Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 10. do 16. dubna 2017 - vydání číslo 206. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Zahraničí
Newyorská Metropolitní opera uvede ve čtvrtek 13. dubna premiéru nové inscenace Straussova Růžového kavalíra v režii Roberta Carsena, orchestr povede Sebastian Weigle. V aktuálním bloku je naplánováno celkem devět představení, která jsou očekávaným rozloučením sopranistky Renée Fleming s operním jevištěm. Překlady komentářů z kulturních rubrik zámořských médií jsme uveřejnili zde.

Renée Fleming (foto Stephen Nessen)

 

Praha
První abonentní koncert Sukova komorního orchestru se odehraje v kostele svatých Šimona a Judy v pondělí 10. dubna. Orchestr zde vystoupí s houslisty Janem Mráčkem a koncertním mistrem Martinem Kosem. Jan Mráček zahraje sólové party ve dvou koncertech Antonia Vivaldiho a Cikánské melodie Pabla de Sarasate. Mimo to zazní ještě Symfonie h moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a koncertní verze Šesté sonáty Gioachina Rossiniho.

České muzeum hudby v Praze vystaví v úterý 11. dubna autentický notový záznam opery Rusalka Antonína Dvořáka, který se vrátil z únorové prezentace v Českém centru v New Yorku. V Česku si partituru ze sbírek Národního muzea mohli lidé naposledy prohlédnout před více než dvaceti pěti lety. Návštěvníci ji mohou vidět spolu s prvním vydáním libreta opery nebo se skicářem, který si skladatel vedl v Americe a po návratu do Prahy si do něj poznamenal některé podklady k Rusalce. Návštěvníci budou mít možnost poslechnout si první nahrávky árií z Rusalky. Zde najdete podrobnější informace.

Rusalka – titulní strana partitury (zdroj antonin-dvorak.cz)

Velký sál Paláce Žofín bude dějištěm dalšího koncertu z dvacátého pátého ročníku cyklu Svátky hudby v Praze. V úterý 11. dubna se zde uskuteční koncert z projektu Orquestrina, při kterém zazní kletzmer, bolero, tango a skladby mladých českých autorů. Se souborem Baborák Ensemble se představí umělecký vedoucí Radek Baborák (lesní roh) a Václav Hudeček (housle).

Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Stanislava Bogunii uvede v úterý 11. dubna ve Studiu S1 koncert s názvem Mozart – Haydn – Klusák. Vlastimil Kobrle a Petr Zdvihal se ujmou houslových partů, Zdeněk Rys hobojového. Zazní Mozartovo Concertone pro dvoje housle a orchestr C dur K 190/186E, Fantazie pro komorní orchestr s obligátním hobojem, Stesk po Mozartovi Jana Klusáka a Haydnův Koncert pro hoboj a orchestr C dur.

Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal (foto Ondřej Melecký / rozhlas.cz)

Velikonoční koncert Barokního souboru Pražské konzervatoře se odehraje ve středu 12. dubna, v Koncertním sále konzervatoře. Studenti konzervatoře vystoupí pod taktovkou dirigenta Jakuba Kydlíčka. Program bude tvořit hudba Františka Antonína Míči.

Violoncellový koncert e moll Edwarda Elgara zahraje s Českou filharmonií argentinská sólistka Sol Gabetta, a to tři po sobě jdoucí večery počínaje středou 12. dubna. Violoncellistka je laureátkou Čajkovského soutěže v Moskvě, mnichovské ARD a držitelkou Gramophone Award pro mladé umělce. Dirigentem koncertů, které se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina, bude David Zinman.

Sol Gabetta (foto © Marco Borggreve / ceskafilharmonie.cz)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK provede Stabat mater Antonína Dvořáka. Koncert se odehraje ve Smetanově síni Obecního domu ve čtvrtek 13. dubna. Orchestr povede Jiří Malát, sólových partů se zhostí Jana Šrejma Kačírková, Václava Krejčí Housková, Tomáš Juhás a Jiří Sulženko. Spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor.

Bratři ve fraku: Koncert s premiérou, to je název koncertu PKF – Prague Philharmonia, který se uskuteční v neděli 16. dubna, ve Dvořákově síni Rudolfina. Každou sezonu objednává PKF – Prague Philharmonia novou skladbu u soudobých tvůrců. Tentokrát uvede Duel II Jiřího Kadeřábka (rozhovor se skladatelem jsme přinesli zde). Zazní vedle děl Martinů a Brahmse pod taktovkou Jakuba Hrůši, někdejšího šéfdirigenta orchestru. V sólových houslových partech se představí bratři Jan a Jakub Fišerovi.

Jakub Fišer a Jan Fišer (foto Daniel Havel)

 

Regiony
Brněnský Velikonoční festival duchovní hudby nabídne v úterý 11. dubna v českobratrském evangelickém chrámu Jana Amose Komenského (Červený kostel) oratorium Broniuse Kutavičiuse. K interpretaci jeho Bran Jeruzaléma bude různým způsobem využit prostor Červeného kostela, jehož členitost k uplatnění prostorových efektů vybízí tak jako samotné oratorium. Účinkuje pěvecký sbor Vox iuvenalis pod vedením sbormistra Jana Ocetka, Orchestr BERG s dirigentem Peterem Vrábelem a kantor Stanislav Předota.

Festival programově naváže ve středu 12. dubna v Brně v kostele svatého Jakuba, a to Ukřičenými lamentacemi. Dílo Carola Luythona a Pedra Ruimonteho přednese belgický soubor Graindelavoix a jejich umělecký vedoucí Björn Schmelzer.

Velikonoční festival duchovní hudby pokračuje ve čtvrtek 13. dubna v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Renesanční lamentace vystřídá barokní pašijové oratorium Zpívaná rozjímání Františka Antonína Míči v podání Barokního orchestru Pražské konzervatoře.

Na stejném místě pak v pátek 14. dubna zazní klasicistní zhudebnění středověké sekvence Stabat Mater Jana Křtitele Vaňhala v podání studentů katedry zpěvu Janáčkovy akademie múzických umění a Konzervatoře Brno. Velkopáteční ztišení povede dirigent a sbormistr Tomáš Krejčí. Zazní také Sonáty č. 2 a 3 Františka Ignáce Antonína Tůmy.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Dvořákovo oratorium Stabat mater op. 58 provedl Pražský filharmonický sbor v Budapešti. Pozvání přijal sbor se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem od Budapešťského jarního festivalu. Koncert se uskutečnil ve čtvrtek 6. dubna ve Velké síni Lisztovy akademie, se Symfonickým orchestrem MÁV a pod taktovkou Pétera Csaby. Sólových partů se ujali sopranistka Ingrid Kertesi a mezzosopranistka Lúcia Megyesi Schwartz a čeští pěvci, tenorista Aleš Briscein a basista Pavel Švingr. Zde jsme přinesli podrobnější informace.

Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat