Jiří Bělohlávek podepsal smlouvu s Českou filharmonií na dalších šest let

Šéfdirigent a umělecký ředitel Jiří Bělohlávek dnes v Prezidentském salonku Rudolfina podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele prvního tuzemského orchestru stojí už čtyři sezony. Ve funkci by tak měl setrvat až do sezony 2021/2022.

Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek (foto Petra Hajská)

Generální ředitel České filharmonie David Mareček po podpisu novinářům řekl, že prodloužení smlouvy považuje za zásadní pro zachování kontinuity umělecké práce orchestru.

Jiří Bělohlávek podle Davida Marečka výrazně pozvedl domácí i mezinárodní renomé filharmoniků a podařilo se mu nastolit příjemnou a tvůrčí atmosféru.

„Vnímám a přijímám nabídku na pokračování mé činnosti v čele orchestru České filharmonie jako výraz obecného uznání naší společné práce uplynulých čtyř let,“ uvedl Jiří Bělohlávek. Za tu dobu přivedl orchestr na důležitá světová pódia a uskutečnil s ním řadu oceňovaných nahrávek, naposledy Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Šéfdirigentův nástup v roce 2012 považuje David Mareček za souhru šťastných okolností, které ovlivnila i podpora zřizovatele, ministerstva kultury. „Začátek byl po dlouhém období nestability, takže se všichni k němu upínali s radostným očekáváním, že něco začne. Kolegové z managementu a já jsme si už tehdy lámali hlavu, jestli se podaří pana šéfdirigenta udržet i další období,“ poznamenal David Mareček. Jedině tím totiž mohla podle něj vzniknout umělecká stabilita, proto si prý vedení orchestru přálo, aby spolupráce trvala deset let. „To se dnešním dnem symbolicky naplňuje a já za to děkuji,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat