Poprvé směr Čína. Jihočeská filharmonie na turné přibrala třetinu výpomocí

Jihočeská filharmonie dnes odlétá na turné do Číny, kde mimo jiné vystoupí 29. prosince v Pekingu a na Nový rok v Šanghaji. Je to poprvé v historii souboru, kdy se chystá na turné v tak vzdálené destinaci.

Odlet Jihočeské filharmonie do Číny (zdroj FB JF)

Jihočeská filharmonie by měla v Číně mít osm koncertů. Počet jejích členů se kvůli tomu v porovnání s běžným stavem rozrostl přibližně o třetinu na šedesát hudebníků.

„Požadavek pořadatelů byl na velký orchestr. Proto jsme si vzali na výpomoc převážně studenty z konzervatoře,“ uvedl ředitel orchestru Otakar Svoboda. Dodal, že repertoár budou tvořit hlavně díla českých skladatelů. Filharmonie zahraje z velké části známou tvorbu od Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka. „Pořadatelé chtěli českou hudbu, ale budeme hrát i některé jejich věci. Jsme na to sami zvědaví,“ uvedl Svoboda.

Podle něj bude vrcholem turné novoroční koncert v Šanghaji. Ale i další vystoupení slibují zajímavý zážitek. „Budeme hrát ve městech, která českým občanům možná ani nejsou známa. Ale jedná se o města, kde žije i několik milionů obyvatel, což je na naše poměry mimořádné,“ řekl Svoboda. Orchestr se z Číny vrátí 9. ledna.

Odlet Jihočeské filharmonie do Číny (zdroj FB JF)

Jihočeská filharmonie vznikla v roce 1981 pod názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má sedmatřicet členů a je jedinou profesionální filharmonií v kraji.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat