Týden s hudbou (151)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
27. březen
byl v roce 1961 ustanoven Mezinárodním divadelním institutem jako Mezinárodní den divadla. K nejvýznamnějším událostem tohoto dne patří Poselství – autorem toho letošního je ruský režisér a divadelní pedagog Anatoly Vasiliev. Celé znění najdete zde .

Anatoly Vasiliev (zdroj culturehub.co)
Anatoly Vasiliev (zdroj culturehub.co)


Praha
Pražská konzervatoř připravila na pondělí 21. března do Koncertního sálu konzervatoře druhou premiéru operetního představení Veselá vdova Franze Lehára v nastudování studentů pěveckého oddělení Pražské konzervatoře. Režie se ujal Zbyněk Brabec, choreografie Ivan Krob, hudebního nastudování Václav Loskot, výpravu vytvořil Josef Jelínek. Dále se pak ve středu 23. března v Koncertním sále konzervatoře uskuteční Koncert skladatelského oddělení.

Na motivy divadelní hry Wiliama Shakespeara Macbeth vytvořil Petr Boháč se Spitfire Company představení Vladimir Macbetin, které mělo premiéru na podzim roku 2015. Jedná se o první část chystané trilogie, jejíž hlavní témata vyjdou ze tří Shakesperových příběhů – Macbetha, Romea a Julie a Hamleta. V pondělí 21. března bude představení uvedeno v Paláci Akropolis.

Vladimir Macbetin -Petr Boháč - Spitfire Company 2016 (zdroj Spitfire Company)
Vladimir Macbetin – Petr Boháč – Spitfire Company 2016 (zdroj Spitfire Company)

Aloise Hábu, vůdčí osobnost české skladatelské moderny meziválečného období, představí další večer z cyklu Krása dneška – České 20. století v úterý 22. března v Experimentálním prostoru NoD v Praze. Během večera zazní čtyři Hábova díla – Smyčcový kvartet č. 7Vánoční“, op. 73; Cavatina na téma H-A-B-A pro housle a klavír, Zwei groteske Stücke pro klavír a Suita pro fagot sólo, op. 69. Vše v interpretaci komorních sólistů PKF – Prague Philharmonia.

V úterý 22. března v rámci dvacátého čtvrtého ročníku Svátků hudby přijdou na řadu mladí talentovaní umělci. Jako první se na pódiu Koncertního sálu Pražské konzervatoře objeví třináctiletý Jan Čmejla. Na klavír hraje od šesti let a od osmi let se věnuje také skladbě. Dalším zázračným dítětem bude devítiletá houslistka Johanka Kubánková, která se věnuje houslové hře od svých tří let pod vedením profesorky Evy Bublové na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy. Spolu s nimi vystoupí Václav Hudeček, kterého ve druhé polovině vystřídá dívčí dechový Kalabis quintet studentek AMU ve složení – Zuzana Bandůrová (flétna), Jarmila Vávrová (hoboj), Nela Durníková (klarinet), Denisa Beňovská (fagot), Adéla Triebniková (lesní roh) a těšit se můžete také na velmi netradiční Bicí soubor Pražské konzervatoře. Dramaturgie večera nabídne skladby Bohuslava Martinů, Dmitrije Šostakoviče či Jindřicha Felda.

Na Velikonočním koncertě souborů Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, který se pod vedením dirigenta Václava Lukse uskuteční v úterý 22. března ve Dvořákově síni Rudolfina, zazní Händelův Mesiáš. Sólových partů se zhostí Marie-Sophie Pollak (soprán), Raffaele Pe (alt), Krystian Adam (tenor) a Benoit Arnould (bas).

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Koncertní jednatelství Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK připravilo v duchovním prostoru kostela svatých Šimona a Judy na Žluté úterý 22. března recitál houslového virtuóza Jiřího Vodičky a klavíristy Martina Kasíka, kteří vybrali pro sváteční období pestrý program, zakončený duchovně laděnou Sonátou pro housle a klavír A dur Césara Francka. Ve středu 23. března provede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK Dvořákovo Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu. Orchestr povede Petr Vronský, sólových partů se ujmou Kateřina Kalvachová, Jana Sýkorová, Aleš Voráček a Zdeněk Plech. Spoluúčinkovat bude Kühnův smíšený sbor.

Opera Juliette (Snář) Bohuslava Martinů bude mít premiéru v novém nastudování dirigenta Jaroslava Kyzlinka a v režii Zuzany Gilhuus ve čtvrtek 24. a v pátek 25. března v Národním divadle. S Juliette se k opernímu souboru vrací kostýmní výtvarník Tomáš Kypta, autorem choreografie je Radim Vizváry. V roli Michela se představí Jaroslav Březina a Peter Berger, v roli Juliette alternují Maria Kobielska a Alžběta Poláčková.

Bohuslav Martinů: Juliette (Snář) - ND Praha 2016 (vizuál) (zdroj ND Praha)
Bohuslav Martinů: Juliette (Snář) – ND Praha 2016 (vizuál) (zdroj ND Praha)

Až do druhé poloviny března bylo možné na našich stránkách hlasovat o Výročních cenách Opery Plus 2016 za nejvýraznější výkony tanečníků a nejlepší choreografie za uplynulý rok, a to jak našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, tak i českých tanečníků v zahraničí. V sobotu 26. března ve 14 hodin v pražské Státní opeře, před představením triptychu Ballettissimo budou Výroční ceny Opery Plus za rok 2016 slavnostně předány. Východiskem pro hlasování čtenářů byly i letos širší nominace, o které se postarali oslovení taneční publicisté – Marcela Benoniová, Pavol Juráš, Lucie Kocourková, Jana Návratová a Roman Vašek. Do výběru favoritů se tak dostaly bezmála tři desítky umělců ve třech kategoriích, kompletní nominace najdete zde.


Regiony
V pondělí 21. března bude v rámci festivalu Pardubické hudební jaro 2016 hostovat ve Východočeském divadle Pardubice baletní soubor Moravského divadla Olomouc s inscenací Roma a Julie Sergeje Prokofjeva, kterou se souborem nastudoval Robert Balogh.

Sergej Prokofjev: Romeo a Julie - MD Olomouc 2013 (foto Michal Hančovský)
Sergej Prokofjev: Romeo a Julie – MD Olomouc 2013 (foto Michal Hančovský)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat