Týden s hudbou (147)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů odlétá v pondělí 22. února na týdenní turné do Indie. Po sedmapadesáti letech zde vystoupí jako první český orchestr. Odehraje dva koncerty, v Bombaji a Kalkatě. Filharmonii bude řídit indický dirigent Debašiš Čaudhrí, sólistkou Čajkovského Klavírního koncertu bude Jana Čaudhrí.

Operní soubor Státního divadla Košice připravil na pátek 26. února premiéru barokní opery Georga Friedricha Händela Alcina v hudebním nastudování Marka Štryncla. Představí se mezinárodní obsazení, pro více zpěváků bude Alcina debutem v košické opeře. V postavě Alciny uvidí diváci Michaelu Váradi a Lucii Kašpárkovou, Morganu alternují Mariana Hochelová a Aneta Hollá, v postavě Oronta se představí Maksim Kutsenko a Davide Maggioni, Ruggiera ztvární Viera Kállayová, Anna Manske a Andrea Nemcová, v roli Bradamanteho vystoupí Myroslava Havryliuk a Markéta Cukrová, v postavě Oberta Viktórie Norko-Marková a Maria Taytakova a Melissa zazpívají Marián Lukáč a Marek Gurbaľ. Režisérkou a současně i autorkou scénické výpravy je Linda Keprtová, kostýmy navrhla Danica Hanáková.

Italský skladatel a dirigent Ennio Morricone bude mít od příštího týdne hvězdu na hollywoodském chodníku slávy v Los Angeles. Informoval o tom španělský deník ABC. Na slavnostní odhalení hvězdy číslo 2574 se má v pátek 26. února skladatel filmové hudby dostavit spolu s režisérem Quentinem Tarantinem, který má hvězdu na chodníku celebrit od loňska.

Hollywoodský chodník slávy (zdroj telkac.soznam.sk)
Hollywoodský chodník slávy (zdroj telkac.soznam.sk)


Praha
Čtveřici slovenských pěvců přizval k interpretaci Dvořákova vrcholného duchovního díla Requiem šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Ondrej Lenárd. V pondělí 22. února ve Dvořákově síni Rudolfina se tak hosté i posluchači přímého přenosu Českého rozhlasu Vltava potěší uměním Evy Hornyakové, Terézie Kružliakové, Petera Bergera a Štefana Kocána. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Nejvýraznější počiny nového divadla za uplynulý rok zrekapituluje mezinárodní festival Malá inventura. Jeho čtrnáctého ročníku se od pondělí 22. do pondělí 29. února v Praze zúčastní přes sedm desítek regionálních i zahraničních profesionálů. Domovskými scénami budou Studio ALTA, divadla Archa a Ponec, MeetFactory, Motus – produkce divadla Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce a Veletržní palác. V takzvaném „novém divadle“ se tvorba a živé umění stávají součástí běžného života. Nabízejí tanec, fyzické divadlo, vizuální umění, nová média či street art.

Pražský filharmonický sbor uvede na koncertu ve středu 24. února v pražském kostele sv. Šimona a Judy program, jehož součástí jsou dvě české premiéry skladeb norského skladatele Knuta Nystedta. Jeho dílům Stabat Mater a Immortal Bach budou předcházet Čtyři zpěvy op. 17 Johannesa Brahmse, Tři mužské sbory op. 43 Antonína Dvořáka a moteto Komm, Jesu, komm Johanna Sebastiana Bacha. Pražský filharmonický sbor bude řídit jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.

Lukáš Vasilek (foto Lukáš Pelech)
Lukáš Vasilek (foto Lukáš Pelech)

V tomto týdnu opět zavítá do Prahy klavírista Barry Douglas, aby přednesl Beethovenův Klavírní koncert č. 1. Po přestávce zazní Symfonie č. 9 Antona Brucknera. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK takto odstartuje devítidílný seriál, v jehož každém pokračování se sníží číslovka u Brucknerovy symfonie a zvýší u Beethovenova klavírního koncertu. Až skončí ty klavírní, dojde na další hudební nástroje. Koncerty ve středu 24. a ve čtvrtek 25. února bude dirigovat šéfdirigent FOK Pietari Inkinen.

Magdalena Kožená vystoupí ve středu 24. února se souborem La Cetra Barockorchester Basel, pod vedením italského dirigenta, varhaníka, cembalisty a muzikologa Andrei Marcona ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Jejich společný program zařazený do rezidence Magdaleny Kožené ve 120. koncertní sezoně České filharmonie je premiérou nejen po stránce dramaturgické (do kontrastu je postaven atraktivní monteverdiovský program se skladbami současných autorů), ale i interpretační – režii poloscénického nastudování programu svěřila Magdalena Kožená režisérovi Ondřeji Havelkovi.

Magdalena Kožená (foto © Harald Hoffmann)
Magdalena Kožená (foto © Harald Hoffmann)

Ve čtvrtek 25. února se v Koncertním sále konzervatoře koná koncert Symfonického orchestru Pražské konzervatoře pod vedením Miriam Němcové. Sólistkou večera bude houslistka Markéta Dominikusová, zazní skladby Dvořáka a Brahmse.

Ve čtvrtek 25. února se konají na Nové scéně Hovory s…, které tentokrát přivítají Michaela Cordera, britského choreografa, dlouholetého prvního sólistu Royal Ballet v Londýně, pedagoga a tvůrce nové premiéry baletu Sněhová královna. Diváci budou mít příležitost vidět autora nové inscenace v živém rozhovoru s uměleckým šéfem Baletu Národního divadla Petrem Zuskou o vzniku tohoto jedinečného představení a jeho tvorbě. Zařazeny budou i ukázky z připravované premiéry.

Taneční příběh se zamotaným koncem, který chce prozkoumat podivuhodný svět divů a nahlédnout za oponu pouhé pohádky, přinese nové baletní představení Alenka v říši divů v libereckém divadle. Libreto, režii a choreografii vytvořila Sylva Nečasová, scénu a kostýmy Dominika Lippertová. Představení využívá barokní hudbu v elektronické úpravě Jakuba Rataje. Premiéra se uskuteční v pátek 26. února v Divadle F. X. Šaldy.

Alenka v říši divů - Divadlo F. X. Šaldy Liberec (vizuál) (zdroj saldovo-divadlo.cz)
Alenka v říši divů – Divadlo F. X. Šaldy Liberec (vizuál) (zdroj saldovo-divadlo.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat