Týden s hudbou (154)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Ve čtvrtek 14. dubna se ve Slovinském národním divadle opery a baletu uskuteční premiéra autorského celovečerního baletu Doktor Živago Jiřího a Otty Bubeníčka. Společně jsou podepsaní pod adaptací – Jiří je autorem choreografie a Otto navrhl scénu. Kostýmy vytvořila francouzská kostýmní výtvarnice Elsa Pavan.

Doctor Zhivago - choreografie Jiří Bubeníček - SNG Opera in Balet Ljubljana 2016 (foto © Otto Bubeníček)
Doctor Zhivago – choreografie Jiří Bubeníček – SNG Opera in Balet Ljubljana 2016 (foto © Otto Bubeníček)

Praha
Letošní ročník Hudebních procházek uměním v Muzeu Kampa navazuje na loňský, kdy se festival po dvou velmi úspěšných ročnících poprvé rozšířil z Plzeňska i do Prahy. Ambicí festivalu je hledání společných cest mezi hudbou, výtvarným uměním a historií. V úterý 12. dubna vystoupí v Muzeu Kampa Jitka Hosprová (viola) a Jan Krejča (theorba). Zazní skladby Telemanna, Bacha, Fingera, Kapspergera, Bezděka a Maraise.

Museum Kampa (zdroj kampagroup.com)
Museum Kampa (zdroj kampagroup.com)

Pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, kterým je v této sezoně Jac van Steen, zazní na koncertech ve středu 13. a ve čtvrtek 14. dubna v Obecním domě Dvořákova předehra V přírodě, Bruchův Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll a Straussova symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. Sólistou večera bude houslista Jan Mráček.

Ve čtvrtek 14. dubna se v kostele U Salvátora uskuteční Koncert smyčcového orchestru Pražské konzervatoře pod taktovkou Pavla Trojana Jr. a Karla Doležala. Spoluúčinkují Kamila Jouzová (harfa) a Anna Slanařová (klarinet). Program je složen za skladeb Mozarta, Schuberta, Ravela a Janošky.

Šestnáctý ročník Barokních podvečerů pokračuje ve čtvrtek 14. dubna v Zrcadlové kapli Klementina Italským koncertem, na kterém zazní virtuosní koncerty Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Giuseppe Tartiniho a Františka Jiránka v podání souboru Collegium Marianum s Janou Semerádovou (umělecká vedoucí, flauto traverso) a Lenkou Torgersen (koncertní mistr).

Koncertní provedení opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa v podání České filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem se uskuteční v pátek 15. dubna ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Hlavních rolí se zhostí Karita Mattila (Kostelnička), Adriana Kohútková (Jenůfa), Jaroslav Březina (Števa) a Aleš Briscein (Laca).

Karita Mattila (zdroj Česká filharmonie)
Karita Mattila (zdroj Česká filharmonie)

V pátek 15. dubna se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze koná koncert orchestru Filarmonica della Scala, který povede jihokorejský dirigent Myung-Whun Chung. Na programu je Mozartův Klavírní koncert A dur a Mahlerova Symfonie č. 5. Myung-Whun Chung se zároveň představí jako sólista Mozartova klavírního koncertu.

Regiony
Musica Florea nasměrovala v tomto roce svůj zájem k dílu skladatele Jana Zacha, jehož dílo spadá zčásti do období hudebního baroka i klasicismu. V pondělí 11. dubna uvede jeho Requiem solemne c moll a Nešpory v Karlových Varech. Orchestr Musica Florea a sbor Collegium Floreum bude řídit Marek Štryncl. Jako sólisté vystoupí Michaela Šrůmová, Sylva Čmugrová, Čeněk Svoboda a Jaromír Nosek.

Ve čtvrtek 14. a pátek 15. dubna se uskuteční v Janáčkově divadle koncert Filharmonie Brno vedené Aleksandarem Markovićem Pařížská šestka a Mahlerova jednička. Spoluúčinkuje klavírní duo Silver-Garburg. Zazní Milhaudův Vůl na střeše, Poulencův Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll a Mahlerova Symfonie č. 1 D dur „Titán“.

Silver-Garburg (zdroj silvergarburg.com)
Silver-Garburg (zdroj silvergarburg.com)

Pardubické hudební jaro připravilo na tento týden hned několik koncertů. Ve čtvrtek 14. dubna v Rytířském sále zámku v Pardubicích, v pátek 15. dubna v Synagoze v Heřmanově Městci a v sobotu 16. dubna v kostele Nejsvětější Trojice v Kameničkách se japonský sólista a komorní hráč Yoshimi Oshima (flétna) spolu s předním českým varhaníkem a hráčem na historické klávesové nástroje Jaroslavem Tůmou (cembalo, fisharmonika) představí ve skladbách osmnáctého až dvacátého století. V neděli 17. dubna se ve Velkém sále Kongresového centra Aldis v Hradci Králové bude konat představení baletního souboru Slovenského národního divadla Carmen ala Gypsy Devils – tanečně-hudebního divadla inspirovaného Bizetovou operou. Spoluúčinkují taneční skupina Credance, orchestr Ciganski Diabli. Autorem choreografie a režie je Ladislav Cmorej.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem připravilo na pátek 15. dubna premiéru tanečního večera složeného z Borodinových Poloveckých tanců a Šeherezády Rimského-Korsakova. Vedle baletního souboru v představení účinkují sólisté a členové sboru operního souboru, žáci Baletního studia a orchestr Severočeského divadla v Ústí nad Labem pod taktovkou Milana Kaňáka. Autory choreografie jsou Michail Fokin a Margarita Plešková, výpravu navrhl Josef Jelínek.

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

V pondělí Pěvecký sbor brněnské Masarykovy univerzity oznámil, že o prvním dubnovém víkendu získal titul absolutního vítěze Grand Prix na mezinárodním festivalu sborů Montreux Choral Festival ve Švýcarsku. Uspěl mezi dvanácti soubory například z Belgie, Maďarska a Číny. Sbor tak potvrdil přední pozici mezi světovými amatérskými soubory, ocenění v Grand Prix získal na mezinárodních soutěžích počtvrté.

Praha
V pondělí zemřel ve věku osmdesáti osmi let režisér, tanečník a pedagog Pavel Šmok. Spoluzaložil Balet Praha, stál v čele baletního souboru v Basileji a po návratu do Československa zformoval Pražský komorní balet. Vychoval desítky vynikajících interpretů a budoucím choreografům se věnoval jako profesor na Akademii múzických umění v Praze. Patřil mezi české nejznámější a nejplodnější choreografy a zásadně ovlivnil české taneční umění druhé poloviny dvacátého století. Zevrubné ohlédnutí za kariérou Pavla Šmoka jsme přinesli zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat