Týden s hudbou (153)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Na úterý 5. dubna připravila Slovenská filharmonie do Malého sálu večer nazvaný podle programu: Vivaldi, Furst, Xenakis, Stoyanov a Reiffeneder. Účinkují Albert Hrubovčák (trombón) a Kiril Stoyanov a Peter Kosorín (bicí nástroje). Ve čtvrtek 7. a v pátek 8. dubna vystoupí v bratislavské Redutě Slovenská filharmonie řízená dirigentem Leošem Svárovským spolu se Slovenským filharmonickým sborem vedeným Olgou Mikhalevou a sólisty Jitkou Hosprovou (viola), Michaelou Šebestovou (mezzosoprán), Sergejem Tolstovem (baryton). Zazní Alborada del gracioso Maurice Ravela, Harold v Itálii Hectora Berlioze a Čajkovského Slavnostní korunovační pochod a Kantáta Moskva.

Slovenská filharmónia (zdroj SF)
Slovenská filharmónia (zdroj SF)

Beethovenův Fidelio bude mít v pátek 8. dubna premiéru ve Slovenském národním divadle. Nového nastudování se ujali dirigent János Kovács a režisér Martin Bendik spolu s Jurajem Fábry (scéna), Marijou Havran (kostýmy) a sbormistrem Pavlem Procházkou. Zpívají František Ďuriač a Boris Prýgl (Don Fernando), Ján Ďurčo (Don Pizarro), Maida Hundeling (Leonore), Jan Vacík (Florestan), Jozef Benci či Jiří Sulženko (Rocco), Ľudovít Ludha a Róbert Remeselník (Jaquino) a Jana Bernáthová nebo Mária Rychlová (Marzelline).

V neděli 9. dubna se ve Státní opeře v Banské Bystrici uskuteční premiéra tanečně-dramatického díla Nemé tváre / Výkriky do ticha. Autorkou námětu, libreta, režie i choreografie je Dana Dinková, scénu vytvořil Marek Šafárik, kostýmy Adriena Adamíková. Dílo Dany Dinkovej Nemé tváre / Výkriky do ticha je příběhem o šikaně – virtuální i fyzické. Prostřednictvím pohledu do života mladých lidí inscenace řeší vážný společenský problém násilí, které je často nenápadně, ale destruktivně, přítomné ve školách či rodinách. V inscenaci se představí Emil Leeger nebo Rastislav Zelina (Karol), Matej Struhár či Filip Jekkel (Jozef), Veronika Szabová a Róberta Dinová (Mária), Michal Ďuriš (Karlov otec), Mariana Macurková (Učiteľka), Beáta Gaálová (Žena v čiernom) a členové baletního souboru divadla v Banské Bystrici.

Nemé tváre / Výkriky do ticha - choreografie Dana Dinková (vizuál) - Státní opera Banská Bystrica (zdroj stateopera.sk)
Nemé tváre / Výkriky do ticha – choreografie Dana Dinková (vizuál) – Státní opera Banská Bystrica (zdroj stateopera.sk)

 

Praha
V úterý 5. dubna 2016 se v kostele sv. Šimona a Judy v Praze představí Ensemble Inégal v bachovském programu se sólisty Gabrielou Eibenovou (soprán), Jaromírem Noskem, Jiřím Miroslavem Procházkou a Martinem Vaculou (bas). Soubor přivítá i německé hosty, jimiž budou David Erler (alt) a Tobias Hunger (tenor). Koncert budou řídit Lenka Torgersen – koncertní mistr a dirigent Adam Viktora. Na programu jsou rané kantáty Johanna Sebastiana Bacha.

Pražská konzervatoř nabídne v úterý 5. dubna v Koncertním sále konzervatoře koncert oddělení bicích nástrojů a v sobotu 9. dubna se zde uskuteční koncert laureátů desátého ročníku soutěžní přehlídky Mladý klavír Pražské konzervatoře.

Koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK se sopranistkou Veronikou Dzhioevou ve středu 6. a ve čtvrtek 7. dubna 2016 ve Smetanově síni mají podtitul Římské operní inspirace, neboť vedle Respighiho a Berliozových symfonických básní věnovaných Římu – Římské fontány, Římské pinie a Římský karneval – zazní čtyři árie ze čtyř „římských“ oper – Pucciniho Toscy (Vissi d’arte, vissi d’amore), Wagnerova Tannhäusera (árie Alžběty Dich, teure Halle), Händelova Giulia Cesara (árie Kleopatry Se pietà di me non senti) a Belliniho Normy (kavatina Casta Diva). Opera Tosca se odehrává přímo v Římě, Tannhäuser putuje do Říma za odpuštěním, druidská kněžka Norma se nešťastně zamilovala do římského vojáka a o Gaiovi Juliovi Caesarovi ani není třeba mluvit. Průvodcem po věčném městě bude šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen.

Veronika Dzhioeva (zdroj FOK)
Veronika Dzhioeva (zdroj FOK)

Bohemia Balet uvede ve čtvrtek 7. dubna ve Stavovském divadle v Praze inscenaci Premiéra 2016. Na programu jsou dvě choreografie určené přímo pro tento soubor – Fata viam invenient mladého choreografa, člena Bohemia Baletu Aleše Hanzlíka a Kavkazský zajatec v choreografii šéfky baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci Aleny Peškové. Součástí večera bude také choreografie uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky V mlhách, vytvořená na Janáčkův klavírní cyklus v roce 1996.

Ve čtvrtek 7. dubna se koná v Anežském klášteře v Praze dobročinný koncert pro Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech. Vystoupí na něm violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka, Sergeje Rachmaninova, Bohuslava Martinů a dalších. Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na potřeby Hospice.

Jiří Bárta a Terezie Fialová (foto MHF ČK /Libor Sváček)
Jiří Bárta a Terezie Fialová (foto MHF ČK /Libor Sváček)

 

Regiony
Musica Florea pokračuje i v tomto roce v objevování pozapomenutého dědictví české hudby – svůj zájem nasměrovala aktuálně k dílu skladatele Jana Zacha, jehož dílo spadá zčásti do období hudebního baroka i klasicismu. V dubnu uvede Musica Florea jeho Requiem solemne c – moll a Nešpory. První koncert se uskuteční v pátek 8. dubna v Čelákovicích, další v sobotu 9. dubna v Praze a poslední pak následující pondělí 11. dubna v Karlových Varech. Orchestr Musica Florea a sbor Collegium Floreum bude řídit Marek Štryncl. Jako sólisté vystoupí Michaela Šrůmová, Sylva Čmugrová, Čeněk Svoboda a Jaromír Nosek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat