Týden s hudbou (156)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v pondělí 25. dubna zahájí předprodej vstupenek na jednotlivé koncerty i abonentní řady sezony 2016/2017. O jejím programu jsme informovali zde.

Poprvé v historii zavítá v úterý 26. dubna do Státní opery Národního divadla juniorský soubor Bavorského státního baletu II (Bayerisches Staatsballett München II). Soubor uvedl během prvních let své existence do repertoáru osmnáct baletů od autorů jako je Marius Petipa, George Balanchine až po avantgardní choreografické kompozice Richarda Siegala a Simone Sandroniho. Soubor procestoval nejen Německo, ale i půl Evropy. Představí se šestnáct mladých tanečníků v choreografiích George Balanchina, Hanse van Manena, Maria Barriosiho, Davida Bombana a Richarda Siegala.

Bayerisches staatsballet II (zdroj narodni-divadlo.cz)
Bayerisches Staatsballet II (zdroj narodni-divadlo.cz)

V rámci festivalu Svátky hudby v Praze se úterý 26. dubna v paláci Žofín v pořadu nazvaném Swing jarní Prahy sejdou Václav Hudeček a Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Netradiční spojení slibuje nejen největší hity populární swingové kapely.

V prostorách Anežského kláštera v úterý 26. dubna vystoupí violistka Kristina Fialová, violoncellista Petr Nouzovský, harfistka Dominika Ťuková a akordeonista Ladislav Horák, aby společně zahráli pro nemocné s roztroušenou sklerózou. Podpoří tak Nadační fond Impuls, který již šestnáct let pomáhá pacientům s touto diagnózou.

V divadle Na Rejdišti se ve středu 27. dubna odehraje premiéra muzikálového představení s hudbou Pavla Trojana pod názvem Závišův kříž v režii Gustava Skály. Muzikál z české historie o lásce rytíře Záviše z Falknštejna a královny Kunhuty vznikl na půdě Pražské konzervatoře. Účinkují studenti oddělení populární hudby.

Koncertní sál konzervatoře ve čtvrtek 28. dubna nabídne koncert Symfonického orchestru Pražské konzervatoře, na kterém vystoupí Kateřina Marešová (housle), Pěvecký sbor Pražské konzervatoře a Canticorum Iubilo s dirigentkou Miriam Němcovou. Na programu jsou skladby Petra Iljiče Čajkovského a Antonína Rejchy.

Miriam Němcová (zdroj facebook.com)
Miriam Němcová (zdroj facebook.com)

Poctu režiséru Alfrédu Radokovi připravuje v roce čtyřicátého výročí jeho smrti brněnské Národní divadlo. V inscenaci nazvané Otvírání studánek Alfréda Radoka spojí motivy z jeho života s hudbou Bohuslava Martinů a Víta Zouhara. Místo v představení dostane také tanec, stejně jako videoprojekce. Představení má premiéru v pátek 29. dubna, tvoří ji inscenace hry Martina Sládečka se Zouharovou hudbou. Po přestávce diváci vyslechnou a zhlédnou celou kantátu Otvírání studánek od Martinů v podání divadelního orchestru, filharmonického sboru Kantiléna a pěveckých sólistů. Autorem tanečního ztvárnění kantáty je Jiří Bartovanec.


Regiony.
Orchestr Ensemble Opera Diversa připomene první výročí úmrtí skladatele Františka Emmerta uvedením kompozice Jakobův zápas a premiérou autorovy dvacáté páté symfonie. Koncert se uskuteční v úterý 26. dubna v kostele svatého Augustina v Brně. Violový koncert Jakobův zápas je inspirován starozákonní tematikou. Při kompozici skladatel myslel na sólisty Milana Paľu, jeho bratra, varhaníka Marka Paľu, na pěvkyni Hanu Škarkovou a dirigenta Ondreje Olose. V tomto obsazení také symfonie zazní při své premiéře.

Kostel svatého Augustina Brno (zdroj operadiversa.cz)
Kostel svatého Augustina Brno (zdroj operadiversa.cz)

Balet Národního divadla v Brně ve čtvrtek 28. dubna uvede v divadle Reduta projekt Tvůrčí dílna mladých tanečníků; pod názvem se skrývají choreografické dílny a workshopy. Hlavním účelem těchto dílen je podchycení mladých choreografických talentů uvnitř souboru.

Koncertní provedení baletu Bohuslava Martinů Špalíček si diváci vyposlechnou ve čtvrtek 28. dubna v prostorách Kulturního centra Babylon, v sále Stadion v Brně. Sólisty Pavlu Vykopalovou, Tomáše Kořínka a Jiřího Sulženka doprovodí sbory Kantiléna se sbormistrem Jakubem Kleckerem a Kühnův dětský sbor se sbormistry Jiřím Chválou a Petrem Louženským. Spolu s nimi vystoupí Filharmonie Brno, taktéž s dirigentem Jakubem Kleckerem.

Letošní Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram nese motto „My cizinou jsme bloudili“ (Antonín Dvořák: Jakobín). Téma ciziny zde vystupuje jako prvek spojující život Antonína Dvořáka, jehož stesk a touhu po návratu domů do Čech během zahraničních pobytů máme uchovány v řadě jeho dopisů, s životem soudobých českých umělců, kteří díky svému mistrovství tráví většinu svého života na cestách po zahraničních pódiích, nebo již někde v cizině našli svůj druhý domov. Festival bude zahájen ve čtvrtek 28. dubna před budovou Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami, kde se bude konat pietní akt u sochy Antonína Dvořáka. Pokračovat bude koncertem v budově divadla, na kterém vystoupí Radek Baborák a Orquestrina.

socha Antonína Dvořáka v Přibrami (zdroj wikipedia.org)
socha Antonína Dvořáka v Příbrami (zdroj wikipedia.org)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Janáčkova Její pastorkyňaKaritou Mattilou v úloze Kostelničky měla velký úspěch i v Londýně. Po pražském uvedení operu Česká filharmonie s Českým filharmonickým sborem Brno pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a sólisty Jaroslavem Březinou (Števa), Alešem Brisceinem (Laco), Adrianou Kohútkovou (Jenůfa) a dalšími provedla v pondělí v Royal Festival Hall (podrobněji jsme informovali zde).

Leoš Janáček: Její pastorkyňa - koncertní provedení - Royal Festival Hall Londýn 2016 (foto Petr Kadlec)
Leoš Janáček: Její pastorkyňa – koncertní provedení – Royal Festival Hall Londýn 2016 (foto Petr Kadlec)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat