Ďumbala, Stanislav Fečo, Václav Kuneš, Jiří Pokorný či bratři Bubeníčkové. Na jeho tanečním kontě jsou především dramatické postavy klasického repertoáru; choreografií, pod kterými je podepsaný, jsou více než čtyři desítky.
Náš portál na konci minulého týdne odstartoval čtenářské hlasování o Výroční ceny Opery Plus 2016 za nejvýraznější výkony tanečníků a nejlepší choreografie za uplynulý rok, a to jak našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, tak i českých tanečníků v zahraničí. Hlasovat na stránkách Opery Plus je možné až do druhé poloviny března zde. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni a Výroční ceny Opery Plus jim předány v sobotu 26. března ve 14 hodin v pražské Státní opeře, před představením triptychu Ballettissimo v provedení Baletu Národního divadla.
Regiony
Na dvou koncertech v České republice se v úterý a ve středu představili v Plzni a v Karlových Varech pěvci kanadské opery. Na západu Čech vstoupilo čtrnáct interpretů, které 16. února v Plzni doprovodil operní orchestr a sbor Divadla J. K. Tyla pod taktovkou šéfdirigenta Norberta Baxy. Sólisté přednesli árie z Rossiniho Lazebníka sevillského, Donizettiho Nápoje lásky, Verdiho Rigoletta a Traviaty, Pucciniho Bohémy, Wagnerova Tannhäusera, Čajkovského Evžena Oněgina, Gounodova Fausta a Markétky či Smetanovy Prodané nevěsty či Dvořákovy Rusalky.

Severočeské divadlo opery a baletu dostane dvacet milionů korun na opravy budov, technologických zařízení a realizaci premiér. Peníze mají vylepšit havarijní stav některých částí historického objektu a zvýšit uměleckou úroveň nových inscenací. Rovným dílem se na dotaci složí oba zřizovatelé divadla: Ústecký kraj a město Ústí nad Labem, pokud to schválí obě zastupitelstva.
Zbiroh na Rokycansku přestaví dům na náměstí na novou základní uměleckou školu. Zájem o hudbu, malování, herectví a tanec je v oblasti velký. Do umělecké školy ve Zbirohu dojíždějí děti z okruhu třiceti kilometrů. Město dokončuje s architekty a učiteli studii přestavby více než sto let starého domu U Vodrážků, který je nyní prázdný.
Národní divadlo moravskoslezské v sobotu oslavilo dvousté výročí vzniku opery Lazebník sevillský. Speciálním koncertem, který byl složený z nejslavnějších árií z této komické opery Gioachina Rossiniho, provázel písničkář Jaromír Nohavica. Ten pro ostravské divadlo napsal nový překlad opery. Její premiéra se chystá na příští divadelní sezonu.
Ve světové jevištní premiéře uvedlo v sobotu odpoledne plzeňské Divadlo J. K. Tyla operu Jiřího Temla Kocour v botách. Opera je určena pro děti od nejútlejšího věku a je už čtvrtou dětskou operou, které divadlo pro děti v posledních letech připravilo. Na malé scéně nové divadelní budovy operu opět režijně připravila emeritní sólistka opery Lilka Rybářová Ročáková. Výpravu navrhla Ivana Ševčík Miklošková. V roli Kocoura vystupuje Ivana Klimentová, jako Princezna Petra Šintáková, Král je Jiří Langmajer, role Vypravěče se ujal Miro Bartoš. Hudebně dílo nastudoval Martin Marek, který obstaral i klavírní doprovod. Na inscenaci se kromě sólistů podílí také Dětský sbor divadla a dětská taneční skupina Eagle pod vedením Petry Parvoničové.

Výročí
24. února se dožívá sedmdesátin přední český dirigent Jiří Bělohlávek. Byl dirigentem Státní filharmonie Brno, šéfdirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v letech 1977 až 1989 a po listopadu 1989 vyvrcholila jeho dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií, u níž působil v letech 1990 až 1992 jako šéfdirigent. Od roku 1995 je pedagogem na pražské Akademii múzických umění v Praze, v letech 2006–2012 působil v roli šéfdirigenta BBC Symphony Orchestra a od září 2012 opět převzal dirigentské vedení České filharmonie. Osobnosti Jiřího Bělohlávka jsme se věnovali v souvislosti s nedávným narozeninovým koncertem České filharmonie, celý text najdete zde.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]